Держдепартамент США вимагає пояснень від Москви у зв’язку із провокаціями Росії щодо країн Балтії. Йдеться про плани РФ в односторонньому порядку змінити морські кордони у Балтійському морі. Країни Балтії, Польща та Фінляндія відчувають особливу загрозу від РФ, кажуть експерти. Водночас видання Foreign Affairs пише про те, що для приборкання імперських амбіцій Кремля Україна має перемогти у війні, передає FREEДОМ.
Щоб виправдати затяжну та ресурсозатратну війну проти, як здавалося, слабшого сусіда, керівництво РФ створило міф про нібито “протистояння з НАТО”. Альянс зі свого боку в ухваленій влітку 2022 року новій стратегічній концепції назвав Росію “найбільшою і прямою загрозою безпеці союзників”. У Києві вважають, що найімовірнішою метою імперських амбіцій Кремля можуть стати країни Балтії.
“Безумовно, найбезпечніше для його армії йти туди, де не буде великого протистояння. Вдруге таку помилку, як з Україною, він не повторюватиме. Тому, звичайно, простіше з країною, яка менше захищена, менше людей, набагато менше зброї. І це буде і країна, яка колись була у Радянському Союзі. І під це підпадають насамперед балтійські країни”, — вважає президент України Володимир Зеленський.
Військова загроза з боку РФ поновила довіру європейців до Північноатлантичного альянсу. У довоєнному 2021 році лише шість із 30 країн НАТО виділяли на оборону 2% від ВВП. 2024-го таку суму готові виділити вже дві третини членів Альянсу.
Крім того, країни, розташовані недалеко від Росії, виявляють власну ініціативу щодо захисту кордонів. Польща виділила 2,5 млрд дол. на програму “Східний щит”: планується зміцнити 400 км кордону з Росією та Білоруссю.
“Країни, які відчувають особливу загрозу від Російської Федерації, це абсолютно очевидно країни Балтії, Фінляндія, Польща, вже повним ходом будують фортифікації. Наприклад, у країнах Балтії планується збудувати три лінії оборони. Поляки вже говорять про те, що вони хочуть спільної лінії оборони з країнами Балтії. Ми бачимо, наскільки і на міжнародному рівні, і на внутрішньому державному рівні ці країни серйозно ставляться до російських загроз”, — зазначив кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
Але перш за все, щоб приборкати імперські амбіції Кремля, Україна має перемогти у війні, вважають аналітики Foreign Affairs. У виданні зазначають, що через вагання у підтримці з боку союзників влітку 2022-го Київ втратив можливість продовження блискавичного витіснення російських військ. Водночас експерти наголошують, що при формуванні правильної стратегії підтримки можна здобути абсолютну перемогу України на полі бою. Тоді стане можливим запобігання майбутнім загрозам для світової безпеки.
“Росія вже загрожує іншим своїм сусідам, зокрема країнам НАТО, і вона може зробити свій хід, якщо спочатку підпорядкує собі Україну. Перемога Росії також підігріє територіальні амбіції Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні, оскільки виявить межі прихильності Заходу до захисту суверенітету своїх партнерів… Несприятливий результат відчуватиметься у всьому світі”, — пише Foreign Affairs.
Про односторонній план розширення своїх територіальних вод у Балтійському морі Міністерство оборони РФ оголосило 21 травня. Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден припустив, що Москва “поклала око” на острів Готланд, що належить Стокгольму. У коментарі німецькому виданню RND Бюден повідомив, що захопивши Готланд, Путін може здобути контроль над цілим Балтійським морем. Головнокомандувач заявив, що НАТО не може допустити цього, і що регіон не має стати ігровим майданчиком Путіна.
Читайте також: Москва заявила про бажання змінити морські кордони з Литвою та Фінляндією — реакція Заходу на провокацію
Нагадаємо, Сполучені Штати Америки вимагають пояснень від Росії щодо намірів “посунути” кордони в Балтійському морі. Представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що Росія сіє нестабільність на кордонах НАТО та ЄС і висловив солідарність із союзниками в країнах Балтії перед провокаціями.
Читайте також: “Нейтралів” кличуть до НАТО — аспекти посилення європейської оборони (ВІДЕО)