“Скіфське золото” має повернутися до Києва, а не в окупований Крим — підсумкове рішення суду Нідерландів

Виставка "скіфського золота". Фото: dw.com

Верховний суд Нідерландів постановив, що “скіфське золото”, яке роками було предметом судової тяганини, має бути повернуто Україні, інформує FREEДОМ.

Таким чином, Верховний суд підтвердив рішення, ухвалене Апеляційним судом Амстердама в жовтні 2021 року.

Читайте також: Вкрадена історія: як Росія грабує українські музеї узеї

Нагадаємо, 2013 року з експонатів київського Музею історичних цінностей і ще чотирьох музеїв Криму було сформовано виставку “Крим — золото і таємниці Чорного моря” (в побуті її назвали “скіфське золото”). Колекція містила 584 експонати (понад 2 тис. предметів), її оціночна вартість — близько 1 млн євро. У липні 2013 року виставку для експонування відправили в німецький Бонн. У лютому 2014 року колекцію перевезли до Нідерландів, де до кінця серпня вона виставлялася в музеї Алларда Пірсона (Амстердам). Згідно з контрактом, після закінчення виставки музей мав повернути експонати в початкові установи, зокрема в чотири музеї Криму. Але до цього часу півострів був уже окупований Росією.

Україна вимагала повернення всієї колекції до Києва, кримські музеї (які підкорилися окупаційній владі) — наполягали на поверненні своєї частини до Криму. У цій ситуації музей Алларда Пірсона заявив, що не вважає за можливе повернення всього “скіфського золота” ні до Криму, ні до Києва. В Україну відправили лише експонати з київського Музею історичних цінностей.

У січні 2015 року Окружний суд Амстердама почав розгляд позову чотирьох кримських музеїв проти музею Алларда Пірсона з вимогою віддати “скіфське золото” саме їм. Як третя сторона до справи долучилася Україна, яка вимагає повернути експозицію до Києва.

У грудні 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути “скіфське золото” Україні. Кримські музеї оскаржили його в Апеляційному суді Амстердама. У липні 2019 року було опубліковано перше проміжне рішення — суд зажадав у сторін додаткову інформацію щодо їхнього права власності на експонати.

У жовтні 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення повернути експонати виставки “Крим — золотий острів у Чорному морі” на територію суверенної держави Україна.

Прямий ефір