30-та за рахунком зустріч Ради міністрів ОБСЄ триває у столиці Північної Македонії Скоп’є. Головна тема — війна Росії проти України. Але представники України та ще кількох європейських держав на щорічне засідання ОБСЄ не приїхали. Причиною бойкоту став дозвіл главі МЗС Росії Сергію Лаврову взяти участь у зустрічі, інформує FREEДОМ.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну це перший захід ОБСЄ, на який його допустили. Під час виступу Лаврова деякі учасники зустрічі покинули залу.
Топ-дипломати США та ЄС на засіданні за участю міністра закордонних справ Росії теж не були присутні.
Напередодні зустрічі Україна, Литва, Латвія та Естонія заявили, що не братимуть участі в цьому заході. У спільній заяві глави МЗС країн Балтії попередили: участь Лаврова у зустрічі може легітимізувати державу-агресора як повноправного члена спільноти вільних націй. До бойкоту приєдналася і Польща.
“Ми поділяємо цю позицію, ми вважаємо, що не можна ігнорувати присутність міністра закордонних справ Росії за столом організації, що покликана будувати мир і безпеку в Європі”, — сказав міністр закордонних справ Польщі Шимон Шинковський вель Сенк.
У МЗС України впевнені, що потрібно працювати над порятунком ОБСЄ від Росії, а не посилати Москві сигнали про можливість повернення до співпраці, яка існувала до лютого 2022 року.
“Російська Федерація послідовно руйнує ОБСЄ, зловживаючи правилом консенсусу. Вдаючись до шантажу та відкритих погроз, РФ систематично блокувала консенсус щодо ключових питань. Свавільним стало і блокування кандидатури Естонії на головування в ОБСЄ у 2024 році. Крім того, Росія незаконно затримала трьох українців, представників ОБСЄ, які перебувають у в’язницях уже понад 500 днів. РФ створила екзистенціальну кризу в ОБСЄ і перетворила організацію на заручника своїх забаганок і агресії”, — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
На засіданні міністр Збройних сил Великої Британії Джеймс Гіппі наголосив, що Росія має зазнати повної поразки як у розв’язаній проти України війні, так і в спробах зірвати діяльність ОБСЄ.
“Україна бореться не тільки за свою свободу, а й за право всіх націй робити суверенний вибір без примусу. Підтримка успіху України означає постійну нашу підтримку. Велика Британія продовжить надавати економічну, військову, гуманітарну та дипломатичну підтримку, щоб гарантувати перемогу України. Ми хочемо, щоб вони забезпечили міцний мир, на який заслуговують їхні люди і який потрібен Європейському континенту”, — резюмував Гіппі.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок звернулася до російської делегації з вимогою негайно припинити війну проти України. Однак у цей момент міністра закордонних справ Російської Федерації в залі не було. Бербок також зазначила, що глава російського МЗС з’являється в залі тільки тоді, “коли говорить сам, а не для того, щоб слухати інших”.
“Підступна гра російського уряду полягає в тому, щоб використати свою жорстоку агресивну війну проти України, щоб також знищити організації, які покладаються на мирне співіснування та співпрацю. І ми не дозволимо цьому статися”, — сказала Бербок.
Держсекретар США Ентоні Блінкен виїхав зі Скоп’є до того, як туди прилетів Лавров. Помічник держсекретаря Джеймс О’Браєн у виступі назвав війну Росії проти України порушенням стандартів цивілізованого світу.
“Подальше вторгнення Росії в Україну є повною образою цивілізованих стандартів, міжнародного права і принципів, на яких заснована ця організація. Конфлікти в Грузії та Молдові, що тривають, вимагають від нас нової прихильності до їхнього розв’язання і приведення цих суспільств у повну відповідність із вибором свого народу. Бути частиною ширшої спільноти країн, прихильних верховенству закону”, — акцентував він.
На засіданні в Скоп’є міністри мають ухвалити рішення про головування Мальти в ОБСЄ у 2024 році. Це компромісна кандидатура, яку висунули після того, як Москва заблокувала призначення на цю посаду Естонії.
Читайте також: Протест в ОБСЄ: чому союзники України бойкотують Росію