Убивство Іллі Ківи: “відплата” чи зведення особистих рахунків — думки

Ілля Кива. Фото: ukrinform.ua

У Підмосков’ї (РФ) 6 грудня було знайдено мертвим одіозного політика Іллю Киву. Інформацію про його смерть підтвердив речник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов, акцентувавши, що така доля чекає на всіх зрадників.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну колишній народний депутат, переслідуваний за держзраду, жив у Росії. В останні два роки він займався антиукраїнською пропагандою на російському телебаченні.

Життя і смерть Іллі Киви

Ілля Кива від початку повномасштабного вторгнення він втік на територію країни-агресора і підтримував Росію у війні проти України, закликав до знищення українців. Колаборанта ще 2022 року оголосили в міжнародний розшук, а кілька тижнів тому суд заочно засудив Киву до 14 років ув’язнення за статтею за державну зраду.

Першими про його смерть заявили російські ЗМІ. За їхньою інформацією, його тіло було знайдено в Одинцовському районі Московської області на території одного з готелів.

Російські слідчі заявили, що на тілі вбитого було два вогнепальних поранення. Його вбили пострілом у голову з пістолета.

Слідчі та криміналісти на місці події вилучили дві пістолетні гільзи, патрон та інші предмети.

Хто саме стоїть за вбивством колаборанта, поки що невідомо. Низка українських експертів дотримуються думки, що його смерть могла стати як “відплатою” за антиукраїнську діяльність, так і зведенням особистих рахунків, які не мають стосунку до політики.

З 2014 року Ілля Кива встиг попрацювати в лавах української поліції Полтавської, Донецької та Херсонської областей. У 2017 році він став на чолі воєнізованого формування “Безпека життя” під патронатом МВС, яке використовували як тітушок у мітингах на боці забудовників. У жовтні 2018 року структуру розформували.

Перш ніж стати нардепом 9-го скликання від “Опозиційної платформи — За життя” (зараз заборонена в Україні), Кива оголосив себе лідером Соціалістичної партії. Від цієї партії 2019 року він балотувався в президенти.

У березні 2022 року Киву позбавили депутатського мандата.

У жовтні СБУ знешкодила в Києві злочинне угруповання, яким, за версією слідства, Кива керував із РФ. А в листопаді, за місяць до загибелі, Ківу повідомили про підозру в пропаганді війни та закликів до повалення конституційного ладу в Україні.

За кар’єру народного депутата з 2019 року Кива наговорив публічно чимало історій, що стали мемами. Деякі антиукраїнські висловлювання викликали сміх. Тож у принципі цього політика можна було б сприймати як фріка, який відпрацьовує російські гроші. Ось тільки Кива закликав до насильства проти українців. А це вже не жарти.

Його дії та слова мали під собою вагу рівно настільки, щоб розпочати кримінальне провадження за трьома статтями Кримінального кодексу: за використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, публічні заклики до повалення конституційного ладу та насильства в Україні.

Погляд експертів

Чи справді у вбивстві Іллі Киви є український слід? З цього приводу в ефірі телеканалу FREEДОМ свої думки висловили:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
  • Володимир Мартиненко, юрист, доктор філософії, колишній радник міністра внутрішніх справ України;
  • Іван Варченко, експерт із питань національної безпеки.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Кива не володів унікальною інформацією

— По-перше, Росія занадто кримінальна країна. І те, що вона почала війну, безумовно, різко криміналізувало відносини всередині цієї країни. І в принципі, закінчити своє існування може будь-яка людина дуже несподівано і швидко. Тому що злочинців дуже багато зараз на території РФ. Багато хто з них був рекрутований для ведення війни, потім вони поверталися. У цьому випадку ми бачимо один із таких проявів надмірної криміналізації соціальних відносин у Росії.

По-друге, безумовно, ресурс наших спеціальних служб і Головного управління розвідки, і Служби безпеки дає їм змогу контролювати все, що стосується колаборантів, зрадників, які перебувають на території Росії. І, безумовно, цей інструментарій наші спецслужби вміють використовувати в найкращому вигляді. Але дочекаймося офіційних підтверджень, подивимося, що там сталося. Тому що були суперечливі відомості про те, в якому стані знайшли Ківу.

