Офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповіла, що потрібно для визнання Сполученими Штатами злочинів російських військових в Україні геноцидом українського народу, як у США реагують на трагедії у Краматорську та Маріуполі, а також про дипломатичні зусилля для припинення агресії РФ проти України.
– Ми чули заяву Джо Байдена про геноцид українського народу з боку РФ. У Білому домі це назвали його особистою думкою. Юридично поки що такого терміну немає (14 квітня Верховна Рада визнала дії російських окупантів на території нашої країни геноцидом українського народу – прим. ред.). Але все ж таки, наскільки реалістичним є те, що Білий дім офіційно визнає дії РФ в Україні геноцидом?
– Так, ми чули від президента США Байдена, що він назвав це геноцидом. Ми бачимо кадри з Бучі, заяви Кремля, які дають нам розуміння, що Путін намагається знищити саму ідею бути українцем. І кількість доказів… Як сказала прессекретар Білого дому Джен Псакі, тепер ми маємо зібрати всю інформацію, передати її у відповідні органи та дозволити юристам вирішувати на міжнародному рівні, чи відповідає те, що ми бачимо, поняттю геноциду.
– Ми зараз очікуємо на велику підтримку, зокрема від США та більшості європейських країн. Я щоразу у вас запитую: якою ви бачите можливість якнайшвидшого припинення агресії Путіна, ракетного обстрілу України та – дозволю собі сказати як громадянин України – геноциду українського народу?
– На жаль, бачимо величезну дезінформацію всередині Росії. Ми бачимо, що Кремль намагається закрити доступ до Twitter, Facebook, Instagram та інших соцмереж. Саме тому ми в Держдепартаменті відкрили Telegram-канал “США по-російськи”, щоб донести реальну інформацію до російського народу. США разом із партнерами та Україною можуть показати, що ми єдині. Ми також можемо продовжувати надавати Україні військову допомогу. І найголовніше, щоб український народ та військові продовжували показувати свою хоробрість та бажання захищати свою країну, свої оселі. Таким чином, коли ми діємо на різних фронтах, ми боремося з дезінформацією. Ви, українці, захищаєте свою країну. Таким чином, можна показати, що Путін повинен припинити свої дії і що він не може виграти цю війну. Це вже очевидно, просто потрібно, щоб Путін це зрозумів.
– Було дуже багато ракетних ударів по мирних громадянах, зокрема у місті Краматорську. Весь світ бачив ці кадри, коли звичайні люди хотіли виїхати з міста, щоб зберегти своє життя, але там і загинули. За останніми даними, російською ракетою з написом “за дітей” було вбито 59 людей, серед яких семеро дітей, понад сотню дістали поранень. Як такі трагедії впливають на швидкість ухвалення рішень усередині США щодо геноциду українського народу та військових злочинів з боку РФ?
– Звичайно, коли ми бачимо ці кадри… Я гадаю, весь світ бачив, що сталося у Краматорську. Ми також бачимо те, що відбувається у Маріуполі – що було у пологовому будинку і в театрі, і загалом воєнні злочини російських солдатів в Україні. Це, звичайно, підтверджує думку, що це справді геноцид. Крім того, ми вважаємо, президент Байден вважає, що нам потрібно також притягати до відповідальності тих, хто скоїв воєнні злочини в Україні. Саме для цього ми збираємо інформацію і з відкритих джерел, і з розвідданих.
– Спікер Держдепартаменту США Нед Прайс наголосив на важливості дипломатичних відносин з Росією, особливо в період нинішньої міжнародної напруженості. Наскільки зараз результативною є така дипломатична робота, враховуючи що з боку РФ ми постійно чуємо якісь звинувачення у бік США, постійно бачимо конфлікти?
– Дипломатична робота дуже важлива, особливо коли ситуація складна і коли ми не погоджуємося. Нам слід продовжувати шукати можливості говорити. Це, звичайно, дуже важка робота, і вона не змінить наші стосунки за один день… У США бачать, що єдина можливість знайти рішення у цьому конфлікті через дипломатичні переговори. Але для цього потрібно, щоб президент Путін припинив агресію проти України та вивів війська з її території. США зі свого боку далі шукатимуть будь-яких можливостей говорити, щоб українці могли жити спокійно у своїй країні.
Ми завжди говорили, що хочемо мати передбачувані відносини з Росією. На жаль, зараз ми цього не бачимо.
Верещук: 15 квітня відкриються дев’ять гуманітарних коридорів