США і В’єтнам погодили всеосяжне стратегічне партнерство — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

США і В’єтнам ведуть перемовини про найбільше в історії постачання озброєння. Про це пише агентство Reuters, посилаючись на високопоставлених урядовців, знайомих з умовами угоди. На початку вересня президент США Джозеф Байден відвідав В’єтнам. Після чого Вашингтон і Ханой підписали історичну угоду про стратегічне партнерство, повідомляє FREEДОМ.

США ведуть перемовини з В’єтнамом про продаж винищувачів F-16. За інформацією джерел Reuters, угоду може бути підписано протягом року.

“Вашингтон розглядає можливість розробки спеціальних умов фінансування дорогого устаткування, яке могло б допомогти Ханою, що відчуває нестачу коштів, відмовитися від традиційної залежності від дешевих російських озброєнь”, — сказано в публікації Reuters.

За словами представника адміністрації Білого дому, угода все ще перебуває на стадії розгляду. Інформація з’явилася після нещодавнього візиту президента США Джо Байдена до В’єтнаму. Як пише Reuters, тема надання озброєнь Ханою стала ключовою під час в’єтнамо-американських офіційних перемовин у Ханої, Нью-Йорку та Вашингтоні за останній місяць.

“Ми підтримуємо з В’єтнамом дуже продуктивні та багатообіцяючі відносини в галузі безпеки і спостерігаємо інтерес до деяких американських систем, зокрема до тих, які можуть допомогти їм краще контролювати свою морську акваторію, можливо, до транспортних літаків і деяких інших платформ”, — йдеться в публікації Reuters.

Однією з причин, через яку В’єтнам розгляне можливість придбання американських військових літаків, є напруженість у відносинах між Пекіном і Ханоєм. Раніше Китай опублікував карту, на якій близько 90% акваторії Південно-Китайського моря позначені як територія Китаю. А це претензія на виключні економічні зони В’єтнаму, Малайзії, Брунею, Індонезії та Філіппін.

“Одна з речей, які відбуваються зараз, полягає в тому, що Китай починає змінювати деякі правила гри в плані торгівлі та інших питань”, — зазначив Байден.

В’єтнам щорічно витрачає близько 2 млрд дол. на імпорт озброєнь. І хоча 2016 року США зняли ембарго на постачання зброї до В’єтнаму, до його експорту входили лише кораблі берегової охорони та навчально-тренувальні літаки. Тоді як Росія постачала до В’єтнаму близько 80% свого бойового арсеналу. Однак російська агресія проти України ускладнила відносини Ханоя з Москвою.

“Вони розвивають асиметричний оборонний потенціал, але хочуть робити це, не викликаючи дій у відповідь з боку Китаю. Це тонкий баланс”, — сказав експерт Інституту зовнішньополітичних досліджень у Гонолулу Джеффрі Орданіел в інтерв’ю Reuters.

США і В’єтнам узгодили всеосяжне стратегічне партнерство за підсумками візиту американського президента Джо Байдена в Ханой 10 вересня. У В’єтнамі — це найвищий з усіх можливих ступенів співпраці з іноземною державою. Серед таких країн також Росія і Китай. За словами експертів, Вашингтон може скоротити фінансування збройних сил на Близькому Сході та перенаправити їх в Індо-Тихоокеанський регіон. Зокрема для того, щоб В’єтнам, Філіппіни і Тайвань могли дозволити собі озброєння для стримування Китаю.

Читайте також: Комуністичний В’єтнам зближується зі США — причини та політика Вашингтона (ВІДЕО)

Нагадаємо, як розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко, США активно шукають альянси зі стримування Китаю. Нещодавно відбулася зустріч президентів США, Південної Кореї, прем’єр-міністра Японії. Представники США неодноразово відвідували Філіппіни та В’єтнам. В’єтнам не хоче бути залежним лише від Китаю, а США таким чином можуть стримувати Китай.

Прямий ефір