Список “іноагентів” у РФ розширюється — уперше до реєстру внесли VPN-провайдера: що це означає (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Уперше до російського реєстру “іноагентів” внесли VPN-провайдера. Компанія нібито поширювала матеріали “іноагентів” і недостовірну, на думку Міністерства юстиції РФ, інформацію про рішення російської влади. “Іноагенти” — правозахисники, журналісти та політики — звернулися до Комітету ООН з прав людини. Адже їхні скарги в російські судові інстанції ні до чого не привели, повідомляє FREEДОМ.

Традиційно п’ятницями Мін’юст Росії оновлює список “іноагентів”. Туди вносять лідерів громадської думки, правозахисників, політиків, журналістів та активістів — усіх, кого Кремль вважає ворогом. До того ж про свою неблагонадійність, за логікою нинішньої російської влади, люди мають заявляти самі. Наприкінці жовтня 2023 року в Росії заарештували журналістку “Радіо Свобода” Алсу Курмашеву за те, що вона не попросила Мін’юст РФ внести її до реєстру “іноагентів”.

“З правами людини справи йдуть абсолютно погано. Їх не дотримуються і про це свідчать усі ті зовнішні спостерігачі, які коментують цю ситуацію. Не тільки спецпредставник, спецдоповідач ООН, а й усі ті фахівці в галузі прав людини, які виїхали з Росії і мають можливість говорити вільно. Жоден із них не каже, що все гаразд”, — коментує адвокат, засновник правозахисних проєктів “Команда 29” і “Перший відділ” Іван Павлов.

Правозахисники, журналісти і політики, яких Москва внесла до реєстру “іноагентів”, звернулися до комітету ООН з прав людини, щоб оскаржити свій статус. Усі їхні апеляції в російські судові інстанції виявилися безрезультатними. Ба більше, на засіданні робочої групи Ради ООН з прав людини представник Росії заявив, що цензури в країні немає, а статус “іноагента” не обмежує прав громадян.

“КПЛ має ухвалити рішення про те, чи відповідають своїм міжнародним зобов’язанням усі ті процедури, які над нами вчинила російська влада. Не без підстав ми вважаємо, що в КПЛ ми можемо домогтися успіху”, — каже Павлов.

Тепер “іноагентом” може бути і VPN-сервіс. Москва неодноразово намагалася взяти під контроль користувачів мережі. А VPN-сервіси дають громадянам федерації можливість обходити блокування і отримувати об’єктивну інформацію, а не тільки пропаганду з російського телевізора. Тепер у Росії замість бану IP-адрес серверів VPN, блокують безпосередньо їхні протоколи, а саме вони забезпечують стабільне і безпечне з’єднання.

“Дуже багато VPN-сервісів, які працюють на відкритих протоколах, на кшталт OpenVPN, перестають працювати і полювання почалося вже давно. Зараз ми бачимо, що воно посилюється, а в законодавстві ухвалено норми, які дають змогу позасудово і доволі швидко заблокувати будь-який сайт, який розповідає про такі інструменти, як VPN, ТОР, і дає інструкції, як обходити блокування Роскомнадзору”, — розповів глава юридичної практики проєкту “Роскомсвобода” Саркіс Дарбінян.

Росія розширила законодавство про “іноземних агентів” після початку повномасштабного вторгнення до України, щоб максимально звузити інформаційний простір усередині країни, а отже, перекрити росіянам можливість отримувати об’єктивну інформацію або висловлювати думку, відмінну від порядку денного кремлівської пропаганди. Експерти впевнені, що перед президентськими виборами репресивні методи будуть ще жорсткішими.

“Російська влада готується до 2024 року, до виборів. Я думаю, ближче до справи, ми можемо побачити не те що обмеження доступу до окремих сайтів, а й часткове вимкнення інтернету в регіонах за часом, за розкладом. Те, що ми зараз спостерігаємо, вочевидь, є боротьбою снаряда і щита, держава вигадує нові заходи як не допустити людей до заборонених соціальних мереж, контенту і незалежних ЗМІ, які розповідають про війну в Україні”, — висловив думку Дарбінян.

За даними видання “Вёрстка”, журналісти та представники медіа стали найбільшою професійною групою в російському реєстрі “іноземних агентів”.

Читайте також: Заохочення доносництва — частина передвиборчої кампанії Путіна — думка

Як повідомлялося раніше, у першому півріччі 2023 року, за даними Судового департаменту при Верховному суді РФ, за політичними статтями росіян оштрафували на 162 млн рублів. Приводи для адміністративних справ — участь у мітингах, незгода з війною та режимом, а також так звана пропаганда ЛГБТ. Останнім часом у лідери з репресій виходять “іноагенти”.

Прямий ефір