“Перед розпадом СРСР статистика була чудова”: чи реально економіка Росії відновилася, пояснив експерт

Ілля Несходовський. Скріншот: uatv.ua

Говорити про відновлення російської економіки не доводиться. Адже в галузях, які впали, зростання немає. А будь-яке покриття дефіциту в РФ компенсують підвищенням цін. Таку думку сьогодні, 14 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економічний експерт Ілля Несходовський.

“Я абсолютно не погоджуюся з таким терміном як “відновилася”. Вона не відновилася. Ті галузі, які впали, вони впали. Наприклад, автомобільна. Як би не хотіли, але це прихід комплектів з Китаю, прикручують шильдики “Лади” і продають. І якість вироблених у самій Росії автомобілів не відповідає сьогоднішнім стандартам. Тому відновлення — це дуже голосно сказано”, — сказав він.

Також, додав експерт, не відновилося й авіабудування в Росії.

“Якщо говорити про інші галузі — там немає відновлення. Але що є — просідання по цих галузях було компенсовано завдяки військово-промисловому комплексу. Шляхом багатомільярдних вливань і виробництва озброєнь, яке показало себе в статистиці — виробництво готових металевих виробів. І це нестикування має місце. Тому це не питання відновлення, а питання компенсації. Втрати економіки в інших галузях компенсовані завдяки величезним бюджетним вливанням у ВПК і в такий спосіб вони отримали такий показник”, — каже Несходовський.

Крім того, уточнив він, спірний момент — наскільки можна вірити в сьогоднішню статистику Росії.

“Тому що ми знаємо, що ще під час Радянського Союзу, коли перед самим розпадом статистика була просто чудова, економіка була стабільна, а люди стояли в чергах, намагаючись купити хліб, який видавали по два батони в руки. Зараз дефіцит у таких обсягах відсутній, хоча бачимо ситуацію щодо яєць, щодо курятини, вони зростають у ціні. Саме ринкова економіка дає можливість покривати дефіцит, але він компенсується підвищенням цін. Вводиться адміністративне регулювання цих цін. На підприємства, які змушені підвищувати свої ціни стосовно зростання витрат, до них приходить прокуратура, слідчий комітет і змушують тримати ціни, щонайменше, хоча б до виборів, як-то кажуть. Як далі буде — невідомо. Тому питання відновлення дуже спірне. І в основному це завдяки вливанням у ВПК”, — розповів економічний експерт.

Але, за його словами, є ще один момент — переорієнтація ринків збуту з європейського, американського на китайський та індійський.

“Саме ця переорієнтація також дала в цих галузях відновлення. Падіння виробництва, яке було на початку 2023 року, компенсувалося завдяки тому, що контракти почали укладатися з Китаєм та Індією. Ця компенсація ринків має місце”, — резюмував Ілля Несходовський.

Читайте також: У березні багато що в Росії посиплеться, — економічний експерт

Нагадаємо, як заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, у Росії зараз так налаштована фінансова система, щоб грошей вистачало до виборів президента, можливо, ще вистачить до кінця березня і навіть на квітень. Але що буде далі — велике питання.

Прямий ефір