Розміщення російської ядерної зброї в Білорусі не має військового сенсу, — Самусь

Російська міжконтинентальна балістична ракета "Тополь-М", здатна нести кілька ядерних зарядів. Фото: caspiannews.com

До ядерного шантажу президента РФ Володимира Путіна Захід уже став ставитися досить спокійно. А розміщення російської ядерної зброї на території Білорусі з військової точки зору не має військового сенсу. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру досліджень армії та конверсії роззброєння Михайло Самусь.

“Тому що після того, як українське ППО і ПРО (система Patriot) збило ракету “Кинджал”, мабуть, на яку і сподівалися російські стратеги, коли розміщували в Білорусі ядерну зброю, то військовий сенс взагалі зник. Вони, мабуть, думали, що тепер вони нас лякатимуть: у нас є “Кинджал”, у нас є ядерна зброя, яка перебуває поруч із “Кинджалом” у Білорусі, час підльоту до Києва кілька хвилин. І тому ми мали погодитися на перемовини і все-таки піти на капітуляцію. Після того як збили кілька “Кинджалів”, на цьому концепція накрилася”, — сказав він.

Але, як зазначив експерт, Росії потрібно це продовжувати. Тому зараз це, в основному, такий інформаційно-дипломатичний, політичний інструмент тиску на Захід.

“Ось, дивіться, ми нічого такого не робимо начебто поза звичайним порядком речей, тому що американці розміщували, розміщують свою ядерну зброю на території країн НАТО, тому і Росія в межах свого союзу з Білоруссю має право”. Саме підкреслюється, що це російська ядерна зброя, Лукашенку вона не передаватиметься і жодного права застосовувати Лукашенко взагалі не матиме. Тобто йде копія американського підходу. Вони кажуть: “Ось, НАТО, вони розміщують американське озброєння, ми точно так само робимо”. У принципі, тиск іде саме на США, на НАТО в тому плані, що ядерна напруга зростає, європейцям це не потрібно, і надія на те, що зараз Росія явно розкручуватиме цю тему в західному інформаційному просторі”, — каже Самусь.

Експерт висловив упевненість, що Росією будуть організовані пацифістські всілякі рухи, антиядерні, як це було у 80-х роках, коли тривало протистояння під час холодної війни.

“Американські “Першинги”, радянські ракети середньої дальності були розміщені в Європі. І тоді радянські спецслужби багато організовували таких рухів у Західній Європі. Я думаю, що зараз буде такий сценарій. Але з військової точки зору це, і в принципі з інших точок зору, цей рух уже не має жодного сенсу. Сьогодні Медведєв опублікував чергову тему, що “якщо Україна отримає ядерну зброю, ми тоді вже точно вдаримо”. Тобто він ніби сам розписався в тому, що, якщо Україна не отримає ядерну зброю, значить “ми не вдаримо”. Тоді питання — навіщо ви тягнете цю зброю? Вони самі себе загнали в цю пастку, і наші західні партнери перестали так нервово реагувати на кожне слово Путіна або Медведєва з приводу ядерної теми”, — резюмував Михайло Самусь.

Читайте також: Ядерну зброю до Білорусі ще не ввезли, — Красуліна

Нагадаємо, документи про розміщення російської ядерної зброї на території Білорусі підписали міністри оборони РФ Сергій Шойгу і РБ Віктор Хренін 25 травня. Спорудження сховища для російської ядерної зброї має бути завершено до 1 липня 2023 року.

Прямий ефір