Росія спекулятивно використала слово “геноцид” щодо України як мотив для того, щоб почати повномасштабне вторгнення в Україну. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Він наголосив, що Росія намагалася виправдати свою агресію “геноцидом”, який нібито здійснювали щодо населення Донецької та Луганської областей, щодо російськомовного населення.
“Власне кажучи, ось цей процес використання неправомірного підтексту навіть злочину геноциду, він і покладений в основу цього позову. Ну, і другий бік цього процесу — це, власне, звинувачення самої Росії в скоєнні актів, які можуть дорівнювати злочинам геноциду. І тут Україна якраз посилається на три статті ось цієї конвенції 1948 року (Конвенція про запобігання злочину геноциду і покарання за нього, — ред.)… І що дуже важливо, стаття четверта цього документа передбачає фактично позбавлення імунітету всіх осіб. І особи, які вчиняють геноцид, просто цитую: “Підлягають покаранню, незалежно від того, чи є вони відповідальними за Конституцією правителями, посадовими або приватними особами”. Тобто не існує функціонального імунітету для притягнення до відповідальності за вчинення злочину геноциду”, — сказав правозахисник.
Павліченко нагадав, що незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні заявила, що поки що не отримала достатньо доказів того, що дії російських військових можна кваліфікувати як геноцид.
“І голова комісії якраз звернув увагу на те, що, скажімо, юридичного закріплення фактів поки що недостатньо для того, щоб стверджувати, що Росія вчиняє злочини рівня геноциду. Але це не означає, що вона їх не скоює. Просто потрібно знайти ці докази і довести належним юридичним шляхом”, — сказав він.
За словами Павліченка, представники РФ використовують пропагандистсько-юридичні ходи, маніпулятивну риторику, пояснюючи, чому вони “все роблять правильно”. При цьому росіяни, виправдовуючи повномасштабне вторгнення в Україну і дії своїх військових, говорять про якусь “гуманітарну інтервенцію” з їхнього боку.
“Вони називають це такою “гуманітарною інтервенцією”. Тобто ось те, що відбувається, що ми бачили — Буча та Ізюм, це називається “гуманітарна інтервенція”… Суто в юридичному ключі це все легко спростовується… 32 держави увійшли в цю справу, це унікальний прецедент за весь час роботи Міжнародного суду ООН. І ці держави мають свою чітку позицію. Тобто позиція Росії, м’яко кажучи, не збігається з позицією ось цих 32 держав, які теж братимуть участь у судовому засіданні й викладатимуть свою позицію. І складно уявити, що ці держави погодяться на ось цю риторику, яку вони сьогодні вислуховували від російських представників”, — переконаний Павліченко.
Читайте також: Київ працює над механізмом покарання Путіна за агресію проти України — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, Міжнародний суд ООН у Гаазі 18 вересня відновив слухання за позовом України проти Росії за звинуваченнями щодо порушення нею Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Україна вимагає притягнути РФ до відповідальності за спотворення поняття “геноцид”. Росія, яка на попередніх слуханнях ігнорувала процес, цього разу вирішила надіслати делегацію юристів до Гааги, щоб захищатися від звинувачень. Публічні слухання попередніх заперечень, висунутих Російською Федерацією, відбудуться з 18 до 27 вересня.