“Цьому потрібно покласти край”: як Китай допомагає Росії вести війну проти України (ВІДЕО)

Прапори Росії та Китаю. Фото: gettyimages.co.uk

Західні країни стурбовані підтримкою Китаєм військової промисловості Росії. За словами державного секретаря Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкена, прямих постачань озброєння в Росію Пекін не здійснює, проте все одно допомагає Кремлю виробляти зброю. Своєю чергою, Москва розплачується за допомогу, серед іншого, землями, повідомляє FREEДОМ.

Пекін винен у розпалюванні війни Росії проти України. Так вважає генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Під час свого виступу в аналітичному центрі Wilson Center у Вашингтоні він заявив, що 2023 року Росія імпортувала з Китаю 90% мікроелектроніки для свого військово-промислового комплексу (ВПК). Невдовзі на спільній пресконференції з держсекретарем США Ентоні Блінкеном очільник Північноатлантичного альянсу нагадав, що КНР перебуває у списку країн, які підживлюють найбільшу збройну агресію в Європі з часів Другої світової війни.

“Наша безпека не є регіональною. Вона глобальна. Те, що відбувається в Європі, має значення для Азії. А те, що відбувається в Азії, має значення для нас. І це ясно видно на прикладі України, де Іран, Північна Корея та Китай підтримують і розпалюють агресивну війну Росії проти України”, — заявив Столтенберг.

Західні партнери Києва пильно стежать за діями країн, які допомагають Росії продовжувати війну проти України. Зокрема, йдеться і про Китай, зазначив Блінкен. Пекін не постачає Москві озброєння безпосередньо, проте надає критично важливу підтримку російській оборонно-промисловій базі. Як пише Financial Times, серед іншого Москва скуповує в КНР старі верстати західного виробництва.

“Ми розглядаємо країни, які підтримують російську оборонно-промислову базу, що дає змогу Росії продовжувати війну, зокрема Китай… Близько 70% верстатів, які імпортує Росія, надходять з Китаю; 90% мікроелектроніки — з Китаю. І це дозволяє Росії підтримувати оборонно-промислову базу, підтримувати військову машину, підтримувати війну. Цьому потрібно покласти край”, — сказав Блінкен.

США намагаються всіляко захистити Китай від допомоги РФ. Так, у травні 2024 року Вашингтон запровадив санкції проти 20 компаній із Гонконгу та материкового Китаю. Однак це не допомогло і тепер, як пише South China Morning Post, на Заході посилюються заклики притягнути Пекін до відповідальності за його підтримку війни. За інформацією видання, на саміті G7 (“Великої сімки”) в Італії президент США Джо Байден закликав союзників запровадити нові обмеження щодо Китаю.

“Найімовірніше, та частина китайської економіки, яка є глобалізованою, яка інтегрована в міжнародні ланцюжки створення вартості, вона залишиться відкритою й уникатиме кооперації з Росією, щоб не потрапити під вторинні санкції. Водночас на кордоні з РФ будуть створені кластери невеликого розміру, які будуть виключені з системи міжнародних фінансових відносин, і через ці кластери здійснюватимуться розрахунки, перекази товарів, послуг тощо”, — пояснив доцент кафедри міжнародних відносин НаУКМА, експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

В обмін на підтримку Китаю Росія розплачується, зокрема, своїми територіями. Для Кремля це не в новинку. У середині 2000-х років Володимир Путін погодився передати острови Тарабаров, Виноградов, Корейський, Ромашкін і частину острова Великого Уссурійського на річці Амур. У серпні 2023 року китайський державний Картографічний сервіс стандартних карт представив нові карти, на яких весь Великий Уссурійський острів віднесено до території Китаю. Зараз же, за інформацією Nikkei Asia, Москва та Пекін готуються до переговорів про вільний прохід китайських кораблів річкою Туманна, що впадає в Японське море.

“Китайська влада роками домагалася від Москви дозволу на прохід кораблів річкою, але зустрічала опір. Тепер же, коли Китай став найбільшим торговельним партнером Росії, а залежність Кремля від постачань нафти до Китаю і закупівель технологій стала критичною, питання вдалося зрушити з мертвої точки”, — з публікації Nikkei Asia.

Якщо Китай отримає прохід у Японське море через річку Туманна, то виникне не тільки економічне, а й територіальне питання. Як зазначають експерти, Пекін зможе спрямувати туди озброєні кораблі берегової охорони й доставити їх до спірних територій у Східнокитайському морі. Тоді Японії доведеться відвернути свої власні судна берегової охорони. А це вже підвищення ескалації в регіоні.

Читайте також: Китай не зацікавлений відкушувати території у Російської Федерації, — експерт

Прямий ефір