Передбачити, яким чином розвиватиметься грузинський протест після того, як парламент відкликав закон про іногентів, надзвичайно складно. Досить згадати мирну Революцію троянд 2023 року, яка сталася несподівано для сторонніх спостерігачів та розвивалася у стінах парламенту. Про це сказав міністр юстиції Молдови (2009-2011 та 2018 рр.), голова Конституційного суду Молдови (2011-2017 рр.), екс-член Венеціанської комісії Александру Тенасе в ефірі телеканалу FREEДОМ.
На його думку, перспективи протесту залежатимуть від двох чинників.
“З одного боку, наскільки у Грузії критична маса готова не погодитися з тим, що робить уряд, який встановив та контролює олігарх Іванішвілі. З іншого боку, наскільки таки сильним є запас міцності цього режиму”, — коментує гість ефіру.
Він зазначає, що урядова пропаганда в Грузії вже діє за російськими лекалами.
“Той самий закон про іноагентів був представлений урядовими масмедіа як велике благо і певний інструмент, який повинен допомогти офіційному Тбілісі зблизитися з Європейським Союзом, що є абсолютною нісенітницею”, — навів приклад Тенасе.
Водночас він вважає: відкликання закону парламентом говорить про те, що влада зрозуміла, що “до сподівань суспільства треба прислухатися хоча б формально”.
“Це говорить, з одного боку, про слабкість влади, а з іншого боку, говорить про те, що не виключений факт, що десь на дипломатичному рівні було досягнуто якихось угод, які стосувалися б взагалі стану демократії в Грузії”, — припускає гість ефіру.
На думку Александру Тенасе, ці домовленості можуть стосуватися позиції Грузії з певних питань, пов’язаних з війною в Україні, звільненням або переведенням колишнього президента Саакашвілі до європейської клініки.
Гість ефіру особливо наголосив: те, що відбувається у Грузії, яка була піонером реформ, — урок і для Молдови, і для України.
“Після того, як і Молдова, і Україна стали частиною процесу євроінтеграції та мають реальні перспективи стати частиною Європейського Союзу, перед нашими країнами стоять дуже цікаві та дуже серйозні виклики, у тому числі зобов’язання щодо проведення низки політичних реформ. Я думаю, що саме досвід Грузії може бути нам вкрай корисним, щоб у наших країнах, незалежно від того, хто прийшов до влади, не відбувся б відкат у минуле, як це сталося в Грузії”, — зазначив Тенасе.
Читайте також: “Ворог Грузії втілений у проросійському парламенті” — думки грузинів щодо протестів у Тбілісі (ВІДЕО)
Нагадаємо, депутати партії “Грузинська мрія” і громадський рух “Сила народу” відкликали з парламенту Грузії скандальний законопроєкт про “агентів іноземного впливу”, ухвалений 7 березня в першому читанні.
Ухвалення проєкту цього закону спричинило масові акції протести в Тбілісі, для розгону яких поліція застосовувала сльозогінний газ, водомети й світло-шумові гранати.
Читайте також: Протести в Тбілісі — причини та наслідки: розбір ситуації від грузинських політиків та експертів