Про загрозу застосування Росією ядерної зброї заговорили одразу після початку повномасштабної війни в Україні. Дуже швидко кремлівські пропагандисти перейшли до прямих залякувань, інформує UA.
“Острів настільки малий, що лише однієї ракети “Сармат” достатньо, щоб його втопити раз і назавжди. Це лише один пуск, Борис, а Англії немає”, — погрожували в Москві Великій Британії.
Також у Росії нахвалялися атакувати Сполучені Штати Америки.
“Ми можемо сказати: “американську зброю ви поставили — ви винні”, і ми можемо завдати удару по центрах прийняття рішень”, — заявив російський пропагандист Володимир Соловйов.
Росія вже не перший рік розмахує ядерною палицею, але третя світова до планів Кремля не входить, це лише блеф з його боку, вважає військовий експерт Олег Жданов.
“Це шантаж, політичні ігрища і намагання підняти ціну, підняти градус напруженості для того, щоб на них почали зважати, тобто тактика залякування противника. Американська сторона заявила, що буде удар у відповідь, причому цей удар у відповідь буде не по території Росії, а по місцю, де перебуває Путін”, — каже Жданов.
Кількість ядерної стратегічної зброї в Росії та Америці обмежує договір стратегічних наступальних озброєнь — СНО-3. У 2010 році його підписали президент Росії Дмитро Медведєв та президент США Барак Обама. Термін домовленості спливав через 10 років, але у 2021 році країни його продовжили. Новий СНО втратить чинність через три роки. І якщо не буде аналогічного документа, світ повернеться на 50 років тому: під час коли ядерної зброї країни виробляли стільки, скільки вважали за потрібне, кажуть експерти.
“Тривожність щодо якихось диверсій, пов’язаних з ядерною зброєю або надто високою кількістю вироблених озброєнь в опонента і так далі, без чіткого розуміння, що там відбувається — це завжди призводить до того, що держава вплітається в гонитву озброєнь і ставить свої ядерні сили на крайній ступінь боєготовності. Тобто збільшується ризик потенційного ядерного конфлікту, бо всі готові, що супротивник завтра нападе, а якщо він завтра нападе, треба напасти першим”, — вважає керівниця Центру з питань нерозповсюдження ядерної зброї Поліна Синовець.
Вона вважає, що нинішній формат угоди вже не є актуальним. Якщо нові договори про обмеження виробництва стратегічного та ліквідації нестратегічного ядерного озброєння вдасться підписати — основну увагу цього разу звернуть на країни Європи.
“Чому європоцентричним, за ідеєю, має бути контроль над озброєнням у майбутньому? Тому що сьогодні ми говоримо саме про потенційну можливість конфлікту між Росією та НАТО. І саме розміщення ракет середнього радіуса дії в Європі, особливо з ядерними боєголовками, — це найшвидший шлях до початку ядерної війни”, — зазначила Поліна Синовець.
Домовлятися лідери США та РФ сьогодні не готові, кажуть експерти. За їхніми словами, Путіну ядерна зброя потрібна, щоб залякувати Захід, та й президент Сполучених Штатів Джо Байден за стіл переговорів із людиною, яку вважає диктатором та військовим злочинцем, не сяде. А якісно на ситуацію з контролем за кількістю озброєння сьогодні може вплинути лише закінчення війни в Україні.
Читайте також:
“Російський газ за російський рубль”: як країни ЄС відповіли на шантаж Путіна
Фесенко: Меркель не готова виступати в ролі експерта з гарантій безпеки для України?