Росія витратила на два роки повномасштабної війни проти України 211 млрд дол. і втратила 315 тисяч осіб. Такі дані оприлюднив Пентагон. Але поки Кремль витрачає величезні кошти на війну, гаманці звичайних росіян порожніють. У країні-агресорі прискореними темпами зростає інфляція, повідомляє FREEДОМ.
Як повідомив один із представників Міноборони США в інтерв’ю Reuters, зазначена сума — це лише прямі військові витрати, які включають оснащення, розгортання та утримання військ для проведення наступальних операцій. Від моменту початку вторгнення до України Кремль не шкодує грошей на свій військово-промисловий комплекс (ВПК). Пустивши під ніж охорону здоров’я і науку, Москва підняла оборонний бюджет на 2024 рік до показників часів СРСР. Але за словами аналітиків, військові витрати не є єдиними втратами РФ, пов’язаними з війною.
“Я не думаю, що ми так багато говорили про витрати, яких Росія вже зазнала і продовжує зазнавати. Росія втратила понад 10 млрд дол. через скасовані або відкладені продажі озброєнь. А якщо говорити загалом, то вторгнення до України коштувало 1,3 трлн дол. з урахуванням втраченого економічного зростання країни, яке очікувалося до 2026 року”, — сказав неназваний високопоставлений представник Пентагону в інтерв’ю Reuters.
Водночас економічна криза в Росії тільки наростає. І виправдати незавидне економічне становище стає все складніше. Якщо наприкінці 2023 і на початку 2024 років російський Центробанк закріпив інфляцію на рівні 7,5%, то, за даними аналітиків, у лютому цей показник уже може становити 8-10 процентних пунктів. Разом із цим експерти стверджують, що офіційна російська статистка сильно розходиться з реальністю.
“За моїми розрахунками і за розрахунками серйозних економістів, інфляція за минулий рік була там не 7% або 7,5%, як каже Міністерство фінансів, якому наказали брехати, а приблизно 22%. 22% — це дуже велика інфляція. Цьогоріч вона буде не меншою, попливе курс, а девальвація завжди викликає інфляцію. Санкції тільки посилюватимуться”, — каже ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір, економіст Олександр Савченко.
У спробах приборкати грошову масу, Кремль намагається знаходити все нові методи її контролю. Для цього, щоб отримати доступ до заощаджень росіян, Мінфін і Центробанк розробили нову систему пенсійних накопичень. Згідно з цією схемою, громадяни повинні будуть переводити свої кошти в недержавні пенсійні накопичення. У межах цієї програми президент Володимир Путін доручив уряду залучити 250 млрд руб. у 2024 році і не менше 200 млрд у 2025-му. Експерти вважають, що така схема дасть змогу створити видимість зростання економіки і з найменшими для населення збитками, які спричинені друкуванням грошей.
“Мінфін може витратити будь-які суми, звідки він їх бере, він пояснить коли-небудь потім. Щоб проавансувати військове замовлення вони знайдуть будь-які трильйони. Проблема полягає в тому, що ці трильйони рано чи пізно опиняються на руках у населення. Тому тут завдання не в тому, щоб забезпечити грошима уряд, з грошима у нього все гаразд, а щоб не допустити, щоб населення отримані гроші витратило. Дали уряду, щоб він розпорядився, їм не потрібно було друкувати, а можна було забрати гроші в населення, пообіцявши за 10-20 років, що у вас буде прекрасний дохід”, — коментує економічний оглядач, публіцист Максим Блант.
Утім, приблизно в половини росіян немає істотних грошових заощаджень. Згідно з результатами опитування “Левада-центру”, 35% не мають заощаджень зовсім, 16% мають, але вони менші за місячний сімейний дохід, чверть респондентів мають накопичення, які приблизно відповідають місячному доходу сім’ї, і лише 23% опитаних мають більш суттєві заощадження.
Читайте також: Росія перейшла на мобілізаційну економіку воєнного часу — наслідки (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив російський журналіст, соціолог, публіцист Ігор Яковенко, домінування воєнної економіки в Росії вже призвело до погіршення рівня життя населення країни. Однак навіть при такій політиці президента Володимира Путіна, утиски та обмеження, росіяни все одно не виходитимуть на протести.