РФ хоче дестабілізувати ситуацію в Молдові: про вплив Кремля на вибори та референдум про вступ до ЄС 

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Конституційний суд Молдови 16 квітня схвалив проведення референдуму про вступ країни до Європейського Союзу. Запит на це подала партія влади “Дія і солідарність”. У документі вказано дату — 20 жовтня, проте точну дату референдуму ще має затвердити парламент. 

У той час як проєвропейські партії намагаються консолідуватися, проросійські сили підіймають голову. Кремль проти того, щоб Молдова продовжувала рухатися європейським вектором розвитку. 

Складний шлях Молдови до Європи 

Як показують результати опитування від компанії IMAS, 56% респондентів виступають за проєвропейський курс країни, 28% висловилися проти. Варто зазначити, що проєвропейські партії користуються меншою підтримкою, ніж сама ідея євроінтеграції. Так, згідно з опитуванням Watchdog, проєвропейські партії підтримують трохи менш як 38 % опитаних. Експерти пояснюють такий розрив тим, що “ідея” завжди вища і чесніша, ніж “її реалізатор”.

“Наприклад, PSDE — ця партія завжди виступала за європейську інтеграцію. Але зараз ця партія асоціюється з [олігархом-втікачем Володимиром] Плахотнюком [і це впливає на її рейтинг]. Коли люди судять про партію, вони судять і за програмою, і за людьми. Тому рейтинг партії не може бути вищим, ніж рейтинг ідеї”, — сказала доктор політичних наук Анжела Колацкі в коментарі виданню NewsMaker.

21 квітня в Москві низка молдавських політиків оголосила про створення блоку “Перемога”. Очолив його кримінально переслідуваний у Молдові олігарх Ілан Шор, а башкан Гагаузії Євгенія Гуцул стала виконавчим секретарем політради. Блок “Перемога” ставить за мету прийти до влади на осінніх президентських виборах і в такий спосіб зірвати запланований процес вступу країни до Європейського Союзу. Попри це, головним представникам блоку Ілану Шору та Євгенії Гуцул балотуватися не дозволяє закон.

Як стверджують експерти, крім опозиції Кремль робить ставку на розхитування ситуації в Молдові через автономний регіон Гагаузію. 19 квітня на народних зборах влада регіону виступила проти запропонованих у Кишиневі судових реформ і зажадала підвищення статусу російської мови в країні. Глава уряду Молдови Дорін Речан заявив, що судова влада країни викорінить злочинні елементи, які керують Гагаузією.

У звіті Інституту вивчення війни наголошується, що, використовуючи звернення гагаузів, Кремль може звинуватити Молдову нібито в дискримінації російськомовних і за необхідності виправдати ймовірну майбутню російську агресію щодо Молдови. 

Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що нинішні країни-кандидати, серед яких Молдова, мають історичне вікно можливостей, щоб міцно пов’язати своє майбутнє з ЄС.

“Західні Балкани, Туреччина, Україна, Молдова та Грузія мають історичне вікно можливостей, щоб міцно пов’язати своє майбутнє з Європейським Союзом. Розширення ЄС — це трансформаційна політика, що сприяє зміцненню безпеки, правосуддя і демократії, а також підвищенню рівня життя європейців. Наша робота з возз’єднання континенту не завершена. Ми знали це до 2022 року, і ми знаємо це ще більше сьогодні, коли Росія веде агресивну війну проти України. Країни-кандидати та ЄС мають історичну можливість побудувати більший, глибший і сильніший Європейський Союз”, – заявив Боррель. 

Президентка Молдови Майя Санду заявила, що Європейський Союз має розробити сучасну версію американського “плану Маршалла” для України та Молдови. 

“Подібно до того, як після Другої світової війни Західній Європі було запропоновано економічне рятувальне коло у вигляді американського “плану Маршалла”, Молдова та Україна потребують чітко сфокусованого його еквівалента XXI століття від Європейського Союзу. “План Маршалла” був розроблений і втілений, щоб показати виснаженому війною континенту, що капіталізм і демократія є кращим шляхом, ніж будь-що запропоноване комунізмом. Сьогоднішня сучасна версія такого плану також має запропонувати подібну надію тим, хто прагне членства в ЄС”, — наголосила Санду.

