“Редут” замість “вагнерівців” на фронті в Україні: що ховається за приватною військовою компанією — розповіли експерти

Російські окупанти. Фото: Військовий огляд

Після розгрому приватної військової компанії “Вагнер”, “Редут” став найбільшим воєнізованим формуванням найманців у Росії. Євросоюз планує запровадити санкції проти російської ПВК “Редут”, повідомили журналісти розслідувальних проєктів “Система” і “Схеми”. 

У документі, за інформацією розслідувачів, ідеться про те, що “Редут” несе відповідальність за дії, які підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України, а ще, що бойовики ПВК причетні до спроб замахів на президента України Володимира Зеленського.

Фейкова ПВК “Редут”

Після заколоту ПВК “Вагнер” і загибелі її глави Євгена Пригожина найбільшою приватною військовою компанією в Росії стала “Редут”. Раніше “Редут-безпека” об’єднувала кілька сотень найманців, які, в основному, охороняли комерційні об’єкти в Сирії.

Як з’ясували журналісти розслідувальних проєктів “Система” і “Схеми”, у складі ПВК “Редут” зараз щонайменше 20 російських збройних формувань, це від 7 до 25 тис. найманців. Один із підрозділів — батальйон “Еспаньола” — залюбки підписує контракти з жінками. Їм пропонують стати снайперами і штурмовиками.

Насправді “Редут” лише замаскована під приватну військову компанію, зазначають розслідувачі. Це, швидше, секретна система вербування під керівництвом Головного управління Генштабу збройних сил РФ. Отримують найманці від 110 тис. руб. на полігоні до 220 тис. на війні проти України. Це втричі більше за середню російську зарплату. За підрахунками проекту “Система”, утримання “Редута” Москві обходиться приблизно в мільярд доларів на рік.

“Найманець підписує договір із неіснуючою компанією, приписується до “віртуальної” або існуючої військової частини і в підсумку отримує гроші від Міністерства оборони Росії. Саме цей механізм і називається “системою Редут”, — йдеться в дослідженні проєктів “Система” і “Схеми”.

Після появи розслідування автори звернулися по коментарі до Міноборони Росії, а також до прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова. Реакції не було.

Підрозділами цієї ПВК керують генерали, які вже перебувають під санкціями США і ЄС. Наприклад, заступник глави ГРУ генерал-лейтенант Володимир Алексєєв. Скоро і сам “Редут” потрапить під обмеження Євросоюзу, впевнені журналісти.

Думки експертів

Чим насправді є ПВК “Редут”, хто фінансує найманців і на яких умовах вони воюють проти України? Яке значення для російського керівництва мають ПВК в Україні та в інших країнах світу? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Єлизавета Сурначева, журналістка розслідувального проекту “Система” від “Радіо Свобода”;
  • Микола Маломуж, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).

ЄЛИЗАВЕТА СУРНАЧЕВА: “Редут” — це неіснуюча ПВК

— ПВК “Редут” — це не зовсім те, чим була ПВК “Вагнер” за Євгена Пригожина. “Редут” не має якоїсь сформованої системи з єдиним керівником, це скоріше схоже на те, чим “Вагнер” був на самому початку своєї діяльності — багато розрізнених формувань, які мають загальну систему оплати і вербування. 

Загалом до ПВК “Редут” відносять усіх найманців, яких російська влада називає “добровольцями”. Це величезна мережа формувань найрізноманітнішого штибу, яких наймають за так званою системою “Редут”. 

Я б сказала, що поки що в ПВК “Редут” немає таких знакових особистостей, як був Євген Пригожин для ПВК “Вагнер”. Авторитет у Пригожина теж з’явився не на найпершому етапі формування ПВК, а набагато пізніше. 

ПВК “Редут” зараз не має єдиного обличчя, у кожного загону свої керівники. Ми спілкувалися з людьми, які там працювали, і вони не знають нікого з керівників ПВК, крім своїх безпосередніх кураторів. 

Проте, за нашими даними, є люди, які керують всією системою найманців — це генерал-лейтенант, заступник начальника ГРУ Володимир Алексєєв. Він відповідає за всі так звані добровольчі формування. Алексєєв відповідав за ПВК “Вагнер”, коли той ще функціонував. 

Ми використовували різні документи і джерела у своєму розслідуванні. Ми не одразу прийшли до ідеї про те, що не потрібно шукати якусь конкретну комерційну компанію, яка фінансує ПВК. 

Багато ЗМІ вже півтора року згадують ПВК “Редут” і пов’язують її з різними олігархами. Ми теж йшли цим шляхом і шукали “другого Пригожина”. Вивчивши масив документів, ми вирішили змінити напрямок пошуку. Ми зрозуміли, що, ймовірно, маємо справу з системою вербування, а не з комерційною структурою. 

Рекрутери почали підтверджувати нашу думку і говорити, що ПВК працює безпосередньо з Міноборони і ГРУ. 

У соціальних мережах є десятки оголошень про вербування. Потрібно просто зв’язатися з рекрутером, надіслати йому пакет документів. Потім потрібно приїхати на точку збору. Це може бути Ростов, окупований Луганськ або Тамбов. Людина якийсь час там тренується. Потім приїжджають представники Міноборони, відбирають і забирають людей у зону бойових дій. 

Підписується липовий контракт, у якому, найімовірніше, вказано назву неіснуючої компанії. Ми зустрічали такі назви, як ТОВ “Редут”, наприклад. Таких компаній там близько 180. Головне, що цієї компанії не існує — це чисто слово на папері. 

У контракті прописано, що вони нібито приписані до якоїсь військової частини. Ця військова частина може бути як існуючою, так і абсолютно віртуальною. 

