У посланні до Федеральних зборів 29 лютого президента РФ Володимира Путіна головне була не ядерна зброя, а прямий натяк російського диктатора, що після “виборів” він масово мінятиме російські еліти — і економічні, і управлінські. Тому важливіше напружитися самим російським елітам, ніж країнам НАТО з приводу ядерної зброї. Таку думку сьогодні, 1 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень, експерт з питань міжнародної безпеки Олексій Їжак.
“Ті “червоні лінії”, які Путін намагався прокреслити, використовуючи ядерну зброю, він говорив, що, якщо Україні допоможуть хоча б зброєю, хоча б грошима, то він завдасть ядерного удару. Цього не сталося. Потім він говорив, що, якщо Україні дадуть “Леопарди”, “Петріоти” або ще щось, він завдасть ядерного удару, не завдав — ще один рубіж. Потім він говорив, якщо Україні спробують допомагати військами, безпосередньо якусь участь, він завдасть ядерного удару. Ось він зараз це говорить”, — сказав він.
Але, за словами експерта, ці “червоні лінії” розмиваються.
“І щоразу, коли відбувається розмивання цих “червоних ліній” або Росія відчуває, що ці “червоні лінії” не працюють, починається така ескалація ядерної риторики. У це передвиборче своє послання Путін, на відміну від 2018 року, менше приділив уваги ядерній зброї, і те, що він цього разу натякнув, що, якщо Росія раптом почне втрачати території, які вона захопила, то високий ризик ескалації. Він не сказав, що буде, але натякнув, що в Росії є ядерна зброя і вона її знову намагатиметься якимось чином просунути”, — пояснив Їжак.
Він зазначив, що безпосередньо перед посланням Путін тестував деякі свої ядерні тези на зустрічі з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу.
“Вони обговорювали, як вони розгромили НАТО під Авдіївкою і деякі ядерні питання. Там російські лідери висловили здивування тим, що західні країни не бояться мультиків, які Путін показав у минуле своє передвиборче звернення до Федеральних зборів. А що вони навпаки міркують про ядерну зброю в космосі, про протисупутникову зброю, а ось те, що Путін показав у мультиках і що продемонстрував в Україні, не бояться. Я думаю, зрозумівши, що не особливо бояться саме цих видів озброєнь, він трохи згвинтив цю риторику і звів її до тези, що за допомогою ядерної зброї, можливо, він захищатиме, утримуватиме захоплені території, протидіятиме деокупації. Такий натяк був, але він, скоріше, сюжетний, він говорив про окупацію, про те, що захопили території, і тому не дарма він почав війну. І після цього тут же сказав, що у нього є ядерна зброя, тому тут зв’язок є”, — резюмував Олексій Їжак.
Читайте також: За потужністю вибухів на території України щомісяця вибухає “ядерна бомба”, як була в Хіросімі та Нагасакі, — Їжак
Нагадаємо, у посланні до Федеральних зборів 29 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що “стратегічні ядерні сили перебувають у стані повної готовності до гарантованого застосування”. Ба більше, пообіцяв незабаром показати роботу ракет “Сармат”.
За словами Їжака, перша ідея залякувати за допомогою ядерної зброї з’явилася після мюнхенської промови президента РФ Володимира Путіна 2007 року. Потім Кремль став маскувати ці залякування під стримування. У звичайних озброєннях у Росії все дуже слабко, вона нездатна воювати з Китаєм і країнами НАТО без використання ядерної зброї.
Читайте також: Країни НАТО без галасу і політичних заяв готуються до того, що Росія може почати ядерну війну — яких вживають заходів