Спецтрибунал для Путіна: як довго до Гааги і репарацій — шлях описав Лисянський

Перформанс активістів у Києві 7 жовтня 2019 року Фото: radiosvoboda.org

Перший крок до створення спеціального міжнародного трибуналу для російських військових злочинців зроблено. На Росію та її керівництво чекає Нюрнберг-2. Цю інформацію сьогодні, 6 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ підтвердив правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський.

“Дослідити матеріали, які будуть зібрані під час досудового розслідування при скоєнні воєнних злочинів. Потім — ідентифікувати особи воєнних злочинців. Усі ці документи, звичайно, звозити до Міжнародного суду. У цей час паралельно ця інституція займатиметься тим, що передаватиме документи в головну інституцію, яка цим займатиметься. І вже паралельно з цим готуватися до процесу. Тобто до Нюрнберга-2, який буде над воєнними злочинцями РФ”, — пояснив він шлях до Гааги.

На думку правозахисника, відкриття офісу Міжнародного кримінального суду, яке планується найближчим часом в Україні, збільшить швидкість роботи.

“Відкриття такої інституції Міжнародного кримінального суду в Україні, якогось відділення, це фактично швидкість. Якщо раніше фактично приїжджали слідчі або співробітники цієї інституції до України, працювали, щось збирали, привозили туди, то тепер це все здійснюватиметься на місці. Іншими словами, це аналогія з тією ж організацією ООН або Червоного Хреста, які працюють в Україні. Суть — практична діяльність і швидкість здійснення всіх процесів, які переслідує ця організація з точки зору відправлення правосуддя на воєнні злочини, вчинені окупантами Російської Федерації”, — сказав Лисянський.

Щодо репарацій, то він вважає, що Україні вдасться їх отримати, але спочатку треба повалити диктаторський режим Кремля в РФ.

“Це не важко зробити, з точки зору глобальних зусиль. Ми знаємо, є багато опозиційно налаштованих політиків в еміграції, вони теж проводять свої дії. Але щойно диктаторський режим Кремля впаде, питання з репараціями буде вирішене саме собою. Репарації у нас будуть, РФ заплатить за свої воєнні злочини, за руйнування. Це, звісно, буде мала ціна, тому що кожне життя солдата, дитини, просто українця безцінне як для держави, так і для сім’ї та родичів. А репарації все-таки будуть виплачені, я в цьому навіть не сумніваюся. Уже певні політичні процеси запущено і питання про наміри виплати репарацій уже стоїть у таких авторитетних міжнародних партнерів України, як США, Велика Британія, Франція”, — каже правозахисник.

Лисянський підтвердив, що спецтрибунал і репарації — це два паралельні процеси, які мають привести до спільного знаменника.

Читайте також: “Усе зрозуміло та очевидно”: терміни підготовки спецтрибуналу за злочини агресії Росії проти України оцінив адвокат

Прямий ефір