Росія, яка посідає третє місце за рівнем цензури в інтернеті (після Китаю та Ірану), продовжує вибудовувати віртуальні стіни. У щорічному рейтингу міжнародної правозахисної організації Freedom House РФ посіла шосте місце за масштабами обмежень свобод у мережі.
Контролювати інтернет-користувачів і стежити за їхніми діями — давня мрія Кремля. Особливо актуальною вона стала з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Утопічні мережі
Зараз у Кремлі шукають нові шляхи для блокування VPN-сервісів. У Росії намагаються перейняти китайський досвід, створюючи потужний фільтр зовнішніх запитів. Адже саме VPN дає змогу росіянам обходити заборони в мережі, читати і дивитися те, що хочуть вони, а не те, що рекомендує “Роскомнадзор”. Щоб придушити VPN, розроблено системи “Окулус” і “Вепр”, які в автоматичному режимі моніторять заборонений контент і передають зібрану інформацію силовикам.
Крім того, в Росії почали роботу над проєктом “абсолютно прозорого інтернету”. Він передбачає доступ до мережі з ідентифікацією користувача через “Держпослуги” або за допомогою біометрії. Чергове тоталітарне ноу-хау планують запустити до кінця року.
Так званий “прозорий інтернет” складатиметься виключно з лояльних ресурсів. Це простіше, ніж вносити мільйони небажаних сайтів до “чорного списку” і постійно його оновлювати, пояснюють експерти. Впровадження “суверенного” інтернету, анонсованого ще 2019 року, відкладається. Росія не готова до повного відключення від глобальної мережі, перш за все, технічно.
Кремль також незадоволений наявністю в Росії платформи YouTube і “Вікіпедії”. Голова Ради з прав людини в РФ Валерій Фадєєв заявив, що “Вікіпедія” — “ідеологічний, політизований продукт, у якому багато спотворень, коли йдеться про політику, історію”. А російське видання “Форбс” писало, що сервіс “ВКонтакте” вже готує свої ресурси для створення заміни YouTube.
Аналітики стверджують, що компанія “Яндекс” теж уже давно перебуває на гачку в російської влади. На сторінках пошуковика, як у пропагандистських ТВ-шоу, російський глядач не побачить, що насправді відбувається в Україні, а почує лише вихваляння Путіна. Сьогодні прокремлівський пошуковик продається під керівництвом адміністрації російського президента.
Після початку повномасштабного вторгнення 1 березня колишній керівник “Яндекс новин” Лев Гершензон назвав її ключовим елементом приховування інформації про війну проти України і закликав співробітників звільнитися. Наприклад, за запитом “Буча” в найкращих традиціях “Первого канала” “Яндекс” видавав фотографії звичайного мирного містечка, тоді як на вулицях Бучі лежали тіла українців, розстріляних російськими військовими.
Співробітники компанії не виключають, що в підсумку “Яндекс” націоналізують.
Думки фахівців
Наскільки реальними можуть виявитися плани Кремля і які популярні ресурси в підсумку можуть бути відключені в Росії, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Ігор Ейдман, політичний експерт, російський соціолог і публіцист;
- Ілля Шепелін, російський журналіст, ведучий YouTube-програми “Зомбоящик”;
- Владислав Савченко, президент “Європейської асоціації програмної інженерії”;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор, ведучий YouTube-каналу “Ходорковский. Live”.
ІГОР ЕЙДМАН: Кремль грає в обдурення людей у соцмережах
— Це свідома політика. Неполітизовані люди не помітили, наприклад, що “Яндекс” перестав бути пошуковою системою, як це було раніше, а став фактично інструментом інформаційної війни та обдурення населення.
У Кремлі є дві умовні фракції. Перша — люди, які вважають, що потрібно йти китайським шляхом, шляхом чистого насильства, все забороняти, не пускати тощо. Це силовики.
Друга фракція — люди, які продають себе Путіну як ефективних маніпуляторів. Вони пояснюють, що набагато ефективніше не просто забороняти, як це робили, наприклад, у Радянському Союзі, а маніпулювати інформацією, обманювати, створювати неправдиві сутності тощо. До таких людей належить здебільшого керівництво Адміністрації президента РФ. Перш за все, це перший заступник керівника Адміністрації президента Сергій Кирієнко. Вони зберігають “Яндекс” як якусь приватну корпорацію, але, по суті, вона давно працює на державу.
