Російська армія вже не може називати себе однією з найсильніших у світі. Очевидною стала пропаганда, яку Росія використовує для залякування опонентів. Таку думку висловив військовий експерт Олександр Мусієнко в ефірі UATV “Говорить Україна. 13-й день війни”.
При цьому він припускає, що Росія залучає приватні військові компанії, проте вони виконуватимуть окремі завдання, до чого українські сили вже готові.
— За 13 днів повномасштабної війни проти України багато західних експертів змінили своє ставлення до російської армії, її боєздатності. Якщо раніше її називали другою у світі з боєготовності, то зараз уже так мало хто каже. Що ви скажете з цього приводу?
— По-перше, треба зазначити, на підставі чого експерти зробили висновки про боєздатність російської армії. В останні роки російська армія фактично не вела якихось наземних наступальних операцій, за винятком таких на Сході, Донбасі, коли збройні сили РФ провели інтервенцію у 2014 році, та й у Криму. Але тоді була інша ситуація. Фактичних бойових дій не було, хоч там були загиблі. Скажімо так – ніхто не зміг побачити армію у бою.
До цього були чеченські кампанії. Але хочу нагадати, що чеченські кампанії, як і воєнна кампанія в Сирії, відрізнялися лише діями російських повітряно-космічних сил, які завдавали бомбових ударів. Успішних наземних операцій насправді Росія не мала і в Сирії.
Вся ця пропагандистська накачка була заснована тільки на бюджеті, який, вочевидь, розкрадається за багатьма параметрами, і на заявах РФ про те, що вона має ядерну зброю. Плюс вони проводили випробування гіперзвукової зброї. Це все було гарною картинкою. Але українська армія виявилася сильнішою завдяки духу, моральному потенціалу, підтримці всього суспільства, всього народу, правильному керівництву, організації, управлінню, постановці завдань та їх виконанню – все зіграло в комплексі.
Російська армія живе навчаннями та проводить таку їх кількість на рік, скільки не проводить будь-яка інша у світі. Ну, і скажіть, будь ласка, – де результати цих навчань? Тобто багато чого було роздуто пропагандою. Все це було зроблено, щоб їх боялися. Так, вони мають якийсь потенціал, мають зброю, багато літаків, багато людей. Але те, як вони це використовують… Ми бачимо результати.
— Чи можуть приватні військові компанії, які беруть участь у війнах по всьому світу, якимось чином змінити ситуацію на користь Російської Федерації?
— У таких наступальних кампаніях та у таких війнах, як ми бачимо зараз, це зробити надзвичайно складно. Якби йшлося про те, що є якісь бандформування, терористичні групи, від яких необхідно захистити, охороняти тощо, це було б можливо. Але зараз ідеться про конвенційну війну, про повноцінну війну Росії проти України. І як ми бачимо, у нас були вже не раз епізоди… Я хочу нагадати, що кілька днів тому і в Гостомелі, і в Ірпені були помічені представники приватних військових компаній — ті ж “кадировці”. З ними дуже успішно впоралися сили Спеціальних операцій України. З ними впорався Спецназ української розвідки. Дуже гідно. З ними в деяких напрямках справляється КОРД. Це спецпідрозділ Національної поліції України. Але не варто недооцінювати ситуації. Тому що “вагнерівці”, як правило, – це бійці з досвідом. Це люди, які проходили гарячі точки, на відміну від призовників та контрактників, яких до нас спрямували. Але ж у нас теж підготовка на високому рівні. Необхідно розуміти, що “вагнерівці” чи представники інших приватних військових компаній, швидше за все, не будуть залучені до боїв. У них будуть певні завдання – десантування, диверсії тощо. Але ж у нас теж це все розуміють і готуються їм протистояти.
— Олександре, ще одна частина нашої розмови — це міжнародний аспект. Уже прозвучало багато заяв західних партнерів щодо санкцій стосовно РФ. Чи змінять вони економіку Росії, на вашу думку?
— Для України, звісно, це дуже важливо. Тож я всі ці рішення вітаю. Я можу сказати, що калібрів більше не буде, просто не буде технологій. Тому що мінімум 50-60% – це імпортні технології, які необхідні для виготовлення ракети. Військовим РФ доведеться забути про свої амбітні проєкти, і в такому разі Росії вже не буде чим погрожувати всьому цивілізованому світу. Безумовно, ембарго на нафту та газ зіграють свою роль.
Але я хочу наголосити, що це стало можливим лише завдяки протистоянню українського народу, української армії. Тому що сьогодні є сильне лідерство українського президента. І це все у комплексі зіграло свою роль. Те, як ми протистоїмо, і поведінка української влади, звичайно ж, надихають і надають нам необхідну підтримку. Сьогодні світ єднається навколо України. Ми маємо вагому політичну підтримку. Але дуже важливо ще, звичайно, вирішити питання військової складової, щоб ми могли успішно стримувати агресора й надалі.
Кулеба: на перемовинах із главою МЗС РФ витиснемо максимум, але очікування стримані
Зеленський вимагав вирішувати швидше питання з доправденням в Україну винищувачів із Польщі
Читайте також: Гаазький трибунал щодо вторгнення РФ до України не дасть миттєвого результату – політолог Антонюк