Обвал рубля, інфляція, дефіцит кадрів: як війна позначилася на житті звичайних росіян – думки глядачів FREEДОМ і експертів

Иллюстративное фото: gettyimages.com

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну дуже серйозно підкосило російську економіку. Величезні бюджетні витрати на війну істотно вплинули на життя звичайних громадян Російської Федерації.

А антиросійські санкції Заходу спровокували в РФ небувалу інфляцію, дефіцит робочої сили, спад промислового виробництва і багато інших проблем.

Падіння російської економіки

Згідно з прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ), темпи зростання російської економіки у 2024 році сповільняться до 2,3%. При цьому, що в першому кварталі 2023 року зниження валового внутрішнього продукту (ВВП) у річному вираженні спостерігалося на 1,8%.

Однак офіційні дані Федеральної служби державної статистики показують зовсім інші цифри. Так, за даними Держстату, економічний спад у Росії 2022 року становив лише 1,2%.

На сьогодні економічних показників за 2023 рік поки що немає. Президент країни-агресора очікує темпи зростання російської економіки на рівні 3,5%, але багато економістів і фінансових аналітиків не настільки оптимістичні у своїх прогнозах. На думку багатьох експертів, економіка Росії страждає насамперед через війну з Україною.

Як розповів російський і американський економіст Олег Іцхокі, на війну російська влада планує витратити приблизно третину бюджету 2024 року, що становить близько 10% ВВП.

“Це більше, ніж весь передвоєнний бюджет України. Якщо не знизяться ціни на нафту або не зміняться санкції, Росія зможе підтримати ці витрати. 2023 рік показав, що фінансування навряд чи стане обмеженням”, — пояснив експерт.

При цьому, за 2023 рік росіяни взяли найбільшу кількість короткострокових мікропозик під 292% річних. Загалом вони оформили майже 35 мільйонів позик до 30 тисяч рублів на термін до 30 днів.

Щоб протягнути до зарплати, росіяни продовжують брати позики, і роблять це дедалі активніше. Позичають не тільки у банків, а й у мікрофінансових організацій (МФО), незважаючи на введені Центробанком прямі обмеження на видачу коштів. За три квартали 2023 року росіяни взяли в МФО позик на майже 350 мільярдів рублів, що на 18% більше, ніж за аналогічний період 2022 року.

“Громадяни взяли 2023 року 34 мільйони 910 тисяч позик “до зарплати”, на ринку їх відносять до PDL-позик — їх беруть на суму до 30 тисяч рублів на строк до 30 днів із одноразовим погашенням. Це рекордний показник — він на 12,25% більший за кількість позик, виданих 2022 року, і майже на 22% більший, ніж 2021 року”, — ідеться в публікації видання “Ведомости”.

У МФО не вимагають надання довідки з місця роботи, не перевіряють кредитної історії позичальників, не вимагають знайти поручителя і видають гроші в короткі терміни. Іншими словами, мікропозики — це прості в оформленні, короткострокові невеликі кредити під дуже високі відсотки. Через них у багатьох позичальників повна сума заборгованості перевищує початкову в рази. Плюс пені, комісії та штрафні санкції, і боргові зобов’язання перетворюються на боргову яму. Відповідно, росіяни беруть нові кредити, щоб закрити попередні. За I півріччя 2023 року кількість позичальників, які мають три і більше кредити, в Росії перевищила 11 мільйонів осіб.

Водночас відсотки на споживчі кредити продовжують зростати, оскільки в спробах стримати інфляцію Центробанк країни-агресора підвищує облікову ставку, і, судячи з усього, продовжить це робити.

“Це означатиме, що дедалі складніше буде жити за рахунок кредитів, оскільки вони будуть дорожчими. Те, що буде складніше жити за рахунок кредитів, стимулюватиме людей не повертати кредити, оскільки вони не зможуть це робити. А якщо вони не повертатимуть кредити, це буде ще більша кількість неповернень. Що, своєю чергою, стимулюватиме російські банки не видавати кредити”, — пояснив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

За словами економістів, через систематичну і масову відмову росіян повертати борги російські банки можуть перестати видавати кредити вже до початку 2025 року. А результатом буде стрімке падіння купівельної спроможності та рівня життя населення країни-агресора.

