Російська агресія — головна загроза європейській безпеці: у Радбезі ООН обговорили співпрацю з ОБСЄ

Радбез ООН. Ілюстративне фото: un.org

4 травня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку відбулося засідання Ради безпеки, присвячене співпраці між Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Організацією Об’єднаних Націй. На ньому глава Міністерства закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі, який є чинним головою ОБСЄ, схарактеризував російську агресію проти України так: страшна війна, здатна дестабілізувати ситуацію в усьому світі, інформує FREEДОМ.

Агресивна війна, розв’язана Росією проти України, поставила країни Євросоюзу перед необхідністю захищати демократичні цінності, міжнародне право і безпеку. 

“У нас на подвір’ї, в Європі та на території ОБСЄ, вирує страшна війна. Можливі наслідки цієї війни досить серйозні, щоб поставити під загрозу мир і стабільність у всьому світі”, — заявив Буяр Османі. 

Гібридні війни проти інших країн Росія веде вже багато років. Лише за останні десятиліття від агресії Москви постраждали щонайменше 3 суверенні держави — Молдова, Грузія та Україна.

“З 1 травня Росія завдала понад 145 авіаударів по території України. Це означає, що РФ запускала понад одну ракету, один безпілотник або бомбу щогодини, 24 години на добу протягом чотирьох днів поспіль. У той час як Україна ефективно використовує свою систему ППО, боягузливі атаки Росії досі ранять і вбивають ні в чому не винних мирних жителів по всій країні”, — сказав заступник прессекретаря Державного департаменту США Ведант Патель. 

Головною метою Росії залишається захоплення всієї території України та знищення її державності, а закликами до переговорів Москва прикриває прагнення отримати час для підготовки нової агресії. 

Про це на засіданні Форуму зі співробітництва в галузі безпеки ОБСЄ заявила заступниця постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Наталія Костенко. 

Росія порушує норми міжнародного права і принципи, на яких побудована система глобальної безпеки, наголосив Буяр Османі.  

“Ця агресія підриває основи організації, порушуючи положення Гельсінського заключного акта. Російська Федерація грубо порушила загальновизнані основоположні принципи міжнародного права. Оскільки я розпочав свій виступ із заклику до негайних дій в ім’я миру, користуюся нагодою, аби вкотре закликати Росію припинити цю війну і вивести свої війська із суверенної території України”, — резюмував Османі. 

Організація з безпеки та співробітництва в Європі об’єднує 57 держав Північної Америки, Європи та Азії і є найбільшою у світі регіональною організацією, що займається питаннями безпеки. І її представники розуміють, що зупинити гібридну загрозу для Європи з боку Кремля може лише перемога України.

“Росія не може виграти цю війну, і вона має бути притягнута до відповідальності за всі злочини агресії та несправедливість, яку вона день у день заподіює народові України в цій жахливій війні. Отже, що може бути краще для зустрічі, ніж тут, у Гаазі, юридичній столиці світу”, — сказав глава уряду Нідерландів Марк Рютте.

У спільній заяві президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте наголосили, що всі причетні до воєнної агресії проти України мають понести покарання. 

А для цього потрібно створити всеосяжну систему притягнення до відповідальності, — йдеться в заяві. 

Ця “мережа відповідальності” передбачає розслідування та судове переслідування на національному та міжнародному рівнях, створення спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії та компенсацію шкоди, заподіяної Україні та її народу.

Читайте також: Агресія проти України ще більше віддалила Росію від її найближчих сусідів (ВІДЕО)

Прямий ефір