Молдова має намір у найближчі півтора року повністю позбутися енергетичної залежності від РФ, — Нантой

Ілюстративне фото: thepage.ua

Молдова розраховує в найближчі півтора року повністю позбутися енергетичної залежності від РФ. Про це сьогодні, 10 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.

Він підкреслив, що за 30 років кишинівська влада не зробила практично нічого, щоб позбавити Молдову від енергетичного шантажу з боку Росії.

“Але останніми роками робляться дуже енергійні зусилля за підтримки Євросоюзу, за підтримки сусідньої Румунії, з якою ми пов’язані енергетичною інфраструктурою останнім часом, для того, щоб позбутися цієї залежності. 16 березня 2022 року в порядку тестування енергомережі Молдови та України перейшли на режим синхронізації з енергосистемою Євросоюзу. Але після 24 лютого це тимчасове тестування стало постійним. Ми зуміли синхронізувати свої електромережі з Євросоюзом, і це нам допомагає зараз для того, щоб забезпечити енергетичну безпеку Республіки Молдова”, — розповів молдавський депутат.

За його словами, в останні роки Молдова зуміла позбутися шантажу російського “Газпрому”. Зараз у країни є альтернативні шляхи постачання газу, зокрема скрапленого природного газу, для внутрішнього ринку.

“І тут ми отримали дуже суттєву допомогу з боку Євросоюзу, різних країн, як у випадку Норвегії, так само як й від сусідньої Румунії. Ще залишається нерозв’язане питання про нашу залежність від Кучурганської ГРЕС, яка знаходиться на лівому березі Дністра. Але впродовж останнього року чи півтора року в нас практично вибухове зростання альтернативних джерел електроенергії. Ми майже досягли середньоєвропейського рівня, по-моєму, на 2% десь відстаємо. Тобто це інвестиції приватного сектору. І зараз, звісно, проводяться дуже енергійні роботи з підвищення енергоефективності, зниження витрат. І найважливіше — ударними темпами будують високовольтну лінію, яка зв’яже Румунію з Кишиневом. І не тільки одна лінія, щоб закінчувати цю систему, як кажуть енергетики. І ми розраховуємо в найближчі півтора року позбутися, нарешті, цієї енергетичної залежності та повністю забезпечити свою енергетичну безпеку. І ніхто більше не зможе нас шантажувати”, — наголосив Нантой.

Читайте також: Росія не полишає спроб використовувати енергетику як зброю (ВІДЕО)

Нагадаємо, у жовтні цього року в Молдові мають відбутися президентські вибори, а також референдум щодо закріплення в Конституції європейського майбутнього країни.

Прямий ефір