Думки глядачів FREEДОМ

Телеканал FREEДОМ провів опитування серед телеглядачів на тему: “У чому проблема російської економіки?”. Публікуємо найцікавіші коментарі:

  • “Проблема в тому, що в РФ відсутня реальна влада . Країною керує НЕ президент, а ті, хто тримають у руках кремлівську охорону. (Таке становище встановилося ще з часів Горбачова.) По-перше, ці імперські золотопогонники не компетентні, щоб керувати країною, вони вміють тільки віддавати накази, типу виконати і доповісти. А, по-друге, між ними немає єдиного керівництва і підлеглості — кожен генеральський клан бачить тему по-своєму через призму своїх шкурних інтересів. І така ситуація нерозв’язна що в економіці, що в зовнішній політиці. Та тут ще й “спецоперацію надумали влаштувати. Наворотили ці генерали-тупарі справ, а тепер шукають, як з усього цього вибратися, і на кого спихнути провину”;
  • “Уся провина в краху російської економіки лежить на Путіні і Ко. До “СВО” в РФ були представлені всі світові компанії та бренди, були відкриті спільні підприємства з виробництва авто, техніки, продуктів і так далі. А тепер, коли всі покинули російський ринок, то з’ясувалося, що власного виробництва немає зовсім: ні авто, ні літаків, ні запчастин, ні ліків. Тепер усе купують за паралельним імпортом утридорога або заміщують китайським мотлохом і ширвжитком. Уся економіка РФ — це один великий фейк, країна бензоколонка була і залишилася, тільки раніше продавали нафту і газ за тверду валюту, а тепер обслуговують китайців та індусів за юані і рупії, які нікуди дівати. Ось до чого призводить безмежна влада. Божевільний диктатор захотів керувати всім світом, уявивши себе “помазаником Божим”, але залишився біля розбитого корита. Якщо цей гопник-маніяк залишиться при владі на п’ятий незаконний термін, то далі буде ще гірше, буде нескінченна могилізація, злидні, розруха”;
  • “Проблема РФ у САМІЙ РФ, що складається з диктатора Путіна і “народу”, з якого він дере по сім шкур. А “народ” його боготворить у відповідь! Путін і його Z-система НАГЛО розікрали ВСЮ “країну”. А потім кинули всі ресурси на самовбивчу фашистську війну. За згодою росіян! Інакше б його ЗНЕСЛИ давно…”;
  • “Боже, які ви відсталі, не дивіться телик. Вас почитаєш таке відчуття, що ви розумово відсталі, вас стравили на народ український, ось ви і танцюєте під дудку кремлівську, а розібратися вам ліньки. Та навіщо вам і так добре, поки не пригорить, тоді будете розбиратися, хто винен. Але вже пізно. РФ — гнилий народ”;
  • “Задачка для дітей молодшого віку з одним невідомим, і якщо її трохи перефразувати, то звучати вона може так: у порожній кімнаті, окрім кота Васьки, нікого не було, зі столу зникла домашня ковбаса і вся сметана з миски. Питання: хто це зробив? Як бачимо, питання зайве. Була політична воля у ЛІ КУАН Ю зробити із середньовічного Сінгапуру процвітаючу країну, і він його зробив такою. Була політична воля у Ден Сяопіна зробити з дурнуватого Китаю могутню державу, і він це зробив. Була у Путіна нав’язлива ідея перетворити Росію на країну-ізгой, і він це зробив, все залежить від політичної волі першої особи, кому на щастя, а кому навпаки”;
  • “Основна проблема—- путін і його мафія! Крадуть, грабують, немає виробництва, продали природні ресурси за кордон (зараз навіть це не зможуть робити через санкції), гроші витрачали на шикарні життя. А зараз більше половини бюджетних грошей витрачають на війну, точніше, кидають на вітер через хворі фантазії діда-маразматика, який живе в 17-му столітті! Мало що знищували економіку, зараз знищують людські ресурси!”;
  • “Відповім так… Що б ми не говорили про зниження розвитку економіки РФ – це зниження самі росіяни ніколи не визнають…”. За коментарями росіян, які сидять у чаті, – у них все добре, хто б не був винен і що б там не сталося, і це парадокс… Росіянин ніколи не визнає погіршення економічного розвитку своєї країни… От особисто кожному щось не подобається, чогось бракує… Але щойно постає питання про всіх — тоді все добре, уряд все знає як правильно, що треба робити… Просто росіяни перекладають відповідальність на когось. ІМПЕРСЬКІСТЬ (пахучість) — одна з причин проблем на Росії…”;
  • “Справжні антирекорди в економіці будуть, коли РФ програє війну і лежатиме в руїнах. Як зараз села і міста України. Але Україні потрібно діяти дуже сміливо і БЕЗ озирання на підступний Захід — тобто не боятися увійти в РФ! І набагато сильніше бити по Москві, Сочі і так далі, не побоюючись ядерної зброї (і Путіна) — вона НЕ спрацює!!!”.

