До тих пір, поки Україна не мала високоточного озброєння, ЗСУ не завдавали ударів радянською артилерією, щоб не зачепити цивільні об’єкти. Наразі українські сили враховують ймовірне відхилення розльоту боєприпасів при застосуванні західних РСЗВ. Про це повідомив в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA полковник запасу та військовий експерт Роман Світан і заявив, що незабаром ЗСУ зможуть завдати удар по Кримському мосту, використовуючи протикорабельні ракети “Гарпун”.
— Наскільки точні удари ЗСУ, які завдаються по складах із боєприпасами російських військ?
— ЗСУ незалежно від типу зброї ніколи не завдавали і не планували завдання ударів по мирних об’єктах. Це наші об’єкти, це наші території, наші громадяни. Коли ми не мали високоточної зброї типу HIMARS, або натовської артилерії 155 калібру, то ми не завдавали ударів використовуючи радянську артилерію. Вже надійшло високоточне натовське озброєння: артилерія 155 калібру, кілька видів від “А777” до німецької “PH2000” та HIMARS з ракетами “MFOM”, дальність яких 70-80 км (кругове ймовірне відхилення близько трьох метрів). Рішення на їх використання ухвалюється лише коли в ймовірне відхилення розльоту боєприпасів, які будуть підірвані, не потрапляють у мирні об’єкти. Останні два-три дні ми спостерігаємо знищення російських військових складів у Луганську, Шахтарську та Новій Каховці. Це, найімовірніше, робота ракет “АFOM” з дальністю до 165 км.
— Як Ви оцінюєте використання ЗСУ артилерійських систем, які є у складі та продовжують надходити Україні?
— Після того, як заявляється про можливість постачання того чи іншого виду озброєння, це означає, що постачання вже здійснено. Три дні тому президент США Джо Байден заявив, що нам буде поставлено ракети більшої дальності “АFOM” для HIMARS. Ми вже бачимо їхню роботу по Новій Каховці, Луганську та Стаханівці. На всьому озброєнні, яке нам поставлено, працюють українські бійці та офіцери, які вже навчені та стали на бойове чергування. Якщо така зброя гіпотетично потрапить до групи наших супротивників (що навряд чи можливо) – вона буде знищена. Ця зброя не дасть їм переваги, вони не зможуть на ній працювати. Тому що озброєння прив’язане до міжнародних та натовських систем наведення, а вони не мають кодів доступу.
Озброєння, яке працює на острові Зміїний по “вежах Бойка”, це протикорабельна ракета “Гарпун”, яка запускається з наземних установок. Найближчим часом цю ракету буде використано при ударі по Кримському мосту в районі Керчі. Не по самому мосту, а по одному з поїздів, що рухаються з БК (боєкомплект). Ця ракета з-під Гуляйполя дістане до спуску мосту в районі Керчі. Швидше за все, один із поїздів БК буде підірваний і вибух виведе практично весь Керченський міст із експлуатації. Точність цих ракет, точність влучення цих снарядів себе зарекомендувала.
— Чи помітили Ви зміну тактики російської армії та оперативну паузу?
— Оперативної паузи немає. Відбулося зменшення лінії фронту. Поки ми утримували Лисичанськ, лінія фронту була від Слов’янська до Бахмуту, це близько 100 км. Зараз вона зменшилася до 25-30 км і проходить від Бахмута до Сіверська. Зміни тактики не сталося. У цьому вся районі перебувають близько 35-40 російських БТГ. У них є завдання – вийти на водозабір. Він починається на схід від Слов’янська у Райгородці, проходить Часів-Яр і виходить через Торецьк на Горлівку. З цієї причини останні кілька днів ми чуємо про ракетні удари по Райгородку, Слов’янську, Часів-Яру та Торецьку. Цей водозабір живить водою весь Донбас, включаючи Донецьк та Маріуполь. Поки вони не виконають це завдання, вони продовжуватимуть рухатися, бойові дії у цьому районі не зменшаться. Загальний стан лінії фронту, більше 1000 км., практично не змінюється. Ідуть обміни ударами, проводяться досить успішні контрнаступні дії від Херсона до Донецька. Російські війська зосередилися на двох точках. Це район фронту від Бахмута до Сіверська. Другий район – це від Харкова до Старого Салтова.
— Що дає ЗСУ звільнення частини Олександрівки та блокпоста у цьому населеному пункті?
— Наразі проводяться контрнаступальні дії. У районі Олександрівки було виконано розвідку боєм і було вибито війська РФ. З тієї бойової обстановки, яка є, було прийнято рішення ці позиції залишити за собою. Тому українські війська закріпилися і далі продовжуватимуть контрнаступні дії. Як мінімум половина Донецька перебуває у такому півокруженні. Останні вісім років від села Піски до Олександрівки. Одним із важливих пунктів у нашій боротьбі є взяття Донецька, як ключової лінії оборони, яку досить легко взяти. Українські війська, найімовірніше, цим і займаються.
Фейк про знищення HIMARS потрібен РФ для зниження темпу постачання озброєння Україні – Громаков
Читайте також: Під Мелітополем горить база російських окупантів – мерія