Самусь: Окопна війна застаріла, зараз важлива мобільність військ

Росія має десятки тисяч бронетехніки, танків, літаків. Але останнім часом на передовій окупанти використовують застарілу техніку. Про це розповів заступник директора Українського центру дослідження армії, конверсії, роззброєння Михайло Самусь в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

“Згадаймо танки Т-62, які дістаються із засіків батьківщини й не використовувалися вже останніх років 40, а може й 50. Вони, до речі, з’явилися в Мелітополі. Ось якраз Запорізький напрямок уже оснащується танками, які більше схожі на брухт: там немає електроніки ніякої, систем захисту сучасних, систем керування вогнем тощо”, — каже Михайло Самусь.

За його словами, зараз Росія перебуває вже на межі, основні зусилля кидає на Донбас, і там ще є сучасна техніка, що залишилася після Київської битви.

“Далі у них починається вже відвертий брухт. І те саме з особовим складом. Перші місяці — Київська битва, Харківська битва, те, що було під Миколаєвом, — були підготовлені частини постійної готовності. Вони знищені. Зараз буде набір, навіть якщо не називатиметься мобілізацією, це буде прикрите вербування під різними мотивами та приводами. Але це вже буде зовсім іншого класу особовий склад”, — пояснює експерт.

Він зазначив, що тепер до армії у РФ набиратимуть різні соціальні верстви, які мають умовні кримінальні терміни, якісь проблеми із кредитами чи інші проблеми із законом.

“Це будуть люди не військові. Люди, які просто заповнюватимуть осередки ось у цих штатних розкладах військових частин. Великої користі вони вже не зможуть принести”, — вважає Самусь.

Він підкреслює, що Росія кинула всі свої сили, щоб досягти успіху на Донбасі, й збирається подати його як стратегічні досягнення, а саме, що військовим вдалося вийти на адміністративний кордон Луганської області. 

“Вони це називатимуть “деокупацією “ЛНР”, представлятимуть це у пропаганді як найпотужніший успіх і заявлять про те, що практично вже справа зроблена, наступний етап — це знову Київ, Одеса і так далі”, — пояснює експерт.

Але з іншого боку, каже Самусь, у Москві розуміють, що мають дуже обмежений час до того моменту, коли Україна отримає, нарешті, потужне західне озброєння. А це станеться за кілька тижнів.

“Таким чином, Росія саме ці тижні намагається використати по максимуму, досягаючи якраз своїми концентрованими наступальними діями на Донбасі“, — заявив він.

Серед цілей окупантів експерт назвав Сєвєродонецьк, Попасну з виходом, можливо, на Краматорськ та Слов’янськ.

“Далі їм це вдаватиметься набагато складніше, бо Україна отримає далекобійну високоточну артилерію, інші системи, які будуть на голову вищі за російські зразки техніки. Тому вони окопуються, але я чесно скажу, що окопування їм не допоможе ані в Херсонській, ані в Запорізькій областях. Окопування — це добре було, можливо, в Другу світову, але зараз це трохи інша ситуація”, — каже Михайло Самусь.

На його думку, Кремль має пропагандистські цілі. Він нагадав, що ще 24 лютого в Росії заявляли, що їм потрібно кілька годин, щоб взяти Київ, що проведуть “миттєве звільнення Донбасу”. Але війна триває вже три місяці й поставленої мети російські війська не досягли.

“Я сподіваюся, нічого у них не вийде ані в Сєверодонецьку, ані в Попасній, але якби вони “звільнили”, ось, як вони кажуть, 109% Луганської області, вони б заявили про “деокупацію “ЛНР”. І це можна було б представити як найпотужніший пропагандистський ефект”, — сказав Самусь.

Він додав, що Сєвєродонецьк взагалі не грає стратегічної чи тактичної ролі в планах Путіна.

“Йде просто відпрацювання політичного замовлення, а не військового, тому тут росіяни й зазнають таких величезних втрат. Вони зазнають величезних втрат, тому що генералам поставлено політичне завдання, не тактичне, не оперативне, а саме політичне завдання: взяти ось цю територію, бо нам потрібно заявити про 100% контролю над “ЛНР”. У цьому все і полягає”, — підсумував Михайло Самусь.

Читайте також: 

Путін не розуміє, що програв ще 24 лютого – Курносова

Чи повернулася Росія до 1937 року? Думка експерта

Прямий ефір