У РФ йде боротьба не тільки за молодь, а й за людей середнього віку, тому що телебачення втрачає популярність і телеаудиторія в Росії перманентно старіє.
Зрозуміло, що ще поки вистачає пенсіонерів і людей передпенсійного віку, які сидять на телеголці. Але серед молоді та людей середнього віку їх дедалі менше і менше. Тому потрібні інші інструменти впливу на суспільну свідомість. Це відбувається не тільки через “Яндекс” і проурядові видання, а ще й, наприклад, через Telegram-канали.
Останній рік адміністрація президента РФ розвиває і вкладається в сітку каналів, багато з яких — мало не напівопозиційні, але, з усім тим, отримують завдання на Старій площі. І у будь-якого міністерства є свої канали, і у великих корпорацій. Йде гра на обдурення.
В YouTube особливо не розвернешся, тому що, якщо почати грубо брехати і маніпулювати, канал заблокують. А в Telegram ліберальна політика — там можна практично що завгодно постити. І вони цим користуються. Там ціла сітка військкорів біснується.
Але російська влада погано справляється з тим, щоб маніпулювати аудиторією через Telegram. Інакше б ставлення російської молоді не відрізнялося б так суттєво від ставлення людей іншого віку до Путіна і війни. Тому що ті, хто хочуть, можуть знайти навіть зараз альтернативну інформацію і в Telegram, і в інтернеті, і на YouTube.
ІЛЛЯ ШЕПЕЛІН: “Суверенізація” російського інтернету можлива
— Правильно було б говорити про технічні можливості і про те, чи можливо взагалі створити в РФ “суверенний інтернет”. Напевно, так. Було б бажання. Але жодну країну поки що від інтернету з відкритим доступом до всього світу ще не відключали, тим паче найбільшу за територією країну у світі. Як це взагалі може виглядати і як це вдарить по економіці — цікаве питання.
На жаль, для силовиків, які склалися своїми мізками за часів Радянського Союзу і далі не еволюціонували, важливіше збереження своєї влади. Їм це важливіше, ніж економіка і якість життя росіян.
Тому я боюся, що всі кроки до подальшої “суверенізації” російського інтернету можливі.
Telegram під час блокування в РФ залишився доступний, але став трохи повільнішим. Куди більше від цього блокування постраждали державні сервіси, які почали вирубуватися, тому що у них були плаваючі IP. У підсумку російська держава блокувала IP, які належали до “Пошти Росії”, РЖД, міністерств тощо. А Telegram перестрибував на нові IP адреси.
Блокування YouTube у РФ можливе. І це те, що обговорюється. Але ніхто не знає, який вигляд це матиме технічно. Тобто буде відключено один із сервісів Google і може зруйнуватися вся система, побудована на Android.
У Росії був так званий “закон Ярової”, як його презентували. На папері цей закон був спрямований на боротьбу з тероризмом, а на ділі — з будь-яким інакомисленням. Відповідно до закону, потрібно зберігати весь трафік, який виходить від людини. Тобто будь-який клік мишки в інтернеті, будь-яке відео, яке програється, по ідеї, має зберігатися. Але таких серверів у світі взагалі немає, щоб вони могли хоча б тиждень зберігатися.
У Росії — тисячі інтернет-провайдерів. Як їх контролювати — теж цікаве питання.
Я б це поки що сприймав як новини з “дурдому”, у якому зробили зал для пресконференцій. “Дурдом” — це Державна Дума РФ. Ми бачимо, наскільки у депутатів буйна уява.
Навряд чи всі ці речі можна реалізувати з технічного погляду. Але мінус у тому, що ніхто не знає, хто їх зупинить. Стримувати їх ніхто не намагається. І, загалом, вони живуть уже за принципом: більше пекла.
Російські депутати все більше втручаються в життя росіян, які здебільшого аполітичні та інертні, якщо проблема їх особисто не стосується. Подивимося, як вони відреагують на нові закони.
ВЛАДИСЛАВ САВЧЕНКО: Спецслужби РФ вербують людей, зокрема через фішинг
— В інтересах Кремля контролювати всі IT-інструменти, платформи, які мають трафік і юзерів. Це додаткова інформація, ти можеш превентивно реагувати на виклики в суспільстві, невдоволення, мати зріз інформації і спостерігати, про що листуються акаунти.
