У Росії відчувається суттєва нестача ліків, адже імпортні препарати не закуповуються, гроші йдуть на інше. А російські аналоги набагато гірші за якістю. Про це сьогодні, 11 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Велика частина ліків у Росії — це те, що імпортується. І коли постають проблеми в країні з нормальною зовнішньоекономічною діяльністю, оскільки, наголошую, ніхто не накладав санкції на постачання ліків до Росії, але через проблеми організації функціонування фінансової системи, тобто оплати цих ліків, тут є проблеми”, — сказав він.
Відповідно, констатував економіст, нестача ліків все-таки буде в Росії.
“Таке зменшення закупівельних цін тому, що бюджет, виділений на подібні заходи, на закупівлю ліків, нижчий, їх просто скоротили. Тому що гроші треба витрачати Росії на інші сфери. А резерви Росії — Фонд національного добробуту — різко скорочується. Його динаміка використання навіть у період, коли почалася повномасштабна війна, за ці два роки, практично вдвічі скоротився. І є припущення, що 2024 року, ближче до кінця цього року, можливо, цього фонду вже не буде. А це резерви. А коли немає резервів, ви не зможете покривати термінові витрати, які вам необхідні насамперед на ведення війни. І в цих умовах економити на всьому, зокрема, як ми бачимо, економлять на медицині просто тому, що вона не є в пріоритеті. А раз вона не в пріоритеті, відповідно, можна і жертвувати”, — каже Ус.
А коли медициною жертвують, виходить ситуація, що окремо взяті ліки не закуповуються, оскільки виділене на них фінансування не відповідає реальним можливостям.
“А оскільки не так просто розраховуватися з країнами, де багато ліків виробляються, відповідно, і не здійснюється імпорт важливих ліків. Це відчують усі громадяни Росії, коли заходитимуть до аптек за необхідними ліками, а там будуть просто порожні полиці, там, де вони очікували щось побачити, а поруч лежатимуть російські аналоги, які скоріше нагадуватимуть ефект плацебо, ніж реальні ліки. У сенсі, що вони не даватимуть очікуваного ефекту”, — пояснив Іван Ус.
Читайте також: У Росії будуть проблеми з роботою системи охорони здоров’я — прогноз економіста
Нагадаємо, повномасштабне вторгнення Росії до України серйозно підкосило російську економіку. Величезні бюджетні витрати на війну істотно вплинули на життя громадян країни-агресора. Антиросійські санкції Заходу за війну спровокували в РФ небувалу інфляцію, дефіцит робочої сили, спад промислового виробництва і багато інших проблем.