Претензії Росії щодо затриманого репортера Wall Street Journal Евана Гершковича є необґрунтованими. Так заявили представники Білого дому та закликали звільнити затриманого громадянина США. Сполучені Штати визнали Евана Гершковича “несправедливо затриманим” і вважають звинувачення проти нього політично мотивованими та сфальсифікованими, повідомляє FREEДОМ.
Уже пів року Кремль утримує Гершковича у російському СІЗО за звинуваченням у шпигунстві. Адвокати репортера подали останню апеляцію на його попереднє тримання, але 19 вересня суд відмовився її розглядати, нібито через “процесуальні порушення”.
“Важке становище громадян США, незаконно затриманих у Росії, залишається головним пріоритетом для мене, моєї команди у посольстві та всього уряду США. Неприпустимо, що Еван Гершкович та Пол Вілан досі перебувають у російських в’язницях за необґрунтованими звинуваченнями. Сполучені Штати не заспокояться, поки Еван і Пол не будуть у безпеці вдома зі своєю сім’єю та друзями”, — заявила пані посол США в Росії Лінн Трейсі.
Еван Гершкович продовжував вести репортажі з Росії навіть після того, як більшість західних журналістів поїхали звідти після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Гершкович став першим західним журналістом, заарештованим Москвою за звинуваченням у шпигунстві з часів холодної війни, з 1986 року. Його затримали 29 березня у Єкатеринбурзі. Нібито за збирання відомостей про оборонний сектор Росії, що є державною таємницею. У Кремлі заявили, що Гершковича “зловили на місці злочину”, але жодних доказів не надали.
“Еван повинен виконувати важливу роботу, допомагаючи людям зрозуміти проблеми у світі, які торкаються всіх нас. Натомість ми тут, щоб нагадати світові, що Еван невинний, а журналістика не є злочином. Ми просимо світових лідерів допомогти знайти рішення, щоб досягти звільнення Евана. Якщо це може статися з моїм братом, це може статися з будь-яким журналістом, який намагається повідомити цю новину. Ми просто хочемо, щоб Еван повернувся додому”, — сказала сестра Евана Даніель Гершкович.
У п’ятницю, 29 вересня, лідери демократів та республіканців у сенатському Комітеті з міжнародних відносин ухвалили резолюцію. У ній закликали Кремль до негайного звільнення Гершковича. І заявили, що репортера затримали в Росії лише за те, що той виконував свою роботу: повідомляв факти та проливав світло на фальшиві обґрунтування незаконної війни президента Путіна проти України. Резолюцію підтримали 27 сенаторів.
“Зрозуміло, що Евана тримають за важелі впливу, бо він американець. Це має турбувати кожного з нас. Президент ясно дав зрозуміти, що ми не маємо більш високого пріоритету, ніж звільнення Евана, Пола Вілана та всіх американців, незаконно затриманих за кордоном. Ще раз ми закликаємо Росію негайно звільнити Евана, а також звільнити незаконно затриманого громадянина США Пола Вілана”, — заявила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.
З першого дня затримання Евана Гершковича підтримали незалежні журналісти з Росії, Білорусі, низки європейських країн. Вони назвали справу репортера політичною і вимагали звільнити Евана. Свою позицію виклали у відкритому листі. За кілька днів підписи під ним поставили понад 300 осіб. Кампанію “Свободу Евану” тоді ж підтримали й багато політиків.
“Я приєднуюсь до заклику США до Росії звільнити американського журналіста Евана Гершковича, щоб гарантувати дотримання його прав на роботу журналістом. Його арешт викликає велике занепокоєння. Важливо поважати свободу преси, права журналістів, а також право ставити запитання та виконувати свою роботу. Тому ми закликаємо негайно його звільнити”, — заявляв генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Однак, попри всі дипломатичні зусилля, Кремль продовжує утримувати Евана Гершковича у СІЗО Лефортово. Наприкінці серпня термін його тримання під вартою продовжили ще три місяці — до 30 листопада. За звинуваченням у шпигунстві американському репортерові загрожує до 20 років позбавлення волі.
Читайте також: Світ вимагає звільнити журналіста The Wall Street Journal з-під російського арешту — заяви (ВІДЕО)
Нагадаємо, 32-річний Еван Гершкович останні 6 років жив та працював у Росії. Перш ніж стати кореспондентом Wall Street Journal писав матеріали майже для всіх великих американських видань. 29 березня під час роботи над публікацією про ПВК “Вагнер” у Єкатеринбурзі Еван був затриманий. Наступного дня Федеральна служба безпеки РФ повідомила, що журналіста підозрюють у шпигунстві. Того ж дня Лефортівський районний суд Москви заарештував Гершковича.
Читайте також: Американський репортер — ідеальний бранець для Кремля: роз’яснення дав російський адвокат