Сі не приїде на саміт G20: що могло стати причиною — у розборі (ВІДЕО)

Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Сьогодні, 5 вересня, Міністерство закордонних справ Китаю підтвердило інформацію, поширену в ЗМІ, що глава КНР Сі Цзіньпін не приїде на саміт G20 (“Великої двадцятки”), який відбудеться в Нью-Делі (Індія) 9-10 вересня. Таке рішення Сі спантеличило Вашингтон. За словами координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джона Кірбі, президент США Джозеф Байден планував побачитися з лідером Китаю, інформує FREEДОМ.

Раніше президент РФ Володимир Путін також заявив, що не поїде в Нью-Делі, замість нього приїде міністр закордонних справ Сергій Лавров.

У МЗС Китаю поінформували, що китайську делегацію на саміті очолить прем’єр Держради КНР Лі Цян. На рішення китайського лідера не їхати до Індії відреагував президент США.

“Так, я розчарований, але я збираюся побачитися з ним. Дякую”, — сказав Байден.

Вашингтон і Пекін намагаються стабілізувати двосторонні відносини. Доказ цьому — дипломатична активність. Лише за останні кілька місяців Китай відвідали державний секретар США Ентоні Блінкен, міністерка фінансів Джанет Єллен і міністерка торгівлі Джина Раймондо.

Аналітики припускають, що, можливо, Сі Цзіньпін вважає більш доцільним зустрітися з Джо Байденом на саміті лідерів країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско в листопаді.

“Зустріч США і Китаю в Каліфорнії дає обом сторонам більше часу для узгодження “результатів” і може привернути більше уваги світової громадськості до послаблення напруженості, не відволікаючись на індійсько-китайські відносини, що погіршуються, й на інші питання порядку денного G20″, — висловилася директорка департаменту ініціатив у Південній Азії Інституту Азіатського суспільства в Нью-Йорку в інтерв’ю South China Morning Post Фарва Аамер.

Відсутність Сі на саміті G20 експерти пояснюють ще низкою причин. Головна — протистояння Індії та Китаю. Минулого тижня Нью-Делі висловив протест після того, як Пекін опублікував мапу, на якій штат Аруначал-Прадеш і плато Аксай-Чін у Гімалаях позначені як китайські території, а Індія вважає їх своїми. Ще одна причина, на думку аналітиків гонконгського видання South China Morning Post, — побоювання Пекіна, що лідеру КНР відмовлять у теплому прийомі через те, що Китай підтримує Росію після її повномасштабного вторгнення до України.

“Щодо саміту G20, то його кінцевий результат слугуватиме барометром того, наскільки геополітична напруженість і стратегічна конкуренція впливають на глобальне економічне співробітництво та багатосторонню дипломатію”, — сказала Фарва Аамер.

Під час міністерських зустрічей перед самітом G20 позначилися серйозні розбіжності. Зокрема, Росія і Китай відмовилися підтримати колективні заяви, в яких є пункти, що засуджують війну РФ проти України.

Своєю чергою, Європейський Союз планує скористатися відсутністю китайського лідера і російського президента на саміті “Великої двадцятки”, щоб схвалити заявку Африканського Союзу на постійне членство в Групі двадцяти. Про це пише Bloomberg із посиланням на власні джерела. Видання зазначає: постійне членство, а не статус “запрошеної міжнародної організації”, дасть Африканському Союзу такий самий статус, як і ЄС, тобто більше прав голосу. За даними ЗМІ, Євросоюз хоче показати, що серйозно ставиться до перегляду свого партнерства з Африкою на тлі її зближення з Китаєм і Росією.

Крім того, на порядку денному зустрічі “Великої двадцятки” стоїть обговорення наслідків війни Росії проти України.

Читайте також: Сі Цзіньпін проігнорує саміт G20 як західну структуру і “пастку” — розбір дипломата

Нагадаємо, докторка політичних наук Олена Борділовська висловила думку, що список запрошених на саміт G20, який відбудеться у Нью-Делі 9–10 вересня в очному форматі, було погоджено ще рік тому. Україну запрошувати не планували, хоча від її присутності на саміті індійська дипломатія лише виграла б.

Прямий ефір