Саміт держав Південно-Східної Азії: нова карта Китаю стала однією з обговорюваних тем (ВІДЕО)

Учасники саміту. Скріншот: uatv.ua

Стартував 43-й саміт Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). У центрі обговорення – територіальні домагання Пекіна в акваторії Південнокитайського моря. Нова карта, опублікована Китаєм перед самітом, уже викликала дипломатичні протести країн-членів АСЕАН. На тлі підвищеної напруженості в регіоні в Джакарту прибула і віцепрезидент США Камала Гарріс. Саміт АСЕАН відбудеться з 5 по 7 вересня, повідомляє FREEДОМ.

Асоціація держав Південно-Східної Азії заснована 1967 року й об’єднує 10 держав — Бруней, В’єтнам, Індонезію, Камбоджу, Лаос, Малайзію, М’янму, Сінгапур, Таїланд і Філіппіни. На церемонії відкриття саміту президент Індонезії Джоко Відодо закликав своїх колег не перетворювати зустріч на арену для суперництва.

“Ми розуміємо, що з цим світом не все гаразд. Виклики будуть дедалі важчими, створюючи перегони за владу. Проте АСЕАН погодилася не бути довіреною особою будь-якої держави, працювати разом із ким завгодно заради миру і процвітання”, — заявив він.

За кілька днів до саміту Пекін опублікував нову карту, на якій близько 90% акваторії Південнокитайського моря позначено як територію Китаю. Ця U-подібна лінія проходить на відстані 1500 км на південь від острова Хайнань і перетинає виключні економічні зони країн-членів АСЕАН — В’єтнаму, Філіппін, Малайзії, Брунею та Індонезії. Ще 2016 року Міжнародний арбітражний суд у Гаазі визнав недійсними територіальні претензії Китаю в Південнокитайському морі. П’ять країн АСЕАН та Індія висловили протест і назвали дії Пекіна необґрунтованими. Радник із національної безпеки президента Філіппін Едуардо Аньо заявив, що Збройні сили його країни та інші силові структури готові до захисту територіальної цілісності та суверенітету.

“Арбітражне рішення є остаточним і обов’язковим для виконання, і воно дає нам право на володіння морським простором, розширеною економічною зоною, територіальними водами та навіть розширеним континентальним шельфом”, — зазначив він під час брифінгу.

У Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що публікація карти є реалізацією його суверенітету. За словами аналітиків, така напружена ситуація додасть додаткової гостроти переговорам лідерів країн АСЕАН щодо кодексу “поведінки в стратегічному водному просторі”, який давно відкладається.

“Зараз у Південно-Східній Азії спостерігається певна розбіжність між країнами. Якщо ви приїдете на Філіппіни, ви відчуєте набагато більшу гостроту ситуації, стан параної з приводу можливого конфлікту, що насувається, який сильно відрізняється від того, коли ви розмовляєте з людьми в Джакарті. Тож ця розбіжність насправді дуже небезпечна для єдності АСЕАН”, — пояснив науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Мухаммад Ваффа Харизма.

Крім лідерів країн АСЕАН на саміт до Джакарти прибули прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо і прем’єр Держради КНР Лі Цян. На тлі напруженої ситуації в Південно-Східній Азії, в Джакарту прибула і віцепрезидент США Камала Гарріс. Під час свого триденного візиту в країну вона візьме участь у Східноазіатському саміті, який збере членів АСЕАН та їхніх партнерів — США, Китай, Росію, Австралію, Індію, Японію, Нову Зеландію та Південну Корею.

“Вона не буде соромитися розмови про нашу відповідальність як тихоокеанської держави. П’ять із семи наших союзних договорів належать до Індо-Тихоокеанського регіону, і тому віцепрезидентка, безумовно, дасть зрозуміти, що США серйозно ставляться до цієї відповідальності”, — сказав в інтерв’ю “Голосу Америки” координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Незадовго до саміту Індонезію відвідав міністр оборони США Ллойд Остін. На спільному брифінгу глави оборонних відомств двох країн наголосили: територіальні претензії Китаю в Південнокитайському морі не відповідають нормам міжнародного права. Союзники працюватимуть над підвищенням обороноздатності Індонезії.

Читайте також: Для Пекіна возз’єднання Китаю може стати способом відволікання громадян від внутрішніх проблем — думка

Нагадаємо, Міністерство закордонних справ Китаю підтвердило інформацію, поширену в ЗМІ, що глава КНР Сі Цзіньпін не приїде на саміт G20 (“Великої двадцятки”), який відбудеться в Нью-Делі (Індія) 9-10 вересня.

Прямий ефір