Після захоплення Луганська у 2014-му році адміністрація області переїхала до Сєвєродонецька. Тоді тут не було великих боїв та руйнувань, а українські частини повернули контроль над містом відносно швидко — за два місяці. Але, починаючи з 24 лютого 2022-го, коли РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, все кардинально змінилося. Сєвєродонецьк нині — під безперервним вогнем ворожої авіації та артилерії. Місто спорожніло і перетворилося на руїни, інформує UA.
Зі 130 тисяч жителів у Сєвєродонецьку сьогодні залишаються лише близько 13 тис. І їхнє життя проходить у бомбосховищах: без світла, газу, води та ліків.
Російська армія почала штурм міста, воно майже оточене, а головна дорога Лисичанськ — Бахмут, що зв’язує населений пункт з іншими частинами країни, постійно обстрілюється.
22 травня російські окупанти знищили ринок у Сєвєродонецьку, скинувши сюди кілька великокаліберних мін, внаслідок чого спалахнула пожежа.
У місті вже загинули тисячі мирних громадян. Їх ховають прямо у дворах. А ті, хто вижив і залишився — переважно пенсіонери, перебувають у повній ізоляції. Тут немає ні мобільного зв’язку, ні інтернету.
Воду до Сєвєродонецька привозить місцева влада. Однак прийти в пункти роздачі — означає ризикнути своїм життям.
“Ходимо під обстрілами. Пробираємось, щоб водички набрати. Скільки здоров’я дозволяє взяти… На себе, на сусідів. Ділимося. Дякую міській владі — організували”, — каже місцевий житель Віктор.
Нині в Сєвєродонецьку залишилося близько 13 тис. людей. Втомившись від постійного страху, люди залишають свої будинки та їдуть у відносно спокійні міста України.
“Нещодавно в будинок потрапила бомба чи що. Здригнувся навіть підвал. Зірвало всі двері. Люди притихли, закричали. Перелякалися. Чотири смерті. Вони були на вулиці і там упало. Плита, парапет. Вирішила, якщо я загину, донька не зрозуміє”, — поділилася жінка, яка виїхала з міста.
Ще минулого тижня виїхати із Сєвєродонецька можна було через міст. Але після ударів російського міномета він практично зруйнований.
Варто зазначити, що цей міст лише кілька років назад полагодили. У 2014 році він також був розбитий російськими окупантами. Його вдалося відновити коштом європейських спонсорів.
Єдиною “дорогою життя” залишається траса Лисичанськ — Бахмут. Але її російські окупанти обстрілюють з авіації та артилерії. Ризик величезний, проте залишатися в місті ще небезпечніше.
Як заявляє керівник Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай, сьогодні 95% Луганщини тимчасово окуповані російськими військами. Загарбники не припиняють спроб взяти Сєвєродонецьк штурмом. Постійно точаться бої, які іноді переходять у вуличні. Проте місто тримає оборону — зараз воно повністю під контролем української влади.
“Вірте в нас, ми тримаємо оборону. Ворог має багато сил, він потужний, але не такий, як ми. У нього немає того, що є у нас. У нього немає нашої землі, наших жінок, наших дітей, наших побратимів, які загинули на полі бою, за яких ми помстимося. У нього нічого немає, у нас є все, нам є за що боротися”, — каже розвідник бригади швидкого реагування Національної гвардії.
Незважаючи на обстріли траси, до Лисичанська та Сєверодонецька поки що вдається завозити продукти та хліб. А із розбитої лікарні евакуювати поранених.
Нагадаємо, радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі марафону українських телеканалів заявив, що якщо країна-агресор РФ не програє у війні проти України, то розпочнеться третя світова війна.
Читайте також:
Люди думають тільки про те, як вижити — що відбувається на Донбасі
У Маріуполі під завалами заводу “Жовтень” знайшли 70 тіл мирних громадян – мерія
Байден може схвалити передачу Україні РСЗВ наступного тижня – CNN