Читайте також: Росіяни дедалі активніше потопають у боргах – у 2023 році взяли майже 35 млн позик “до зарплати” (ВІДЕО)

Думки експертів

Про стан російської економіки і про перспективи її зростання в ефірі телеканалу FREEДОМ також розповіли:

  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст, колишній депутат Держдуми РФ;
  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
  • Ігор Липсиц, доктор економічних наук, професор;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт.

ІГОР ЯКОВЕНКО: У Росії військова економіка існує за рахунок цивільної

— Я не думаю, що якісь проблеми в економіки будуть болючими для Путіна. Зараз головна подія, яка відбувається в Росії, — це війна, головні події відбуваються на фронті. А все, що відбувається в економіці, — це відображення війни.

І тут можна просто по пунктах переглянути, де вже “прорвалося”. 2,5 тисячі вчених, які виїхали. Блез Паскаль свого часу говорив, що якщо з Франції виїдуть 300 учених, то Франція перетвориться на країну ідіотів. Так, це метафора, але, тим не менш, з Росії сьогодні виїхало 2,5 тисячі вчених.

Програмісти — це гігантська, зяюча діра. Програмісти, айтішники — це люди, які вільно можуть виїхати куди завгодно, і в якихось далеких, теплих або нетеплих країнах працювати. І вони виїхали. І на сьогоднішній момент дефіцит програмістів, дефіцит айтішників величезний.

Про вчених я вже сказав: цілі академічні інститути знелюдили. Причому, виїжджають саме з провідних наукових центрів. Це серйозна шкода.

Що стосується економіки, то вона дуже жорстко розділилася на дві частини: військову і цивільну. І військова існує за рахунок цивільної, і тому в цивільній економіці будуть якісь діри.

Але ще раз підкреслюю: головні події, головні удари будуть у зв’язку з війною. Ось зараз, наприклад, у Ленінградській області було фактично знищено один із найбільших нафтопереробних терміналів. Це серйозний удар, дуже серйозний.

Я думаю, що найсерйозніші удари будуть у зв’язку з тим, що Україна почала виробляти далекобійну зброю сама, вже не чекаючи західної допомоги. І ось тут теж серйозні проблеми.

Насправді в Росії відбувається комунальна катастрофа: у 43-х регіонах люди просто замерзають. На початку січня в Підмосков’ї було 34 градуси морозу. І в цих умовах відключили опалення. Ось що це? Але для Путіна це, що називається, слону дробина.

Чому? Тому що страждають люди, які без тепла перебувають у морози. Ну і що? Путіну від цього ні жарко, ні холодно.

Далі можуть бути якісь проблеми із затримками пенсій, ще щось. Можуть початися проблеми з транспортом — теж цілком реальна річ. Можуть бути серйозні перебої з продовольством. Наприклад, проблеми з ціною на яйця ми вже обговорюємо протягом кількох місяців. Далі можуть бути проблеми з іншими видами продовольства.

Але все це не те, що може якось підкосити путінський режим. Зрештою вирішальні події відбуваються саме на фронті.

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Економіка РФ нагадує радянську в останнє десятиліття СРСР

— Що можна говорити про країну, яка витрачає на війну, на перегони озброєнь, на військові витрати понад третину свого бюджету. При цьому 2024-й рік є роком досить унікальним. Вперше обсяг військових витрат перевищив обсяг соціальних витрат Російської Федерації.

