Візит глави КНР Сі Цзіньпіна до Москви виявився таким самим абстрактним і аморфним, як і “мирний план” щодо України. Конкретних результатів немає, крім посилення залежності Росії від Китаю. Про це сьогодні, 26 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“По-перше, я б не робив якихось великих висновків із цього візиту. Шуму багато навколо цього візиту, а результатів мало. У всякому разі, немає тих результатів, на які очікували. Хтось очікував, що буде оформлено військовий союз між Росією і Китаєм, і що Китай заявить про постачання озброєнь Росії. Нічого цього не сталося. Взагалі жодного слова про це, у жодному публічному документі жодного слова. З іншого боку, були очікування, що оскільки Китай заявив про свою мирну позицію в питанні про війну між Росією та Україною, що Китай просуватиме свій мирний план, стане посередником для припинення цієї війни. Звідси й очікування”, — сказав він.
За словами політолога, те, що Росія погодилася на юанізацію двосторонньої торгівлі, зайвий раз підкреслює, що країна-агресор випрошує у Китаю економічну і військову допомогу.
Щодо телефонних перемовин між президентом України Володимиром Зеленським та Сі Цзіньпіном, то, як зазначив Фесенко, офіційного підтвердження не було.
“Зауважте, офіційної інформації про те, що розмова відбудеться між Сі Цзіньпіном і Зеленським, не було. Були витоки, зокрема, у західних ЗМІ. Офіційні органи говорили, що тема обговорюється, але не більше. Тобто жодного планування розмови не було. Але це було пов’язано, звичайно, з просуванням мирного плану Пекіна. Але план-то абстрактний і аморфний, поки що жодної конкретики. А з приводу перемовин із Зеленським, я думаю, тут ситуація набагато складніша і не така проста”, — каже Фесенко.
Він вважає, що з одного боку, Китаю нічого запропонувати Україні.
“Сі Цзіньпін, мабуть, у Москві побачив, що Путін не готовий зараз припиняти цю війну. Може, він йому пообіцяв швидку перемогу? Не знаю. Таке може бути. Один раз Сі Цзіньпін йому повірив напередодні вторгнення до України російських військ. І чим це закінчилося, ми знаємо. Може, ще раз щось Путін йому пообіцяв. Подивимося. Друге можливе пояснення — можливо, Китай хоче, щоб Україна просила китайське керівництво про якісь свої мирні ініціативи. Але тоді ці ініціативи мають бути конкретними і такими, які влаштовували б хоча б частково українську сторону. Поки що такої конкретики немає”, — висловив думку Фесенко.
Разом із цим, як наголосив політолог, українська сторона не повинна бути прохачем у Китаю.
“Можливо, якісь були зустрічні вимоги з боку Китаю, і ці вимоги неприйнятні для України. Тому я б не робив жодних драматичних висновків через відсутність цієї телефонної розмови. Я думаю, вона відбудеться за деякий час. Тому що це інтерес Китаю, зауважте, це не інтерес України. Це інтерес Китаю. Якщо вони хочуть просувати свою мирну позицію, вони мають домовлятися про розмову з нашим президентом, а не навпаки. А українська сторона захищатиме і просуватиме свої власні інтереси. На відміну від Путіна, ми лебезити перед Китаєм не будемо і не будемо щось там випрошувати. Ми і з нашими західними партнерами не лебезимо, ми перед ними ставимо досить жорстко наші позиції, наші інтереси. І перед Китаєм відповідно. Тому я не бачу нічого драматичного в цьому візиті, ніяких програшів для України не відбулося і не відбулося ніякого виграшу для Росії в результаті цього візиту. Навпаки, позиція Росії тільки ослабне”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: “Китай отримав усе, що хотів, Росія не отримала нічого”: результати візиту Сі до Москви (ВІДЕО)