Ціни в новому опалювальному сезоні – на що чекати: “5 вопросов” з експертом Юрієм Корольчуком (ВІДЕО)

Фото Укрінформ

Україна готується до нового опалювального сезону. Незважаючи на те, що ціни на ринку газу зросли до понад 20 тис. грн за 1000 куб. м, для українців в цьому опалювальному сезоні тарифи на опалення не зміняться. Адже більшість населення підписало договір про річний тариф, який діє до квітня 2022 року.

Наскільки зараз заповнені газові сховища в Україні і чи можуть виникнути проблеми через нестачу палива – розповів експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Ведучий – Олег Борисов.

– Чи варто українцям переживати, що взимку хтось замерзне?

– Будемо сподіватися, що такого не станеться. Потрібно розуміти, що на сьогодні в Україні накопичили в підземних сховищах 18 млрд куб. м газу. Швидше за все, 19 млрд куб. м буде до початку опалювального сезону.

Питання стоїть гостро щодо власності газу, який перебуває в підземних сховищах. По-перше, з цих 18 млрд куб. м 6 млрд – це технологічний буферний газ, а 12 млрд куб. м, що залишилися, – з них близько 7 млрд куб. м належить міжнародним компаніям-трейдерам, які його зберігають на умовах митного складу. Тобто його три роки можна зберігати без податків, а потім цей газ потрібно або продавати, або повертати до Європейського Союзу.

Тобто на сьогоднішній момент в підземних сховищах перебуває близько 5 млрд куб. м газу, який належить “Нафтогазу”, і цей обсяг він може використовувати. В цілому на опалювальний сезон потрібно для населення і для теплокомуненерго десь близько 9 млрд куб. м газу, щоб він перебував саме в підземних сховищах. Зараз “Нафтогазу” не вистачає 4 млрд куб. м газу. Тому що решта обсягу газу видобувається і відразу ж зі свердловини поставляється вже споживачеві. Це і промисловість, і населення, і теплокомуненерго. В принципі, з одного боку і запасів достатньо, але, з іншого боку, потрібно до початку опалювального сезону – це середина жовтня – встигнути докачати обсяги газу.

– На тлі бойових дій на Донбасі, що може бути каменем спотикання в питанні газорозподілу, подачі газу, накопичення в газових сховищах?

– Насправді, той максимальний обсяг – 19 млрд куб. м газу – який буде закачаний, він не гарантує нам, наприклад, те, що ми взимку цей газ можемо підняти з підземних сховищ. Чому? Тому що йдеться транзит російського газу через Україну, і він доходить до кордону України і Словаччини, Угорщини. Ми там повинні дати той же обсяг, який ми прийняли на кордоні України і Росії. З цією метою ми піднімаємо з підземних сховищ обсягу газу і як би компенсуємо той обсяг, який ми відбираємо вже тут, всередині України, з магістральної труби. Тобто, за великим рахунком, ось ці 19 млрд куб. м виступають гарантом стабільного транзиту російського газу в Європу.

Все ще залежить від погодних умов. Наприклад, якщо зима буде суворою, морози будуть і, наприклад, збільшиться споживання газу в Європейському Союзі, Україна буде змушена більше транзітувати газу. З одного боку, ми заробимо гроші на цьому, але, з іншого боку, нам потрібно буде піднімати великі обсяги газу з підземних сховиз, щоб компенсувати цей відбір з магістральної труби.

Саме з цією метою завжди закачували більше обсяг газу, умовно десь 23-24 млрд куб. м газу. Це був такий як би оптимальний варіант. Це ризики, які стосуються підземних сховищ і тих обсягів, які там є.

– Наступне важливе питання – питання тарифів. Чи зміняться вони?

– Тарифи зараз для України, для громадян України нормальні, якщо можна так сказати. Тому що є підписані контракти. “Нафтогаз України” підписав контракти з тими компаніями, які постачають газ населенню. Це газсбути, трейдери різні, які працюють в Україні. Споживач може вибирати постачальника газу. Ціна виходить 8 тис. грн в середньому за газ і 1700 грн – за транспортування. Це 9700 грн. Ось така ціна газу. Вона, в принципі, не маленька. Вона велика. Але, з іншого боку, якби діяла ринкова ціна, якби не було цих контрактів про постачання газу, якби не було цих пропозицій, не було б такої ціни, і ми б як населення змушені були платити ринкову ціну за газ. Зараз на біржі в Україні він коштує 22 тис. грн за 1000 куб. м. Ще місяць тому ціна була 16 тис. грн.

Споживач сьогодні виграє від того, що держава запропонувала річний тариф. Це є гарантією для споживача, що, принаймні, тариф не буде 16-20 тис. грн. Для населення України він непідйомний. Навіть якби була така ціна встановлена, то борги просто зростали б. Люди б не змогли б оплачувати вчасно і фінансово просто не змогли б це потягнути.

– Від чого ще залежить зміна тарифів?

– У нас все-таки діє ринок газу і, відповідно, ось ці договірні відносини між “Нафтогазом”, який поставляє газ, і між газсбутама вже закріплені. І там є закріплена дата – це кінець квітня 2022 року. Ось ця ціна буде діяти до цього періоду. Вона, в принципі, нормальна. Хоча не маленька.

Очікувати, що під час опалювального сезону ціна зміниться, виросте, наприклад, буде 12-15 тис. грн – цього не буде. Цього не станеться, тому що, в принципі, є договір між “Нафтогазом” і газсбутамы, і вони будуть отримувати газ за цією ціною, і населення теж.

Більш суттєва проблема є щодо теплокомуненерго. Тому що це підприємство, яке постачає тепло для населення, яке живе в багатоквартирних будинках. Там газ не споживають безпосередньо для опалення. Там є проблеми.

Прямий ефір