Розстріл беззбройних українських військових під Авдіївкою: експерти нагадали про наслідки таких страт для Росії

Затримання військового. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Війська РФ вчинили черговий воєнний злочин на території України. У мережі з’явилося відео, на якому російські військові розстріляли беззбройних українських військових, які мали намір здатися в полон.

Віроломний вчинок окупанта зафіксовано українськими правоохоронцями та передано до міжнародних інстанцій.

Виконавців ліквідовано

Російські окупанти вбили двох українських воїнів, які здалися в полон через нестачу боєкомплекту. Злочин зафіксовано на відео та підтверджено українською стороною.

Таким чином солдати країни-окупанта вкотре порушили закони та звичаї війни. Українські військові виконували необхідні кроки, які свідчили про намір здатися: у них не було зброї, руки були підняті вгору. Російські військові розстріляли бійців ЗСУ впритул. Злочин, зафіксований на відео, стався в районі села Степове Покровського району Донецької області.

“Вони здавалися в полон дійсно через те, що в них закінчився боєкомплект. Наскільки мені відомо, трохи пізніше наші хлопці штурмували цю позицію, і всі, хто перебував там, були ліквідовані”, — розповів голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш в ефірі телеканалу FREEДOM.

Речник Об’єднаного пресцентру сил оборони Таврійського напрямку Олександр Штупун підтвердив ліквідацію російських окупантів, які розстріляли беззбройних українських захисників.

Українська прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора України. Там нагадали, що вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій і кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.

Світ не повинен потурати таким злочинам, заявив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Омбудсмен уже звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста: мандат Комітету передбачає фіксацію злочинів щодо військовополонених. А також до Організації Об’єднаних Націй, щоб постійна моніторингова місія ООН зафіксувала факт чергового злочину росіян.

“РФ має понести покарання за кожен подібний випадок смертної кари українських військових, які здаються в полон! Зазначу, що вони не поодинокі: це вбивство і бійця Олександра Мацієвського та інших військових, які здавалися в полон. Це і публічна страта військовополонених в Оленівці! Я вважаю, що наші правоохоронні та розвідувальні органи зможуть встановити тих російських військовослужбовців, які вчинили цей злочин! Водночас зазначу, що такі злочини — це відповідальність і вищого керівництва РФ! Покарання мають понести всі!”, — заявив Лубінець.

Варто нагадати, що це не перший і не єдиний воєнний злочин російських окупантів в Україні, зафіксований на камеру. Відео розстрілу росіянами військовополоненого солдата Збройних сил України Олександра Мацієвського облетіло весь інтернет. Розстріляли Мацієвського після слів “Слава Україні!”. Цю жорстоку страту, як і інші випадки вбивств українських військовополонених, уже розслідує Міжнародний кримінальний суд.

Коментарі експертів

Чому російські солдати нехтують нормами міжнародного військового права і що на них чекає при здачі в полон, — в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express;
  • Михайло Притула, військовий експерт;
  • Олександр Антонюк, політичний експерт, військовослужбовець ЗСУ.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Цей злочин не має терміну давності

— Цей жахливий епізод свідчить про повне нехтування гуманітарним правом і, зокрема, Женевською конвенцією російськими терористами.

Страта під час здачі в полон є міжнародним кримінальним воєнним злочином, який не має терміну давності.

Українські військовослужбовці одразу вжили всіх необхідних заходів для того, щоб не відтерміновувати покарання подібних злочинців, і знищили ті підрозділи, що могли бути причетними до події. Це один із способів для того, щоб не допустити подібних випадків у майбутньому.

Але в будь-якому разі дані тих, хто допустив цей воєнний злочин, будуть встановлені. Цих злочинців переслідуватимуть по всій території земної кулі.

МИХАЙЛО ПРИТУЛА: Це типова поведінка російських військових, але проблема в тому, що багато хто в це не вірить

— У Росії немає гуманного ставлення ні до військовополонених, ні до своїх солдатів. У цій ситуації видно, що у бійців ЗСУ просто скінчилися боєприпаси, закінчилася можливість воювати і давати відповідь, тобто інакше вони б просто не здавалися в полон.

Така ситуація говорить про нелюдське ставлення росіян до інших людей. Ми бачили неодноразово, як вони розстрілюють українських військовополонених. При цьому українські збройні сили завжди гуманно ставляться до російських військовополонених.

Є дві проблеми.

Перша проблема — ця ситуація абсолютно типова. Такі ситуації були в Бучі, Маріуполі, Харкові та в інших містах України, які були окуповані Росією.

Тобто там були розстрільні списки, окупанти йшли за адресами, збирали колишніх учасників АТО, і просто розстрілювали їх.

Інша проблема в тому, що багато жителів Європи та Америки, які мають російське коріння, не вірять у це. Вони просто не можуть повірити в те, що це роблять їхні краянини. Вони не можуть повірити, що саме так відбувається.

Багато хто в Росії не розуміє, що відбувається в Україні. Вони не можуть повірити в те, що їхня влада і їхнє військове командування, їхні солдати є фашистами. І вони не розуміють цієї жорстокості.

Ми знаємо випадки, коли російські солдати подають знаки, якщо бачать у небі український квдрокоптер, за допомогою якого Україна виводить російських солдатів. Ми розуміємо, що їх розстріляють свої, якщо ті захочуть здатися в полон, їх розстріляють або посадять у в’язницю за те, що вони проти війни.

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Москва не зацікавлена в обмінах полонених

— Це не перший випадок, і в нас уже достатньо відеоматеріалів, як розстрілюють українських беззбройних військовослужбовців. Навіть якщо це буде одна людина з цигаркою замість зброї — згадайте ці кадри [розстрілу Мацієвського]. Давайте згадаємо, як поводяться російські солдати, коли вони підступають до населеного пункту. Як вони поводилися навіть із цивільними особами в захоплених населених пунктах України. Ми вкотре фіксуємо злочинний режим.

Це показує, що Росія не зацікавлена в обмінному фонді. Зараз є великі труднощі. Росія всіляко намагається зірвати питання обміну полоненими. Тому вони себе так і поводять.

Україна як цивілізована правова держава, яка абсолютно дотримується всіх Женевських конвенцій, хоча, повірте, іноді зовсім немає настрою когось брати в полон. Проте Збройні сили України і всі підрозділи за можливості намагаються взяти окупантів у полон.

Я нагадую російським громадянам, що в Україні працює програма “Хочу жити”. Але російські спецслужби, Роскомнадзор всіляко намагаються заблокувати наші ресурси. Вони намагаються зробити підроблені акаунти. Щоб не потрапити на фейкові сторінки російських спецслужб, які можуть і самі ліквідувати російського солдата, потрібно перевіряти контакти.

Далеко не всі військовослужбовці російської армії хочуть після полону повертатися в РФ, тому що умови утримання в українських таборах набагато кращі, ніж у них вдома.

Українські спецслужби вже знають, хто з офіцерів у якому секторі перебуває, яке командування там керує.

Ідентифікувати конкретно, хто стріляв, напевно, буде складно. Але якщо говорити про командування і мобілізований ресурс, який там перебуває, я запевняю, частина з них загинули найближчими днями, тому що їх використовують як гарматне м’ясо.

А командування нам уже відоме. У будь-якому разі після нашої перемоги їхні дані буде подано в міжнародний розшук, у них горітиме земля під ногами.

Читайте також: Обмін полоненими стоїть на паузі з кінця літа: правозахисники пояснили стратегію Кремля

Прямий ефір