Думки експертів

Якими методами Росія намагається впливати на внутрішню політику Молдови? Як там працює пропаганда? Як Молдова намагається не звернути з проєвропейського вектора розвитку? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Оазу Нантой, депутат парламенту Республіки Молдова;
  • Віталій Андрієвський, доктор історичних наук, директор Інституту ефективної політики;
  • Андрій Андрієвський, головний редактор молдавського медіаресурсу AVA-TV. 

ОАЗУ НАНТОЙ: Кремль робить ставку на зрадників Молдови

— Ми вже не та Молдова, яка була в 1990-х рр., і масово голосувала за колишніх комуністів, за минуле, боячись майбутнього. Сьогодні у нас є пріоритет, орієнтири та мета. Ми розуміємо, що цей референдум і активна участь у ньому громадян дає нам шанс зберегти Молдову в зоні миру. Я вважаю, що більшість громадян Молдови це прекрасно розуміють. 

Зрадником був Ігор Додон (президент Молдови у 2016-2020 рр., — ред.). Але він був начисто переможений Майєю Санду. Але Ігор Додон хоче бути за гроші корисним Кремлю. Я був тим депутатом, який написав запит до Генеральної прокуратури щодо розгляду його діяльності як президента. 

Були відеоматеріали, де він диктував формулу федералізації Молдови та пропонував Владу Плахотнюку (колишній віцепрем’єр Молдови) укласти угоду про коаліцію із секретним пунктом про федералізацію Молдови в присутності посла Росії. Зараз Ігор Додон, по-моєму, перебуває в Москві. Він став інструментом в атаці, яку Кремль намагається проводити проти Республіки Молдова. 

Є коло людей, які ідентифікується з олігархом Іланом Шорою. Але у Кремля є одна велика проблема — зрадників багато, але немає жодного, який міг би перемогти в чесних виборах. Саме тому Кремль робить ставку на нечесні вибори.

Блок, створений у Кремлі, існує не для участі в чесних виборах, а для того, щоб зіграти роль політичного «Вагнера», – провокувати хаос, дестабілізувати ситуацію. Ми вже знаємо різні прецеденти: можуть прийти та борці з нацизмом, і захисники громадян. Ми весь цей набір кліше знаємо. 

Я впевнений, що ми зуміємо протиставити Кремлю єдність суспільства і безпрецедентну підтримку, якою користується зараз Республіка Молдова з боку Євросоюзу, з боку Румунії, з боку НАТО. У нас дуже серйозне партнерство. 

ВІТАЛІЙ АНДРІЄВСЬКИЙ: Головне завдання для РФ — зрив референдуму

— Не можна допустити експансію Росії. Але, на жаль, не так багато дій з боку партнерів Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки. Вони повинні розуміти небезпеку. Це дуже серйозно. Головний удар буде завдано по референдуму. Завдання Кремля — зірвати референдум. А після, якщо їм вдасться, то відразу ж почнуться масові акції протесту з гаслом про те, що народ не підтримав європейський вибір. І це велика небезпека для Молдови та її перспектив. 

Громадяни Молдови виступають за європейський шлях уже протягом останніх 10 років. Дуже багато громадян Молдови працюють у Європі та бачать переваги європейського шляху розвитку. 

Існують партнерські відносини в різних галузях науки, освіти, економіки. Переважно інвестиції до нас приходять із Європейського Союзу. У товарообігу приблизно 65% експорту Молдови йде на Євросоюз. У сукупності це все показує переваги проєвропейського шляху. 

Росія вливає великі гроші в дестабілізацію політики Молдови. Підкуповуються не тільки політичні сили, а й виборці. Мета Кремля — захопити владу в Молдові. 

Не варто недооцінювати ті інформаційні атаки з дискредитації європейського вибору, які постійно йдуть за підтримки Кремля. Це дуже потужні інформаційні атаки, які підтримуються великими фінансовими вливаннями. У Молдові значна частина проросійських партій, є проросійські політики та пропагандисти. 