І коли ми з вами проводимо якісь історичні аналогії, на думку спадають останні 10-річчя існування Радянського Союзу, коли співвідношення витрат на гонку озброєнь і соціальних видатків було приблизно на такому самому рівні, як зараз у Російській Федерації.

І, природно, хто жив у той час, знає, який вигляд мали полиці магазинів, що можна було купити, що таке ковбасна електричка. Який вигляд має ситуація, за якої єдиний спосіб забезпечити себе хоч якимись продуктами харчування, це шукати знайомих і друзів.

Тому ось ця система, яка зараз спостерігається в Російській Федерації, досить близька до тих процесів, які відбувалися в Радянському Союзі в останні десятиліття його існування.

До речі, перші ластівки того дефіциту можна вже було побачити наприкінці минулого року, коли відбувалися ці відомі процеси щодо відсутності яєць на прилавках, коли Росспоживнагляд запустив у країну у величезній кількості імпортні яйця, імпортну курятину.

Тим самим він поставив хрест на вітчизняному виробнику. Тому що зникнення цих продуктів із полиць мало під собою підстави, пов’язані з перегрівом економіки, з переходом досить великої кількості робочої сили на машинобудівні підприємства, які забезпечували вищу заробітну плату і соціальний пакет.

Природно, насамперед від подібних процесів страждають ті галузі, які активно використовують у своїй діяльності низькооплачувану працю. Це, як правило, сільське господарство і переробка сільгосппродукції.

Як не згадати в цій ситуації ще раз пріснопам’ятний Радянський Союз? Я нагадаю, що найбільшим імпортним товаром, який закуповував Радянський Союз в останні десятиліття, було зерно, тому що сільське господарство СРСР не в змозі було забезпечити продовольством власне населення. Тому величезні обсяги зерна купувалося в той момент у Канади, США за гроші, які утворювалися через продаж енергоносіїв.

Нічого вам це не нагадує? Ті події, які були наприкінці минулого року в РФ, дуже схожі. Тому в цій ситуації, та картинка є першим сигналом того, що ті процеси в економіці, той розподіл ресурсів однозначно буде призводити до збільшення обсягів дефіциту в країні та, природно, об’єктивно призводити до погіршення рівня життя росіян.

ІГОР ЛІПСИЦ: У Росії зростає воєнка, а цивільний сектор живе невесело

— З економікою багато чого різного відбувається, все-таки це величезна країна. Тому тут дуже різні речі. Тут десь є і економічне зростання, тому що зростає військове виробництво, і, відповідно, зростає бізнес у постачальників військового комплексу. Зростає щось у будівництві, тому що військові замовлення йдуть, люди там теж добре заробляють.

Тож у цьому сенсі якісь є точки зростання, тому що держава вкидає в економіку величезні гроші. Гроші значною мірою порожні. Йде велика емісія грошей, тому вони вкидаються в економіку для підтримки поставок зброї.

Той, хто з цим пов’язаний, дуже непогано заробляє. Держчиновники, які отримують відкат з усього цього, дуже непогано заробляють. І якщо ви приїдете сьогодні до Москви, то буде відчуття, що це гарне місто, яке заможно живе.

Але це ніби одна частина, а друга частина значно гірша. Це величезна частина населення, яка біднішає, тому що для них зарплати не підвищено, а ось вартість життя зростає. І ми фіксуємо, що в нас уже кілька місяців падають реальні доходи пенсіонерів, яким майже не проіндексували пенсії. Якісь були смішні абсолютно цифри індексації.

А все, що пенсіонери купують, дуже сильно дорожчає. І це ж не тільки продукти харчування. Зазвичай усі говорять, що яйця подорожчали, куряче м’ясо подорожчало. Усі навколо цього крутяться.

Але для пенсіонерів не менш значущі витрати на ЖКГ і, головне — на ліки. А ось тут зовсім погано, тому що ліки дорожчають дуже сильно. Причому не тільки імпортні, яких стало значно менше. Тож багато ліків тепер не дістанеш. Але дорожчати російські ліки будуть.

