Розширення НАТО — до чого готується Росія і наскільки реальні плани (ВІДЕО)

НАТО. Фото: ap.org

Після вступу Швеції до НАТО все узбережжя Балтійського моря стане територією Альянсу, за винятком російського Калінінграда. Протяжність кордону НАТО і РФ від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора до України збільшилася майже вдвічі. Тим часом в американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що Кремль готується до прямого зіткнення з армією Альянсу. Аналітиків насторожили два укази президента Володимира Путіна, які відновлюють Московський і Ленінградський військові округи, повідомляє FREEДОМ.

Одна з цілей так званої “СВО” — не допустити розширення НАТО, яку Кремль із тріском провалив. Від 24 лютого 2022 року протяжність кордонів Альянсу і федерації зросла приблизно на 1 300 км. І це показники до вступу до НАТО Швеції, який відбудеться найближчим часом.

“Це історичний день. Він робить НАТО сильнішим, Швецію безпечнішою, а всіх нас — більш захищеними. Він також посилає дуже чіткий сигнал президенту Путіну, що двері НАТО відкриті. Ми повинні пам’ятати, що він вступив у війну, щоб закрити двері блоку. Він домігся прямо протилежного. Після приєднання Фінляндії кордони НАТО з Росією збільшилися приблизно вдвічі. Швеція тепер стане членом, а Україна близька до членства, як ніколи раніше”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

У відповідь керівництво РФ дедалі частіше говорить про пряме бойове зіткнення російських сил із силами НАТО. Експерти впевнені: з огляду на те, як часто Кремль сам створює приводи для нападу на інші країни, сценарій вторгнення російських військ на територію Альянсу виключати не можна.

“Росія може напасти на одну з країн НАТО для того, щоб програти НАТО. Їм легше буде пояснити своєму населенню, своєму обивателю, що “ось бачите, так, ми боролися, боролися, у нас були, звісно ж, можливості, і ми все б зробили дуже легко, але ось включилися повною міццю всі країни НАТО, і, звісно ж, ми змушені йти на якийсь перемовний процес, давати задній хід, відповідно, припиняти велику війну”. Ось це може бути поясненням такого нападу”, — коментує експерт із національної безпеки Іван Варченко.

В успіху воєнної операції російських військ на території країн НАТО експерти сумніваються. Більшість живої сили Кремль кинув на фронт в Україні, а технологічність російської зброї в десятки разів поступається західним зразкам. Це на практиці довели Сили оборони України.

“Якби Росія мала сили і засоби для повномасштабного ведення бойових дій будь-де, то насамперед вона б використовувала ці сили і засоби в Україні — на українсько-російському фронті, щоб знищувати чергові українські міста і вбивати чергових українських людей, мирне населення в Києві, Харкові, в Одесі, Львові та будь-яких інших містах”, — каже Варченко.

Тим часом країни НАТО готуються до ймовірних провокацій з боку Росії. Раніше віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявляла про те, що щонайменше в п’яти країнах Альянсу моделюється сценарій війни з РФ. А німецьке видання Bild оприлюднило секретні документи, які нібито містять план дій сил НАТО в разі російської агресії.

“Незалежно від того, які плани є в Кремлі, НАТО має бути готовим до відбиття будь-якої агресії з боку Росії. Військові, звичайно ж, прораховують такі варіанти. На останньому саміті НАТО у Вільнюсі було ухвалено адаптовану стратегію, яка виходить із того, яка б агресія не була здійснена, не можна віддавати потенційному окупанту жодного шматочка території”, — сказав науковий співробітник Міжнародного центру з питань безпеки та оборони Ігор Грецький.

У країнах Балтії безпосередньо попереджають про відповідальність Росії в разі спроби нападу.

“Після того, як Швеція була інтегрована в Альянс, Балтійське море стало внутрішнім морем НАТО. Якщо Росія наважиться кинути виклик НАТО, Калінінград буде “нейтралізований” першим. Попередні неправдиві звинувачення Росії в тому, що вона оточена НАТО, тепер стають реальністю”, — написав посол Литви у Швеції Лінас Лінкявічюс у соціальній мережі Х.

У Кремлі запевняють, що у Росії немає ані геополітичного, ані економічного, ані військового інтересу атакувати країни НАТО. Однак вірити Москві не доводиться. Напередодні 24 лютого 2022 року вище військово-політичне керівництво країни-агресора слово в слово говорило про те саме щодо України.

Читайте також: Приклад України показав, що нейтральний статус не зупиняє Росію від бажання почати війну, — Джердж про рішення Швеції вступити до НАТО

Нагадаємо, Швеція стане 32-м членом НАТО. 26 лютого парламент Угорщини останнім із країн Альянсу ратифікував угоду про приєднання Швеції до блоку. Нейтралітет скандинавської країни зберігався протягом двох світових воєн і холодної війни. Після повномасштабного вторгнення Росії до України Стокгольм відмовився від політики неприєднання.

Прямий ефір