Існує підкуп виборців — Росія буде доплачувати бюджетникам і пенсіонерам. Це дуже серйозно продумана атака. Її мета — дестабілізувати ситуацію, а потім постаратися захопити владу в Молдові. 

Ілан Шор не стає лідером опозиції. Кремль робить ставки на тих, хто має дестабілізувати ситуацію в Молдові. Тому що кандидат Ілана Шора ніколи не може перемогти в Молдові. А потім, я думаю, вивчатимуть різні варіанти — просунути на посаду президента якогось поміркованого кандидата або по-тихому підтримати проєвропейського, на кшталт прем’єра Угорщини Віктора Орбана. 

Головне завдання — зрив референдуму. У Кремлі хочуть, щоб він провалився, і над цим активно працюють. 

План федералізації Молдови в Кремлі поки тримають у запасі. Вони хочуть розбити Молдову на три частини: Придністров’я, Гагаузія і сама Молдова. Росія хоче взяти під контроль Гагаузію і Придністров’я. Їм дуже важливо здобути перемогу в Молдові. Перемога блоку “Перемога” буде спрямована і проти України — це дасть змогу перекрити логістику постачання товарів і всього українського транзиту. 

АНДРІЙ АНДРІЄВСЬКИЙ: РФ проводить у Молдові потужну інформаційну атаку

— У Молдові вже триває процес закриття, блокування проросійських місцевих медіа, ресурсів, але він отримує колосальний опір. Проте процес триває. Але закривають одні канали, а на їхньому місці з’являються інші. Їх вигнали з ефірного простору, а вони перекочували в інтернет. 

Нещодавно МЗС Молдови опублікувало дані, що той самий молдовський олігарх-утікач Ілан Шор за кілька місяців витратив 30 тис. євро тільки на рекламу у Facebook. Це тільки один Facebook, а ще є й інші ресурси, йде реклама в соцмережі “Одноклассники”, яка у нас досі дозволена, як і Mail.ru тощо. 

У Молдові інформаційний простір інтернету заповнений просуванням проросійських наративів. 

Для поширення дезінформації російська пропаганда активно використовує ролики, які створюються за допомогою штучного інтелекту і технології deepfake. У це все вкладаються колосальні гроші, тому складно протистояти якимись звичайними способами.

Звичайні ЗМІ не мають таких ресурсів і таких можливостей, які мають канали, що фінансуються Росією. У підсумку, ми всі програємо цю конкурентну боротьбу. Напевно, єдиний вихід — перекриття цих каналів. Але це теж не так просто, тому що пропагандисти шукають лазівки та постійно з’являються в якихось нових видах. 

Для Ілана Шора і його команди це бізнес-проєкт. У такий спосіб він отримує від Росії величезні кошти, які легко списати та привласнити. Це спосіб витягнути з Москви більше грошей. Вони інтенсивно так засмічують інформаційний простір, щоб переорієнтувати певну кількість людей. До виборів ця тенденція буде посилюватися. 

У Кремлі постійно шукають якісь нові форми впливу і нові методи. Мені навіть здається, що почасти Молдова для РФ стала полігоном, де вони обкатують гібридні інформаційні технології, які потім застосовуватимуть десь в інших місцях. 

Медіа працюють дуже хитро — відкрито не агітують за Росію і Путіна, але впевнено просувають проросійський наратив і очорняють президентку Майю Санду, тому що вона для них головна проблема. 

Гагаузія — це один із головних напрямків удару для Кремля. Тому що там партія Ілана Шора контролює регіональних лідерів. Через це там виникають проблеми. Почалися звільнення адекватних політиків і масовий підкуп виборців. 

Вони зараз оголосили про те, що роздають пенсіонерам і бюджетникам у Гагаузії картки російських банків для того, щоб зараховувати їм допомогу від Росії. Тобто просто так Росія вирішила допомогти. Це робиться до виборів, тому що всі, хто має ці картки, фактично стають заручниками. Їм скажуть, що якщо вони не проголосують за того, кого треба на виборах, то просто ці картки будуть анульовані. 

Читайте також: Молдова має намір у найближчі півтора року повністю позбутися енергетичної залежності від РФ, — Нантой

Прямий ефір