По-третє, всі зрадники, проти яких розпочато кримінальні провадження у справі про державну зраду, які виїхали з України ще 2014 року, а також із початком повномасштабного вторгнення РФ, мають усвідомлювати, що ця війна дещо інакше розставляє акценти.

Сховатися не вдасться. У будь-якому разі, ця війна у фіналі для кожного з них матиме свою ціну юридичну, фізичну — неважливо.

Відповідно, всі зрадники сьогодні перебувають у реєстрі. Так чи інакше вони брали активну участь в ослабленні України. І природно, сьогодні вони беруть активну участь у пропагандистських, дискредитаційних кампаніях РФ.

Давайте все-таки не забувати, що для України Кива не мав жодної цінності. Коли він працював в Україні, він не впливав на якісь суттєві процеси. Він, скоріше, виглядав персонажем-мемом. Перебуваючи на території Росії, він не володів інсайдом, намагаючись продавати свою скоморошність — те, що дуже подобається російським федеральним каналам.

ІВАН СТУПАК: Киву було вбито там, де не відчував загрози

— Головне управління розвідки в цій історії абсолютно ні до чого. До планування, реалізації, операції Головне управління розвідки України не має жодного стосунку.

За моєю інформацією, працювала українська контррозвідка.

Ми знаємо, що Кива пересувався Москвою виключно в супроводі охорони. Мало того, він використовував броньований позашляховик. Ми маємо припущення, що він перебував на території готельного комплексу, де є лісопаркова смуга, там він займався спортом.

Цілком можливо, що він почувався безпечно, що немає жодної зовнішньої загрози. Залишився один — і його знайшли люди, які його вистежили і ліквідували.

Я нагадаю, капітан російського підводного човна, який кілька разів обстрілював Вінницю крилатими ракетами, теж був застрелений під час пробіжки. Тобто цілком імовірно, що було використано таку саму схему.

ВОЛОДИМИР МАРТИНЕНКО: Рано чи пізно кожен зрадник почує: “Доброго вечора, ми з України”

— Українські спеціальні органи вже давно попереду. Вони мають колосальний досвід участі в реальних бойових діях, у реальних операціях і ми бачимо результат їхньої роботи. Тому всім тим, хто зрадив Україну, всім тим, хто втік на територію РФ, як далеко б він не втік, потрібно чекати приведення вироку у виконання.

Скільки б часу не минуло, за всі злочини, які вони скоювали проти нашої країни, за всі ті заманювання російської армії, які вони здійснювали, їм доведеться відповідати. Вночі або рано вранці їм у двері постукають і скажуть: “Доброго вечора, ми з України”.

Їхня карма наздожене. І в принципі, у них є величезний шанс здатися нашим правоохоронцям, нашим Силам оборони, понести заслужене покарання у вигляді позбавлення волі.

Це дасть їм шанс на виживання. Інших варіантів для них просто немає.

Після смерті Ківи занепокоїлися й інші “втікачі”. Вони розуміють, що наступним у списку може бути кожен із них.

ІВАН ВАРЧЕНКО: Українські спецслужби зараз працюють над усуненням колабораціоністів

— Я абсолютно впевнений, що кожного пособника російських окупантів, кожного зрадника України чекає подібна доля, якщо він далі продовжує свою антиукраїнську діяльність. Якщо він доживе до нашої перемоги, то на нього чекає трибунал і покарання за рішенням цього суду.

Те, що Ківі дісталася відплата зараз, це абсолютно закономірно. Зрозуміло, що українські спецслужби зараз працюють із тим, щоб виявити, ліквідувати або притягнути до відповідальності в умовах воєнного часу зрадників України, які приносять дуже велику шкоду нашій державі.

Очевидно, можна сказати, що російське розслідування йде в правильному напрямку.

Звичайно ж, потрібно шукати український слід, адже РФ напала на Україну. Але вони абсолютно помиляються в тому, що проблеми для РФ йдуть з України. Ні, проблеми в Росії будуть не через Україну, а через путінську політику, яка полягає, серед іншого, в тому, що Росія напала на Україну.

Читайте також: Повалення влади у РФ і обмін російських політв’язнів на українських колаборантів: про що говорили опозиціонери на з’їзді у Варшаві (ВІДЕО)

Прямий ефір