У Росії за рахунок збільшення коштів на війну і падіння доходів знижується підтримка соціальних сфер — аналіз експертів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Росіян закликають розвивати економіку за власні заощадження, оскільки держава не справляється. Про це пише видання The Moscow Times, посилаючись на заяву заступника міністра фінансів РФ Івана Чебескова. З початком повномасштабної війни проти України жителі федерації все частіше зберігають гроші “під матрацом”, не довіряючи банківській системі. За перші 10 місяців 2023 року обсяг готівкових заощаджень збільшився на 470 млрд рублів, а з початку війни — на 2 трлн, повідомляє FREEДОМ.

Кремль продовжує скорочувати соціальні статті держбюджету. “Під ніж” уже потрапили медицина й освіта, а слідом за ними — і витрати на підтримку національної економіки.

“Уряд РФ наступного року має намір скоротити витрати бюджету на підтримку національної економіки на 6%, а у 2025 році — ще на 16%. Заощаджені гроші влада перенаправить на військові витрати, частка яких у бюджеті стане рекордною з радянських часів — 10 трлн 775 млрд рублів, або майже 30%”, — пише видання The Moscow Times.

Скорочується і Фонд національного добробуту Росії, який не раз рятував Кремль у кризових ситуаціях. Причина — вплив західних санкцій щодо енергетичного сектору федерації та витрати на війну проти України, що зростають, впевнені експерти.

“За ці півтора року росіяни витратили 100 млрд доларів для того, щоб підтримати свою економіку. Виходячи з цього, ті 50 млрд, які зараз залишилися в цьому Фонді, максимально збережуться, особливо з огляду на те, що санкції нарешті діють, протягом півроку-року. Далі вже фінансових ресурсів у РФ не буде. Звичайно, може допомогти Китай, але ми знаємо, що і в Китаю на сьогоднішній день є певні проблеми”, — зазначив економічний експерт, керівник аналітичного напрямку мережі “АНТС” Ілля Несходовський.

Скоротилися й доходи від експорту товарів за кордон. Порівняно з першим роком війни сировинний виторг зменшився на 34%. Основні втрати — від значних знижок нечисленним партнерам Росії на поставки “Газпрому”. Обсяг виторгу за підсумками 2023 року став найнижчим з часів пандемії COVID-19.

“Доходи від експорту металів просіли на 15%, хімічної продукції — на 35%, деревини та продуктів її перероблення — на 30%, машин і обладнання — на 25%. Єдиною статтею експорту, за якою Федеральна митна служба зафіксувала невелике зростання доходів, стало продовольство і сільгоспсировина: товари принесли — на 4,3% більше, ніж роком раніше”, — ідеться в публікації The Moscow Times у Telegram.

На тлі скорочення доходів у Росії посилюються внутрішні проблеми. Колапс житлово-комунальної інфраструктури — один із показових прикладів. Попри численні аварії у сфері ЖКГ, витрати на утримання інфраструктури скоротяться за два роки майже на 500 млрд — до 360 млрд рублів.

“Що стосується нинішніх проблем, які переживає Росія, це було очікувано. Якщо йдеться про ЖКГ, про дороги, про забезпечення якихось базових соціальних потреб, то традиційно на це якщо і виділялися гроші, то проблеми не вирішувалися в принципі. І щоразу, коли йшлося про економіку Росії, то, як правило, ми говорили про великі числа, пов’язані з доходами, пов’язаними з експортом енергоносіїв, тоді, коли банальні, традиційні побутові проблеми не розв’язувалися роками”, — звернув увагу представник правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

При цьому Кремль продовжує робити хорошу міну при поганій грі. Показники російської економіки, судячи зі звітів Мінфіну, не критичні. Причина — вливання трильйонів державних рублів у військово-промисловий комплекс і утримання армії. Однак довго утримувати економічну стабільність таким чином Кремлю навряд чи вдасться, попереджають експерти.

Читайте також: Гроші, які влада РФ “зекономила” на медицині, відправлять на війну в Україні, — Мурзагулов

Нагадаємо, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус повідомив, що в Росії зараз так налаштована фінансова система, щоб грошей вистачало до виборів президента, можливо, ще вистачить до кінця березня і навіть на квітень.

Прямий ефір