Росія перейшла на мобілізаційну економіку воєнного часу — наслідки (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Понад 15,5 млн росіян перебувають за межею бідності. Такі дані публікує Росстат у звітах за минулий 2023 рік. Водночас дефіцит кадрів у федерації становить майже 5 млн осіб. Триває і відплив капіталу з Росії. За оцінками експертів, за перші 9 місяців 2024 року виведення капіталу з країни сягне 50 млрд дол. Критичні показники не утримують Кремль від бажання продовжувати війну проти України і витрачати на неї десятки трильйонів рублів, повідомляє FREEДОМ.

У кожного третього громадянина РФ немає заощаджень. Такі дані надає “Левада-Центр”, за підсумками соцопитування за січень 2024 року. Ще у 16% росіян “на чорний день” відкладено суму, меншу за місячний дохід сім’ї. Водночас фонд “Общественное мнение” пише, що у 8% громадян федерації не вистачає грошей навіть на харчування.

“Основне, що відбулося в російській економіці, — це фактично скорочення окремих галузей, які були спрямовані на виробництво продуктів загального споживання, і збільшення частини тих, що забезпечують оборонну промисловість. Як результат, за 2023 рік є невелике зростання, яке пов’язане з тим, що держава вливає в економіку Росії мільярди доларів на те, щоб виробляти танки, снаряди та інше озброєння”, — каже економічний експерт Ілля Несходовський.

На статтю “національна оборона” — армію, військову промисловість і виплати учасникам бойових дій — 2024 року з держбюджету РФ піде майже 11 трлн руб. — третина всіх витрат. Для підтримки кремлівського режиму — на правоохоронців і внутрішню безпеку — витратять ще 3 трлн 400 млрд. Для порівняння, витрати на соціальні програми становитимуть трохи більше ніж 7,5 трлн руб.

“Західні лідери пояснюють, що така економічна модель абсолютно нежиттєздатна в середньостроковій перспективі. Але питання в тому, скільки саме вона зможе протягнути. Росія перейшла на мобілізаційну економіку воєнного часу. Російська держава витрачає на війну рекордні для всього пострадянського часу гроші. Витрати на армію і спецслужби забирають до 40% російського бюджету. Соціальні витрати урізані, щоб вивільнити кошти на виробництво танків, ракетних систем і будівництво фортифікацій в окупованій частині України”, — заявив економічний редактор BBC News Російська служба Файзал Іслам.

Триває відплив іноземного капіталу з Росії. Днями останній західний виробник автомобілів покинув федерацію.

“Німецький автомобілебудівний концерн продав 15% акцій, що належали йому, в найбільшому російському виробнику вантажівок “КамАЗ”, повідомив гендиректор підприємства Сергій Когогін. Він відмовився назвати покупця частки, а також суму угоди, зазначивши, що німецький концерн не брав участі в житті російського автовиробника від лютого 2022 року”, — пише видання The Moscow Times у Telegram.

Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) вважають, що на російську економіку чекають важкі часи. Вливання трильйонів державних рублів у ВПК не зможуть побороти найболючіші для російської економіки проблеми — відтік фахівців, обмеження доступу до технологій і вплив західних санкцій.

“Можемо спостерігати, загалом-то, перенапруження, якщо так можна сказати, російської економіки у зв’язку з війною. І ситуація далі тільки погіршуватиметься. Цифри, якими сьогодні хвалиться російське керівництво з приводу зростання ВВП, потрібно сприймати з певним скепсисом, бо там сидять великі військові витрати. Тобто, якби не було військових витрат, постає питання — чи було б таке зростання економіки?” — коментує голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Скоротилися й доходи від експорту товарів за кордон. Порівняно з першим роком повномасштабної війни, сировинний виторг знизився на 34%. Основні втрати — від значних знижок нечисленним партнерам Росії на постачання “Газпрому”. Обсяг виторгу за підсумками 2023 року став найнижчим із часу пандемії коронавірусу.

Читайте також: “Перед розпадом СРСР статистика була чудова”: чи реально економіка Росії відновилася, пояснив експерт

Нагадаємо, росіян закликають розвивати економіку за власні заощадження, оскільки держава не справляється. Про це пише видання The Moscow Times, посилаючись на заяву заступника міністра фінансів РФ Івана Чебескова. З початком повномасштабної війни проти України жителі федерації все частіше зберігають гроші “під матрацом”, не довіряючи банківській системі. За перші 10 місяців 2023 року обсяг готівкових заощаджень збільшився на 470 млрд рублів, а від початку війни — на 2 трлн.

Прямий ефір