Орбан — у розтяжці між Заходом та Росією, — Желіховський

Віктор Орбан. Фото: ukrinform.ua

Рішення про початок переговорів щодо вступу України до Євросоюзу потребує одностайності всіх 27 країн-членів ЄС. І саме Угорщина розглядається як головне гальмо на шляху розширення Європейського Союзу за участі України. Про це сьогодні, 2 грудня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський, коментуючи останні заяви прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про нібито передчасність початку переговорів з Україною.

Гість ефіру вважає, що офіційний Будапешт, перебуваючи “у розтяжці” між ЄС і Росією, намагається використати українське питання як інструмент для досягнення власних інтересів. З одного боку, Будапешту потрібні гроші ЄС.

“Зараз для Орбана дуже важливо відкрити доступ до тих єврофондів, які були заморожені для Будапешта, та отримати ту суму, якої потребує економіка Угорщини. Вона останні місяці та роки має дуже, скажімо, хитке становище. Дуже багато є інфляційних моментів для неї. І зараз дуже важливо для Угорщини, щоб гроші надійшли, щоб уряд міг показати своїм виборцям, що він нібито працює ефективно. Ну і, звичайно, вона використовує Україну як інструмент досягнення цієї мети”, — коментує Желіховський.

З іншого боку, Будапешт залежить від Кремля, додає гість ефіру.

“Не варто забувати про те, що Угорщина сподівається на ті чи інші бонуси з боку Російської Федерації. Тут, зокрема, слід згадати енергетичний сектор, оскільки вже багато років Будапешт отримує чималі знижки від “Газпрому” на газ, нафту та інші ресурси. І, звичайно, тут варто згадати й такий сектор, як атомний, оскільки російський “Росатом” продовжує будівництво та розширення угорської атомної електростанції “Пакш”. І це також ставить Будапешт у залежність від Кремля”, — зазначив експерт-міжнародник.

На думку Желіховського, у відповідь на угорський шантаж українським питанням Євросоюз може ухвалити рішення про зупинення права голосу Будапешта. Юридично такі можливості є, але політично це вкрай невигідно Брюсселю.

“Це б ще більше загострило ситуацію та відносини між Європейським Союзом як організацією та Угорщиною як країною-членом. Якщо таке станеться, тоді не виключається, що Будапешт сам може виявити бажання вийти зі складу Європейського Союзу”, — пояснив Желіховський.

Гість ефіру вважає, що ЄС намагатиметься домовлятися з Будапештом. Зокрема, може все-таки розморозити кошти для Угорщини, щоб “отримати від Орбана згоду на ті чи інші ініціативи, зокрема ті, що стосуються України”.

Читайте також: “Угорщина вважає, що у неї золота акція в цій грі”: чому ЄС змушений домовлятися з Орбаном, розповів Попов

Нагадаємо, уряд Угорщини в особі Віктора Орбана часто намагається блокувати надання допомоги Європейського Союзу Україні. У грудні лідери країн ЄС мають схвалити рекомендації про початок перемовин щодо вступу України до блоку. Однак на заваді цьому рішенню може спробувати стати Угорщина, яка, намагаючись ізолювати Україну, ризикує сама опинитися в ізоляції.

Прямий ефір