Війна і пропаганда — дві статті, яку Росія буде до останнього утримувати. Разом із цим в серпні цьогоріч в країні-агресорі може статися гіперінфляція. Таку думку сьогодні, 30 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Друге питання, що у них не так багато варіантів залишається для того, щоб забезпечувати навіть свій силовий блок і пропаганду необхідною сумою грошей. Коли ми говоримо про зростання доходів і витрат, треба розуміти, що Росія, яка традиційно була профіцитною країною, зараз перетворилася на дефіцитну країну. За 4 місяці вже є цифра 3,4 трлн рублів — дефіцит бюджету, він наростає, тому що за 3 місяці було 2,3 трлн. Бачимо, що приблизно по трильйону рублів, а то й більше на місяць ця цифра зростає”, — сказав він.
Економіст пояснив, що дефіцит — це не така проблема, коли є яким способом його покрити. У Росії є кілька варіантів. Перший — кредити, але їх зараз ніхто не дає. Друге — підвищення податків. Це можна зробити, але це призведе до небажаних політичних наслідків. Третій варіант — надрукувати гроші.
“Це можна зробити, але коли ви друкуєте гроші, ви маєте розуміти, що за 2 місяці після того, як ви запускаєте на повну верстат, у вашій країні станеться, якщо не гіперінфляція, то суттєва інфляція просто тому, що вашу грошову масу не буде нічим забезпечено. Судячи з усього, Росія вибрала третій варіант. Є інформація, що вони вже 2,5 трлн надрукували рублів, і це були дані за 3 місяці. Не виключаю, що ця сума збільшилася вже. Вони намагаються піднімати податки, але якось теж це роблять акуратно, щоб не всім нашкодити. Виходить, що зараз вони гарячково шукають варіанти виходу із ситуації, водночас намагаючись зберегти витрати на війну, силовий блок і пропагандистський блок, що забезпечує її ведення”, — розповів Ус.
Він підтвердив, що, якщо друкарський верстат увімкнено вже зараз, то ближче до кінця літа-початку осені в Росії буде гіперінфляція, стрибок курсу рубля.
“В історії Росії, її попередника Радянського Союзу, серпень завжди традиційно був важким. Серпень 1991 року — Радянський Союз розвалився, серпень 1998 року в Росії було оголошено дефолт через суттєві проблеми в економіці. І я не виключаю, що десь до серпня поточного року ця цифра дефіциту, яка за 4 місяці була 3,4 трлн, досягне межі близько 7-8 трлн рублів”, — вважає економіст.
А 7-8 трлн — це психологічно важлива цифра для РФ.
“Тому що за даними, які говорить Міністерство фінансів РФ, резерви становлять 6,5 трлн рублів. Коли дефіцит буде вищим, ніж ваші резерви, це означає, що ви не можете покрити цей дефіцит навіть своїми резервами. І щоб далі нормально функціонувати, вам доведеться суттєво урізати видатки. А вони ж не будуть жертвувати ні армією, ні пропагандою, тому в окремих суб’єктах РФ зарплати і пенсії просто не платитимуть”, — резюмував Іван Ус.
Читайте також: Дефіцит бюджету РФ і витрати на війну тільки зростають, населення біднішає — розбір економіста
Нагадаємо, раніше Ус висловив думку, що російська економіка не була ідеальною і до початку повномасштабної війни проти України. Навіть якщо завтра Кремль вирішить зупинити війну, це не врятує економіку РФ.