Санкції щодо нафтової галузі РФ: яка ситуація на ринку енергоресурсів країни-агресора (ВІДЕО)

Видобуток нафти. Ілюстративне фото: fbc.ua

Уряд РФ на місяць призупинив заборону на вивезення бензину з країни. Раніше, 1 березня, російська влада заборонила вивозити паливо, мотивуючи це “підтриманням стабільної ситуації” на внутрішньому ринку. Скасування обмеження до 30 червня пояснюють недопущенням зниження обсягів переробки нафти та перенасиченням внутрішнього ринку, повідомляє FREEДОМ.

Нафта є одним із найважливіших ресурсів для забезпечення економіки РФ та продовження агресивної війни проти України в умовах санкцій. Нафтогазова галузь торік становила третину доходів федерального бюджету. У грудні 2022-го Євросоюз запровадив заборону на постачання нафти морем, а кількома місяцями пізніше й на імпорт нафтопродуктів із РФ. Зі свого боку країни G7 запровадили стелю цін на купівлю енергоресурсу на рівні 60 доларів за барель. Але, як стверджують аналітики, санкції в цій галузі не принесли очікуваних результатів.

“Західні країни злякалися стрибка цін на нафту. Тому постаралися зробити так, щоб Росія продовжувала постачати на світовий ринок 5 млн барелів нафти на день, але не отримувала від цього колишній дохід…  Санкції на нафту забирають, за оптимістичними оцінками, 15% доходів від її експорту. Це близько 30 млрд на рік. Хоча якась значна частина з них осідає в російських же структурах, просто в офшорах, а не в Росії”, — сказав професор Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Олег Іцхокі виданню “Важные истории”.

Москва змогла адаптуватися до нафтових санкцій, упевнений радник глави Офісу президента Владислав Власюк. За його словами, доходи РФ від цієї галузі становили 10 млрд доларів у лютому, і по 17 — у березні та квітні. Водночас Власюк зазначає, що зараз на нафтовому ринку склалася сприятлива кон’юнктура, й той факт, що ВВП країни, яка колись була серед лідерів експорту в цій галузі, тепер становить лише 2-3%, дає змогу позитивно оцінити вплив санкцій.

“Імперська російська величавість дуже сильно страждає в ті моменти, коли росіянам доводиться на колінах просити навіть не Китай, не Емірати, а інші країни в тому регіоні допомогти щось купити, поставити або провести якусь відповідну транзакцію навіть не в юанях, а в третіх, четвертих валютах. Це те, де Росія опинилася в контексті світової економіки за результатами свого цивілізаційного вибору. Те, що там зараз немає інвестицій, ми розуміємо”, — сказав радник глави Офісу президента України.

Після введення обмежень на російську нафту Кремль вдався до використання так званого тіньового флоту. Москва скупила вживані танкери, які перевозять нафту, змінюючи прапори, власників та навіть відключаючи систему ідентифікації судна. Основні покупці нафти в такий спосіб — Китай, Індія та Туреччина. Як стверджують експерти, зупинити російський експорт може загроза вторинних санкцій щодо покупців російських енергоресурсів.

“Ця загроза сама, навіть просто можливість таких санкцій, уже зіграла свою роль у тому плані, що в Китаї, припустімо, великі нафтокомпанії і великі банки або взагалі не хочуть зв’язуватися з росіянами, або ускладнили процеси, сповільнили. Те ж саме ми бачили в Туреччині”, — сказав аналітик Razom We Stand Ілля Заславський.

Крім західних санкцій нафтова галузь Росії страждає ще й через удари безпілотників по нафтопереробних заводах (НПЗ).

У березні 2024 року “Росстат” повідомляв про скорочення виробництва бензину на 14% та дизеля на 7% у річному вираженні. Зокрема, внаслідок атак постраждали термінали, в яких зберігалося вже готове паливо. Але, як стверджують аналітики, найбільший ефект спричинило пошкодження нафтової інфраструктури. Атаки паралізували 20% від усіх потужностей заводів у європейській частині Росії. Це й послужило приводом для введення обмежень на вивезення бензину 1 березня.

Читайте також: Уперше за довгий час Росія потерпає від дефіциту палива: Несходовський оцінив удари безпілотників по російських НПЗ

Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин повідомив, що в Росії зросли ціни на нафтопродукти. Виною тому — санкційні обмеження та удари дронами по нафтопереробних заводах (НПЗ). Через це Росія змушена закуповувати бензин з-за кордону, а ціни на паливо б’ють по кишенях росіян.

Прямий ефір