Росія вирішила переглянути кордони в Балтійському морі: провокацію Путіна прокоментували експерти (ВІДЕО)

Країни Балтійського регіону. Ілюстрація: nato.int

Кремль пішов на провокацію з переглядом своїх водних кордонів у Балтійському морі. Сьогодні РФ контролює лише 7% балтійського узбережжя. Але Путін, упевнені експерти, може спробувати розхитати ситуацію, інформує FREEДОМ.

Згідно зі скандальним проєктом закону, підготовленим Міноборони РФ, Кремль має намір оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки і біля міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області.

Далі — більше. На кордоні з Естонією в річці Нарва росіяни забирають прикордонні буї. Мовляв, не згодні з місцем їхнього встановлення.

Особливу увагу Кремль приділив шведському острову Готланд — стратегічно важливому форпосту в Балтійському морі. Він розташований поблизу важливих морських шляхів, що зв’язують балтійські країни з усім світом.

“Коли ви контролюєте Готланд, ви контролюєте Балтійське море. Це приблизно так само, як ситуація на Чорному морі: коли ви контролюєте Крим, ви контролюєте Чорне море, ну, за винятком проток, що контролюються Туреччиною”, — пояснив експерт з міжнародних енергетичних відносин і питань безпеки Михайло Гончар.

У січні 2022 року, напередодні великої війни проти України, саме поблизу острова Готланд росіяни накопичили свої десантні кораблі. Кремлівські пропагандисти в прямому ефірі федеральних каналів переказували деталі уявної блискавичної операції росіян у Балтійському морі. Як український Крим, так і шведський Готланд, очевидно, давня мрія Путіна.

“40 років тому СРСР і його сателіти контролювали 50% Балтійського моря. Зараз Росія контролює 7% узбережжя Балтійського моря, 93% — країни НАТО”, — нагадав капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗСУ (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.

Інцидент 2022 року став яскравим нагадуванням про геополітичну напруженість у регіоні. Тоді шведський уряд терміново перекинув війська на острів, і ескалацію вдалося зупинити. Але, ймовірно, зараз російський диктатор спробує розхитати ситуацію навколо Готланду знову.

“Я впевнений, що Путін поклав навіть обидва ока на Готланд. Мета Путіна — отримати контроль над Балтійським морем. Можливо, він також поклав око на Аландські острови. Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах до Балтійського моря”, — заявив головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден в інтерв’ю RND.

Протистояння в Балтійському морі має багату історію провокацій. Одна з них триває і донині.

“Ми бачимо, що впродовж останніх приблизно пів року все частіше й частіше здійснюється глушіння GPS — за допомогою засобів радіоелектронної боротьби з Калінінградського анклаву ставляться перешкоди. І, по суті, GPS працює з серйозними збоями на двох третинах території Польщі, країн Балтії та навіть Фінляндію та Швецію захопило”, — розповів Михайло Гончар.

Але чи може Росія, крім погроз, щось протиставити країнам НАТО в Балтиці? Флот агресора там найменший із чотирьох інших.

“Співвідношення сил сторін НАТО і Росії на Балтійському морі не на користь Росії — 12:1 на користь НАТО”, — констатував Андрій Риженко.

Та й на кордонах там ситуація зовсім не та, що поблизу України. Путін поки що не стягує війська до кордонів Естонії та Фінляндії.

Поява документа про перегляд кордонів у Балтійському морі збіглася з переговорами Великої Британії та Фінляндії про нові методи боротьби з російським тіньовим нафтовим флотом. Через Балтійське море агресор щомісяця перевозить до 90 млн тонн нафти, і розуміє, що ця лазівка може бути прикрита.

“Сталін ще 1933 року сказав: з погляду радянської стратегії Балтійське море — це пляшка, корок від якої не в нас, а в данців, тому що вони контролюють вихід із Балтики і вхід у Балтику. З урахуванням того, що всі країни Балтійського регіону — члени ЄС і НАТО, такий масштабний нафтовий трафік з російських портів Балтики на світовий ринок може бути раптом закупорений”, — наголосив Михайло Гончар.

Частково цей трафік також можуть порушити й Фінляндія з Естонією, між територіальними водами яких є нейтральна смуга, і нею користується зокрема і Росія.

“Але якщо Естонія чи Фінляндія захочуть, вони можуть це змінити, і не буде цього коридору”, — акцентував колишній депутат парламенту Естонії Аарне Веєдла.

Шукати привід для такого кроку довго не доведеться, він уже практично є.

“Росія використовує безліч застарілих танкерів, які не відповідають сучасним технічним та екологічним вимогам. А Балтійське море — мілководне, напівзакритого типу. І будь-який екологічний інцидент матиме серйозні екологічні наслідки”, — сказав Михайло Гончар.

Заблокувати російський флот у Балтійському морі країни НАТО можуть і більш вишуканим способом.

“Вони постійно там проводять навчання. Цього року вони були наймасштабнішими, якраз у цьому регіоні. І Росії відомо, що через її війну проти України країни Балтії серйозно наростили свої військові контингенти. Навіть маленька Естонія створила свою дивізію. Додаткові сили туди стягнуті”, — пояснив Андрій Риженко.

Путін затіяв провокацію з перегляду кордонів у Балтійському морі, зокрема щоб перевірити реакцію країн Заходу. І вона не змусила себе чекати. Балтійські сусіди Росії відреагували миттєво, і після цих заяв урядовий документ про перегляд кордонів дивним чином зник з федерального порталу.

“Я думаю, що росіяни точно на цьому не зупиняться. Думаю, вони будуть проштовхувати ці теми й надалі. Їм потрібно постійно всіх тримати в напрузі”, — вважає Андрій Риженко.

І в цій ситуації багато чого залежатиме саме від рішучих превентивних дій західних партнерів. Так само як від їхньої підтримки України у війні з агресором. Адже Україна як ніхто знає, до чого зрештою призводять подібні територіальні зазіхання. І тому головне в цій історії — їх зупинити.

Читайте також: Росія претендує на чужі території в Балтійському морі: причини, наслідки та реакцію країн НАТО проаналізували експерти

Нагадаємо, 21 травня на російському офіційному порталі проєктів нормативних правових актів було опубліковано документ Міноборони РФ. У ньому йшлося про наміри Росії “посунути” свій кордон у Балтійському морі поруч із Литвою та Фінляндією й оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії.

Після того, як проєкт скандальної постанови стали бурхливо обговорювати у світі, документ прибрали з сайту уряду.

Читайте також: Кордон у Балтійському морі по-путінськи та цілі шпигунів Кремля в Європі: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Прямий ефір