Росія не переводить економіку на військові рейки — розбір Пендзина

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Російська Федерація не переводить свою економіку на військові рейки, а просто різко збільшила військові витрати. Про це сьогодні, 2 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Давайте ми чітко визначимося, що РФ сьогодні економіку на військові рейки не переводить. Тобто те, що вони на сьогодні різко збільшили військові витрати, — ця парадигма дуже сильно нагадує кінець останнього десятиліття існування Радянського Союзу, де були перегони озброєнь, де був досить високий рівень військових витрат, але економіка не була на військових рейках”, — сказав він.

Економіст пояснив, що переведення економіки на військові рейки передбачає зовсім інші вимоги. Зокрема, йдеться про заморожування соціальних стандартів, трудові армії, централізацію всіх бюджетних витрат в одному місці тощо.

“Останнє десятиріччя Радянського Союзу його економіка не була на військових рейках, вона була просто командно-адміністративною економікою, яка перебувала в стані високого рівня військових витрат — понад 30% бюджетних витрат. Ось це те, що приблизно сьогодні робить Російська Федерація. Тобто я б не сказав, що це військова економіка в прямому сенсі цього слова”, — сказав Пендзин.

Він зазначив, що зараз російські машинобудівні заводи отримали можливість завдяки досить великим обсягам військових видатків та військовим замовленням різко підвищувати на ринку праці вартість робочої сили й вартість ресурсів. Це об’єктивно призводитиме до припливу робочої сили саме до машинобудівного сектору та зменшення кількості виробленої продукції в мирному секторі й в сільському господарстві. 

За словами економіста, проблеми з яйцями та курятиною в РФ наприкінці 2023 року й були вже першою ластівкою цих процесів.

“А Роспотребнадзор, відкривши ринки і запустивши дешеву продукцію аграрного сектору з прилеглих країн, з Туреччини, з Ірану, поставив хрест на вітчизняному виробнику однозначно, тому що він ніколи в житті не витримає конкуренції”, — акцентував Пендзин.

Читайте також: Обвал рубля, інфляція, дефіцит кадрів: як війна позначилася на житті звичайних росіян – думки глядачів FREEДОМ і експертів

Нагадаємо, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков вважає, що немає практично ніяких передумов для того, що російській владі вдасться утримати економічну ситуацію в країні хоча б на нинішньому рівні.

Прямий ефір