Білорусь — ринг для ядерного шантажу з боку Росії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

Документи про розміщення російської ядерної зброї на території Білорусі підписали міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу і міністри оборони Білорусі Віктор Хренін 25 травня. Спорудження сховища для російської ядерної зброї має бути завершено до 1 липня 2023 року, повідомляє FREEДОМ.

“Росія не передає Республіці Білорусь ядерну зброю: контроль над нею і рішення про застосування залишається за російською стороною”, — зазначив Шойгу на засіданні ради міністрів оборони країн-учасниць ОДКБ у Мінську.

Росія стверджує, що своїми діями не порушує договір “Про нерозповсюдження ядерної зброї”. Зі свого боку, Лукашенко запевняє, що зброя в надійних руках.

“Ви за ядерну зброю не переживайте. Ми несемо за це відповідальність”, — заявив самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Про плани розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі президент Російської Федерації Володимир Путін заявив ще наприкінці березня 2023 року. Тоді він повідомив, що в Білорусі вже розміщено ракетний комплекс “Іскандер” і 10 літаків, здатних нести тактичну ядерну зброю.

“Це вже реалізація підготовленого ними плану. 25 березня — знаковий день для білоруського державного устрою. Це день Білоруської народної республіки, проголошеної 1918 року. Путін спеціально дочекався цього дня і заявив про розміщення ядерної зброї в Білорусі. Але при цьому всі підготовчі заходи були проведені ними заздалегідь”, — пояснив білоруський громадський діяч, організатор “Білого легіону” Сергій Бульба.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська закликала зробити все можливе, щоб не допустити розміщення російської ядерної зброї в Білорусі.

“Це прямо порушує наш без’ядерний статус, закріплений у Конституції, і забезпечує контроль Росії над Білоруссю на роки вперед, а також створює ще більшу загрозу безпеці України й всієї Європи”, — заявила вона у Twitter.

Плани Росії розмістити на території Білорусі частину свого ядерного арсеналу являють собою ескалацію напруженості, вважають у Європейському Союзі (ЄС).

“Йдеться в такому випадку про дії, які тільки посилять напруженість. Європейський Союз буде уважно стежити за ситуацією, щоб бачити, що відбувається на місцях. І ми будемо реагувати якомога ширше”, — заявив офіційний представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано під час брифінгу в Брюсселі (Бельгія).

Раніше верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель зазначав, що розміщення ядерної зброї в Білорусі не тільки може призвести до ескалації конфлікту, а й потягне за собою відповідні санкції.

Експерти не виключають, що таким чином Росія підвищуватиме ставки, а Лукашенко сподівається, що його визнає світова спільнота.

“Лукашенко безумовно хоче, як і будь-який диктатор, роздобути зброю масового ураження. На його думку, це допоможе йому бути більш рукостислим”, — зазначив військовий оглядач Денис Попович.

Місця розміщення тактичної зброї автоматично стають законними цілями для можливого знищення для країн-членів НАТО, зазначають експерти.

“Від того, що цю зброю буде розміщено на території Білорусі, ризик ядерного конфлікту не підвищується, тому що рішення залежатиме від РФ. Тиск на Росію залишиться на тому ж рівні”, — додав Попович.

Експерти впевнені, розміщення ядерної зброї на території Білорусі — це чергова путінська спроба ядерного шантажу, тільки рингом для цього тепер буде використовуватися Білорусь.

Читайте також: “Повзуча анексія”: підписання документа про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі прокоментував політолог

Нагадаємо, попри брязкання зброєю з боку Кремля і великі втрати в ході вторгнення в Україну, застосування Росією ядерної зброї є малоймовірним. Таку оцінку озвучила директорка Національної розвідки США Авріл Хейнс.

Читайте також: Підписання документа — реалізація заздалегідь спланованого кроку, — експерт про розміщення ядерної зброї в Білорусі

Прямий ефір