У Росії блокують інформацію про сервіси VPN. Інструкції з налаштування мережі для доступу до заблокованих ресурсів зникли з технічних форумів і з корпоративних медіа. Аналітики кажуть, що Кремлю перед виборами особливо важливо заблокувати росіянам доступ до заборонених у РФ соцмереж й перекрити можливість отримання об’єктивної інформації про ситуацію в самій країні та про війну Росії проти України, інформує FREEДОМ.
З 1 березня 2024 року в Росії набуває чинності заборона на популяризацію VPN-сервісів й публікацію інформації про способи обходу блокувань. Якщо ресурс відмовиться видаляти цю інформацію, його можуть заблокувати, а адміністраторів оштрафують на суму до 4 мільйонів рублів.
“Суть блокування VPN не в тому, щоб користувачі читали, кудись переходили, використовували заборонені сайти, а в тому, що VPN не дає можливості відстежити безпосередньо людину, користувача, який щось розповідає, щось постить. Тобто VPN не дає їм можливості контролювати свій піпл”, — сказав експерт із кібербезпеки Руслан Болгов.
Цензурі та самоцензурі піддаються всі російські ресурси, насамперед, спеціалізовані. SecurityLab — один із найпопулярніших у РФ порталів з інформаційної безпеки — уже впроваджує нововведення в редакційній політиці.
“Наша мета — продовжувати інформувати читачів про важливі аспекти інформаційної безпеки, дотримуючись усіх законодавчих вимог. Ми впровадили автоматизовані системи перевірки контенту на відповідність новим правилам”, — сказав головний редактор порталу SecurityLab Олександр Антипов в інтерв’ю виданню The Moscow Times.
Багато ресурсів видалили інструкції з налаштування обходу обмежень за допомогою VPN-провайдерів ще восени 2023 року. На деяких їх ще можна знайти — наприклад, на Cyberforum, VC і “Хабр”. Сама технологія VPN та її використання в Росії не заборонені, пояснюють експерти. Однак компанії, що надають відповідні послуги, з 2017 року зобов’язані закривати доступ до заборонених сайтів. Останніми роками Роскомнадзор займається блокуванням таких сервісів за недотримання вимог. З 2021 року в Російській Федерації було заблоковано 167 VPN-сервісів й 84 застосунки, відзвітував наприкінці 2023 року директор підпорядкованого Роскомнагляду Центру моніторингу та управління мережею зв’язку загального користування.
“Заблокувати повністю VPN технічно неможливо віддалено. А ось технічно зробити це на рівні заліза — це можливо, коли заборонять примусове встановлення програмного забезпечення, яке блокує протоколи, IP-сервери, VPN. Безпосередньо блокування самих серверів тими компаніями, які можуть піти на поступки Роскомнагляду, наприклад”, — сказав Болгов.
А ще VPN-сервіси включають до списків “іноагентів”. Компанія Hidemy.network Ltd після присвоєння такого статусу готує позов до Комітету з прав людини ООН. Утім, Росія давно й системно ігнорує норми міжнародного права, тому рішення навіть такої авторитетної організації навряд чи справить якесь враження на Мін’юст РФ.
Експерти пов’язують активізацію блокування VPN у країні з майбутніми псевдовиборами. Кремль прагне ізолювати росіян від доступу до будь-якої альтернативної інформації. Та й світу знати правду про ситуацію в Росії нема чого, вважають у Москві.
Читайте також: “Екстремізм”, захист персональних даних і “фейки” про війну: чи хочуть у Росії заборонити VPN, обговорюємо з експертами
Раніше експерт з кібербезпеки Руслан Болгов заявив, що блокування VPN приведе Росію до стану Північної Кореї.