Удари по території РФ: які висновки будуть зроблені — у розборі експертів

Український військовослужбовець запускає безпілотник. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Атаки стратегічних об’єктів на території РФ дронами з поодиноких поступово перетворюються на масові. Найбільша кількість атак була зафіксована в ніч проти 30 серпня.

Так, на брянському заводі з виробництва мікроелектроніки “Кремній ЕЛ”, де виготовляють деталі для крилатих ракет “Іскандер” після попадання безпілотника спалахнула пожежа. Також атака відбулася й у районі місцевої телевежі.

Дрони також атакували аеродром у російському Пскові. Прокремлівське агентство ТАСС повідомило, що в результаті атаки пошкоджено щонайменше чотири військово-транспортні літаки Іл-76. Пізніше у мережі з’явилося відео з аеродрому, на якому видно літаки, охоплені вогнем. Українська розвідка підтвердила: чотири Іл-76 знищено, ще кілька літаків пошкоджено.

Вибухи в ніч проти 30 серпня лунали і в інших регіонах Росії. Прокремлівські ЗМІ повідомили про нібито знищення безпілотників біля Тули, а також над Орловською, Калузькою, Рязанською та Московською областями.

Коментарі фахівців

Детальніше про те, що відбувається на території РФ — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України ЗСУ;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
  • Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express;
  • Ольга Курносова, політичний аналітик, головний редактор порталу After Empire.

ЮРІЙ ІГНАТ: Вони бояться, вони вже починають ховати свої літаки

— Те, що відбувається на території РФ, — це наслідок вторгнення в Україну.

На жаль, у російської армії достатньо повітряних засобів, як літаки Іл-76 та інші. Але все ж таки вони бояться, вони вже починають ховати літаки. Стратегічна авіація вже давно розосереджена різними аеродромами.

На даному етапі кожна така подія — це величезний психологічний фактор для населення і для російських військових.

Безкарність, про яку вони думали раніше, вже зараз змушує їх робити певні дії.

Іл-76 — це військово-транспортні літаки, які РФ намагалася задіяти у перевезенні десанту під Київ. Цього не допустили наші захисники. Ці літаки перевозять дрони-камікадзе з Тегерана до Москви.

На жаль, знищення кількох таких літаків, можливо, і не вплине суттєво на ситуацію в цілому, але все ж таки це результат.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Винуватцями того, що відбувається, є представники російської верхівки

— Чомусь російська сторона вирішила звинуватити в атаці Україну, хоча якихось суттєвих доказів не змогла надати. А Київ офіційно не визнає, що це були українські дрони.

Відстань від кордону України до Пскова — приблизно 700 кілометрів. Тобто українські безпілотники 700 кілометрів летіли у повітряному просторі РФ, і при цьому їх не збило жодне ППО — ні малого, ні середнього радіусу дії. Навіть не було використано комплексу РЕБ (комплекс радіоелектронної боротьби — ред.).

Набагато цікавіше те, що якщо візуально прокласти ймовірний маршрут цього польоту, то він проходив у безпосередній близькості від кордону з Білоруссю, а потім Псковською областю, яка межує з країнами Балтії, що є членами НАТО.

Виходить, кордон із Білоруссю не прикритий засобами ППО.

Виникає й питання: чому область, яка межує з “підступними” країнами НАТО, які так і “думають захопити Росію” з її природними багатствами, виявилася незахищеною засобами ППО достатньою мірою?

Ці питання наштовхують на цікаві висновки.

Слід розуміти, що саме Псковський аеродром використовується як головний транспортний вузол для перекидання сил та засобів російської десантури. Там базуються військово-транспортні літаки Іл-76, які насамперед обслуговують десантні війська.

Якщо ми говоримо про знищення шести чи семи Іл-76, то замінити їх, компенсувати однотипним військово-транспортним літаком у найближчі шість-сім років росіяни не зможуть. Це перспектива компенсації до 2030 року, якщо вони, звісно, зможуть потягнути такі обсяги роботи. Але головне це навіть не фінансові втрати, які дорівнюють сотням мільйонів доларів. Найголовніше — репутація. Це справжній ляпас РФ.

Усі чудово розуміють, хто головний винуватець того, що відбувається. Насамперед це Путін. Якби він не розпочав повномасштабної війни проти України, цього всього не було б. Другий винуватець — це міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Навіть питання ППО насамперед до нього.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Подібний удар не був очікуваний

— Псков — це досить знакова ціль, бо це місце базування повітрянодесантної дивізії окупаційних військ. Саме ця дивізія відзначалася під час первинного етапу широкомасштабної агресії, у тому числі і звірствами у Київській області. Дуже характерно, що удару було завдано туди.

Якщо аналізувати знімки, які були в мережі цього аеродрому, де базуються літаки, що обслуговують цю повітряно-десантну дивізію, то видно, що там була досить велика кількість подібних літаків.

Слід сказати, що літаки розміщувалися досить щільно. Якщо говорити про знищення навіть кількох, то досить велика кількість подібних літаків, ймовірно, пошкоджена і не зможе виконувати завдання окупантів.

Подібний удар не був очікуваний. Тут навіть розташування цього місця, на перший погляд, не передбачає, що дрони з території України можуть долетіти, бо досить велика відстань.

Це дуже чутливий удар, бо такі літаки вже не виробляються. А без літаків так звані повітрянодесантні війська будуть звичайною піхотою. При чому, яка озброєна ще й гірше, ніж ті ж таки важкі піхотні механізовані підрозділи.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Росіянам корисно розуміти, що війна прийшла

— Псковські десантники — це досить відоме формування у Росії. Але треба сказати, що Псков — це єдиний, на мій погляд, регіон Росії, де на цих вересневих виборах хоча б теоретично є за когось проголосувати. Є партія, яка веде агітацію проти проведення спеціальної військової операції, проти війни.

Я сподіваюся, що ця атака трішки додасть голосів на підтримку “Яблука” у Пскові.

Я думаю, що росіянам буде корисно розуміти, що прийшла війна. І якщо щось не зробити з Путіним, то буде лише гірше.

https://www.youtube.com/watch?v=CgYEFeSAyaw

Читайте також: Українські розробки ракет можуть діставати цілі на території РФ, —військовий оглядач

Прямий ефір