Ні для кого не є таємницею, що в РФ останні чотири роки активно обговорюється надання ключів шифрування до різних соціальних мереж, зокрема й до Telegram. Сюди ж належать і “ВКонтакте”, і група “Мейл.Ру”, і “Яндекс” зі своїми алгоритмами.
Ми неодноразово стикалися з тим, що йде повне спотворення інформації на території Росії за допомогою певних алгоритмів і внесення в базу даних фільтрів, які прибирають небажані фотографії та новини.
В “Яндексі” ви не знайдете альтернативних джерел інформації, які не перебувають у спеціальному списку. Вийти на пресу, яка надає альтернативну думку або альтернативну інформацію, неможливо. Таким чином зараз йде повним ходом націоналізація пошуковика.
Останні 20 років Росія рухалася в бік гармонізації відносин із Заходом, залучення інвестицій, заснування фондів, обміну капіталів, капіталізації компаній. Наразі Росія відключена від міжнародного капіталу і намагається забрати частки у тих іноземних партнерів, які були присутні в російських проєктах.
Росія де-факто останні п’ять років контролює інформаційне поле і зараз шукає, як консолідувати це з точки зору юриспруденції. Ця інформація буде в руках контрольованих людей, вони мають певним чином впливати на думки всередині країни.
Кремлю важливо зараз утримувати позитивний настрій серед громадян Росії про те, що війна — це добре, вона йде своїм ходом, і взагалі війна — не війна тощо. Тобто потрібно, щоб негативне тло, яке може підірвати довіру до влади, не просочувалося в ЗМІ та соціальні мережі.
Раніше російські компанії билися за трафік, за користувачів, які оточували Росію, зокрема за українську аудиторію. Усі ми пам’ятаємо блокування “ВКонтакте”, де на той момент перебувало набагато більше українців, ніж в американських соціальних мережах, таких як Instagram, Facebook та інших. Тобто трафік весь перетік.
Наразі якась частина української аудиторії зберігається в російських соцмережах. У декого досі є електронні скриньки на “Яндексе” або “Мейл.Ру”. Це серйозний інструмент управління та отримання інформації про користувачів, їхні наміри тощо.
Кожна з можливих фішингових атак спрямована на щось одне — втрату даних або грошей. Або втрата даних означає втрату грошей, тому що може включитися інструмент шантажу. Спецслужби Росії використовують це для того, щоб вербувати людей.
Якщо вони знайдуть якусь провокаційну інформацію, яка міститься в листуванні, людина може навіть без фінансової мотивації почати служити російській розвідці, боячись про те, що спливе якийсь компромат.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Тоталітарному режиму в РФ знайдеться технологічна відповідь
— Поки доступні способи поширення інформації в РФ, поки доступні платформи на кшталт Telegram і YouTube, можна продовжувати працювати з російською аудиторією.
І навіть коли закриють YouTube, коли спробують прикрити Telegram, я думаю, все одно треба буде продовжувати шукати методи, буквально дідівські.
Наприклад, передача радіосигналу на коротких хвилях. А чому ні? Підпільний друк якихось листівок і поширення їх у поштових скриньках росіян.
Адже заборонений плід завжди солодший. Те, що під забороною, що заборонено, хочеться і слухати, і читати набагато більше, ніж пропагандистів федеральних каналів або загальноросійських газет.
Диктатура і тоталітаризм дуже погано монтуються з постіндустріальним суспільством, де найважливішу цінність становить інформація, і вже важливі не верстати, а технологи. Зараз відбувається транзит від авторитарної до тоталітарної влади в РФ. Тому буде цікаво дивитися на процес, який відбуватиметься.
Все одно інформація так чи інакше протікає. Це відбувається тільки за рахунок доступу до технологій, тільки за рахунок їхнього розвитку. У Росії є багато талановитих програмістів, хакерів, які в інформаційних технологіях розуміють набагато більше, ніж незграбні і клишоногі фахівці з ФСБ.
Я думаю, що варто очікувати якоїсь технологічної відповіді на “закручування гайок”.
Читайте також: “Око государеве”: хто і як стежить за думками та вчинками росіян