У Донецькій області триває обов’язкова евакуація. За день Національна поліція України евакуювала 160 жителів прифронтових населених пунктів. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росії область покинуло близько 1 млн 200 тисяч жителів. Складними для проведення евакуації залишаються Вугледар і Мар’їнський район. Історії їхніх жителів розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Від міста Курахове найближчий населений пункт розташований за 13 км. Це розбита російськими снарядами Мар’їнка. Від міста, що нещодавно розвивалося, не залишилося й сліду. Цілодобовими артилерійськими атаками російських військ Мар’їнка зруйнована на 100%. У знищеному місті вже кілька місяців тривають бої. Останніх жителів звідти евакуювали ще восени. Багатьох привозили до сусіднього Курахового. А звідти люди виїжджали до безпечних регіонів України. Тепер цей центр став прихистком для жителів Вугледара.
72-річній Світлані Василівні три дні тому вдалося вибратися з міста. Евакуацію проводили українські військові та волонтери.
“[Вугледар за рік війни] — руїни. Для життя він непридатний. 36 годин на добу [обстріли]. Летять снаряди, летять міни. І я хочу сказати, як такого міста Вугледар, старого селища, взагалі немає. Там одні купи, все, немає. Немає жодного будинку, все згоріло”, — сказала жителька.
За словами жінки, ритуальні служби у Вугледарі вже не працюють, загиблих від обстрілів людей місцеві ховають самостійно. Вона згадує, були випадки, коли росіяни завдавали ударів по укриттях, де в цей момент перебували мирні жителі.
“Летіла ракета, вибухнула частина будинку і завалило людей. Так вони там і залишилися, ніхто їх не відкопував. Там, ну, просто це неможливо нічого сказати, просто море вогню. Кидають фосфорні ракети, кидають газові ракети. Так боліла голова, так усе першило. Ось так от витравлюють, просто витравлюють”, — каже Світлана Василівна.
Жінка рада, що вибралася, і повертатися до Вугледара більше не хоче. Але не всі, кого евакуюють, раді такому порятунку. Анна та її двоє неповнолітніх дітей — жителі села Пречистівка Мар’їнського району. Каже, за першої можливості з дітьми повернеться до будинку, якого вже немає.
“Повернутися, я все-одно повернуся. Немає дому, немає нічого. Кому я де потрібна, скажіть, будь ласка? Немає грошей. У нас одні їздили, покаталися і повернулися. А там, я знаю — у мене все є. Не хочу нікуди їхати… Мій чоловік залишився там…”, — поділилася селянка.
Від початку повномасштабного російського вторгнення Курахове щодня приймає постраждалих із сусідніх міст. Людям надають медичну допомогу, у центрі облаштували для них тимчасове житло. Годують гарячими обідами, видають теплі речі. Сама ж громада практично щодня зазнає російських атак, і перебувати там також небезпечно.
Читайте також: Ситуація змінюється щогодини — росіяни обстрілюють Часів Яр (ВІДЕО)