Це зазвичай викликає крайнє обурення. Як це російські ліки можуть дорожчати? Біда в тому, що в Росії їх роблять з імпортних продуктів, з імпортних субстанцій, як це називається у фармацевтиці. Тому, оскільки рубль знецінився і став минулого року однією з трьох найслабших валют світу, весь імпорт подорожчав. Тому дорожчають ліки.

Для пенсіонерів це величезна біда, тому що без ліків вони просто жити не можуть, а вони дорожчають. Тому дуже велика частина населення бідніє, і тут все не дуже весело. Але ті, хто підгодовані, ті, хто ближче до годівниці війни, тим непогано живеться.

І звідси випливають якісь цифри, які дає президент, що у нас зростання ВВП на 3% відбулося. Це воєнка зростає. Вона ніби змащує картину. Цивільний сектор зовсім не так весело живе.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Статистичні дані про економіку РФ не відповідають реальним показникам

— У Росії використовують ті ресурси, які були накопичені за попередні періоди. Так само, як і, наприклад, у сім’ї, якщо говорити по-простому. Наприклад, у вас батько втратив роботу або йому зрізали заробітну плату вдвічі. І замість того, щоб отримувати, умовно, якісь 50 тисяч рублів, людина тепер отримує тільки 25 тисяч.

Але є певні накопичення, і цими накопиченнями ви продовжуєте тримати той самий рівень життя, дістаючи з них щомісяця 25 тисяч рублів для того, щоб у вас якість життя відповідала тій, що була до того, як зменшилися заробітки.

Але це не може тривати довго. Є певна сума, яку ви витратите, і вона, наприклад, буде розтрачена протягом 10-15 місяців. А далі що? Ви однозначно прийдете до того моменту, що у вас реально тільки 25 тисяч рублів.

І це означає що? Або ви шукаєте додаткові заробітки, а якраз санкції не дають можливості отримувати додаткові заробітки. Або ви повинні скорочувати витрати. Це означає, що ви економите на всьому.

Якщо у вас якісь фіксовані витрати, наприклад, на комуналку, ви їх витрачаєте. Але ви маєте скорочувати на тій же самій їжі — вже не їсти, наприклад, у ресторанах, а купувати якусь їжу в економ-маркетах. Або, наприклад, ви маєте не купувати одяг вищої якості. Або ви маєте відмовитися від відпочинку за кордоном, бо ви не заробляєте стільки.

І ось зараз Кремль завдяки величезним вливанням додаткових грошей до бюджету з Фонду національного добробуту імітує саме цю стабільність, грається цими показниками і каже, що, мовляв, санкції не працюють, тому що ми досі ще тримаємося.

Але виходячи з того, що “кубушка” скорочується, і зі 150 мільярдів доларів, які були десь приблизно в середині 2022 року, залишилося всього лише 50 мільярдів, ви не зможете надалі її використовувати.

За якими ж показниками оцінювати [рівень економіки]? Так, валовий внутрішній продукт — це важливий показник. Але як розподіляється і за рахунок чого він тримається? Далі показник інфляції. Але чи можемо ми вірити реальним показникам інфляції? Тобто чи відповідає офіційна статистика реальному показнику. Є відповідні розбіжності.

Там йдеться всього лише про 7-8% офіційної статистики, але люди, коли йдуть до магазину, бачать яйця, які подорожчали більш ніж у півтора раза, інші продукти, які теж дорожчають, бензин також подорожчав ще з минулого року. І вони розуміють, що інфляція 7-8% — це не зовсім об’єктивний показник.

І, звичайно ж, реальні доходи населення. Але знову ж таки, є певні маніпуляції. Війна веде до того, що необхідно виплачувати військовослужбовцям. А це потрапляє в статистику, і це викривляє статистику.

Чому? Тому що якщо військовослужбовець отримує 100 тисяч рублів або навіть 10 тисяч, то це означає, якщо середній показник по країні, наприклад, 25 тисяч рублів, то інші отримують набагато менше цієї суми. Тому тут треба орієнтуватися саме на те, скільки становить медіанний дохід. Але цей показник не подається в статистичних даних.

Читайте також: Росіяни стали кредиторами останньої інстанції за військовими витратами РФ, — Ліпсіц

Прямий ефір