Країни Північноатлантичного альянсу обговорюють відправлення військових інструкторів в Україну для навчання військовослужбовців ЗСУ. Таку ініціативу підтримує президент України Володимир Зеленський. За його словами, це прискорить процес підготовки українських військових, а також стане прикладом для інших союзників Києва, повідомляє FREEДОМ.
Українські офіційні особи звернулися до західних партнерів із проханням допомогти в навчанні 150 тисяч солдатів ближче до лінії фронту. І просування в цьому питанні вже є.
“Досі Сполучені Штати відповідали відмовою, але голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Чарльз Квінтон Браун молодший заявив, що розгортання інструкторів НАТО видається неминучим”, — пише The New York Times.
Обговорення цієї теми на рівні високого військового командування країн НАТО — позитивний сигнал.
“Добре, що почалися розмови там, де їх раніше не було. Раніше заявляли, що жодних військ НАТО в Україні не буде. Почалися розмови — і вікно Овертона (вікно дискурсу) відкрилося. Згідно з концепцією вікна Овертона, ми йдемо по висхідній. Ми починали з того, що це взагалі неможливо — тобто перебували в розряді радикального, потім перейшли в розряд обговорюваного, а тепер — у розряд того, що про це говорять і це стало трендом”, — прокоментував військовий оглядач Денис Попович.
Якщо іноземні інструктори навчатимуть українських військових в Україні, то це прискорить їхню підготовку, вважає президент України. Крім того, на думку Володимира Зеленського, після такого кроку відкриються і нові варіанти співпраці у військовій сфері.
“Тренування в Україні логічне, ми про це вже говорили. Це швидше, ніж їхати, наприклад, до Франції або навіть до Польщі. А потім — співпраця з розмінування. Також можна зробити хаб із ремонту, наприклад, французької техніки прямо в Україні, щоб не відправляти це до Франції. Я на це дивлюся дуже позитивно. Усе це може стати кроком, який підштовхнув би й інші країни. Тобто це відкриває якусь нову сторінку в цій війні”, — сказав президент України на зустрічі з журналістами.
Серед тих, хто готовий розглянути відправлення свого військового контингенту на територію України, — Швеція. Міністр оборони країни Пол Йонсон заявив, що поки конкретної пропозиції не надходило, але якщо з’явиться, то Стокгольм готовий її вивчити.
“Зараз все більше й більше країн на тлі того, що відбувається в Україні, говорять про те, що вони готові це питання обговорювати. За яких умов? Для початку, напевно, потрібен офіційний запит з України. Тобто ми самі маємо це питання артикулювати та сказати, що нам потрібні війська НАТО в тій чи іншій конфігурації. Тоді це буде переходити з розмов до політичної реалізації”, — пояснив Денис Попович.
Змінюється риторика союзників Києва і щодо застосування Україною західного озброєння по території Росії. 15 травня 2024 року на пресконференції в Києві держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна сама має ухвалювати рішення, використовувати чи ні американську зброю для завдання ударів по території федерації. Через два дні, як повідомляє “Голос Америки”, частина американських сенаторів заявила, що підтримує застосування Україною американської зброї для ударів по Росії.
“Я підтримую використання Україною наданої американської зброї, відповідно до наших взаємних інтересів. Деякі російські цілі можуть бути виправдані, а інші — ні, я б розглядав їх вибірково. Але загалом це має бути найагресивніше використання зброї, яку ми надаємо”, — сказав сенатор США Річард Блюменталь у коментарі українській службі “Голосу Америки”.
Україна вже отримала від деяких західних партнерів дозвіл завдавати ударів їхньою зброєю по території Росії, зазначила глава МЗС Латвії Байба Браже. Про зняття таких обмежень, як правило, публічно не повідомляли. Хоча міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон 3 травня 2024 року заявив, що Київ має право використовувати британську зброю для ударів по території країни-агресора.
Читайте також: Ситуація на Харківщині, західні війська в Україні та фіналізація війни: головне зі спілкування президента Зеленського з журналістами
Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану Британією, для завдання ударів по цілях на території Росії. На це в МЗС РФ почали погрожувати “ударами відплати”.
Читайте також: “Червоні лінії” Кремля відсуваються: можливість використання британської зброї для ударів по території РФ обговорили експерти