Два параметри: віртуальна військова частина, до якої приписуються люди, і неіснуюча компанія, з якою підписується контракт, — це головні складові цієї системи вербування. Людям кажуть, що вони належать до ПВК, але насправді ніякої ПВК не існує.  

У нас немає конкретних підтверджень, що гроші надходять із державного бюджету РФ. Але на це вказують багато факторів. Самі люди, які служили, рекрутери, начальники загонів говорили, що отримують гроші безпосередньо з Міністерства оборони. 

Інше питання, що гроші вони можуть отримувати готівкою в мішках. Таке було в першій половині 2022 року. Я думаю, що ті люди, які ці гроші привозили, навіть могли не знати, звідки вони фізично з’явилися. Пізніше вже стали використовувати систему переказу на банківські картки. І зараз рекрутери окремо проговорюють питання про те, яким має бути рахунок.

На те, що це виплати з російського бюджету і, найімовірніше, за лінією Міністерства оборони і за лінією військового бюджету, які закриті, побічно вказує той факт, що вони просять завести банківську картку “ВТБ Армія. Росія”. Це офіційний партнер Міноборони, який відкриває спеціальні рахунки для військовослужбовців. 

Ми нарахували понад 20 різних формувань, які воюють за системою “Редут”, і можемо припустити, скільки це людей. Виходячи з контрактів, які ми бачили, можемо приблизно розрахувати обсяги сум, про які йдеться. 

Ми говоримо про близько 25 тис. осіб, які воюють за так званою системою “Редут”. Але ця цифра нестабільна — хтось іде, хтось приходить, когось вбивають. Ми знаємо про контракт, за яким людям платять близько 220 тис. рублів на місяць. Це трохи менше 2,5 тис. доларів. За легке поранення передбачається 1 млн рублів, за середнє поранення — 2 млн. Сім’я в разі смерті найманця отримає 5 млн рублів. 

Ми можемо приблизно розрахувати, що тільки на зарплату за рік за такою системою має піти близько 700 млн доларів. Плюс виплати, плюс надбавки — і це доходить до 1 млрд доларів. 

Таку ж суму називав Путін, коли говорив, скільки з російського бюджету отримує ПВК “Вагнер”. Такий обіг грошей може мати або дуже велика компанія, або державний бюджет. 

МИКОЛА МАЛОМУЖ: ПВК захищатимуть тільки своїх господарів

— Збройні сили РФ зараз не можуть поповнити свої лави, особливо професійними військами. Для цього необхідна нова мобілізація і нові пункти підготовки. А це — час. Чималу роль відіграє мотивація. Часто мобілізовані взагалі не хочуть воювати. 

Якраз приватні компанії — це модель, яка дає змогу набрати охочих отримати дивіденди і заодно, можливо, побудувати військову кар’єру. 

ПВК — це велике прикриття для російського керівництва в плані того, що не потрібно влаштовувати загальну мобілізацію. 

Найманців у приватних військових компаніях не вважають мобілізованими — вони служать за контрактом, їх набрали рекрутери. Після їх сформували у воєнізовані формування. Хоча за законодавством Росії створення незаконних воєнізованих формувань заборонено і є злочином. 

Путін дав вказівку, щоб приймалися такі форми. Це більш ефективно. Залучають не тільки охочих, а й ув’язнених, заробітчан і навіть громадян Куби, які прибувають за грошима. На Кубі люди бідно живуть, а в РФ їм обіцяють 6 тис. доларів, а в бойових умовах — до 10 тис. доларів. Хоча нерідко їх обманюють. 

Люди, які раніше десь проходили службу або брали участь у військових кампаніях, теж готові “попрацювати на війну” за гроші. 

Усі ці формування обов’язково координують Міноборони РФ і Генштаб. Військова контррозвідка і ФСБ займаються контролем. 

При цьому, найманців не потрібно враховувати при втратах і при скоєнні військових злочинів. Це ж “приватна армія”, а не державна. Там все чітко налаштовано для того, щоб зняти відповідальність і приховати мобілізацію та бойові втрати. Там, де задіюється ПВК — дуже великі втрати. За смерть найманців немає жодних виплат їхнім родичам. Тобто тут ще знімається проблема матеріальної компенсації. 

Тепер ПВК не дають жодної автономії, як це було з “Вагнером”. 

У світі прийнято, що приватні військові компанії займаються охороною логістичних шляхів, наприклад. У них досить гнучка роль. Але в Росії це не так. Але коли російські найманці почали скоювати злочини терористичного характеру — позиції США, Німеччини, Великої Британії та інших країн були переглянуті. 

Уже є конкретні задокументовані факти злочинів найманців, їхнього тероризму. Потрібно не просто вводити санкції проти ПВК та їхніх власників, а порушувати кримінальні справи на міжнародному рівні, розслідувати військові злочини. 

Потрібно вводити агентуру в штаби ПВК і пункти підготовки, проводити диверсії і навіть наносити вогневі удари.  

Приватні військові компанії — це нібито для Путіна вихід. Але ненадовго. У такий спосіб не можна вирішити питання збройних сил. Формування найманців — це не стройові частини, вони мають свої підходи і статути. 

З іншого боку — у найманців є спонсори, яким вони по-справжньому служать. “Вагнерівці” в червні 2023 року пішли за своїм ватажком Євгеном Пригожиним на Москву. Найманці захищатимуть своїх господарів. Коли посиплеться фронт, вони розбіжаться з поля бою і захищатимуть своїх спонсорів уже від внутрішньоросійських розборок. 

Необхідний міжнародний вплив на керівництво Росії. Потрібно показати, що злочини найманців є базовими і вони не відмиються. Тому що всі ПВК інтегровані в спецслужби РФ і діють під їхнім контролем. 

По кожній приватній військовій компанії потрібно показати — в яких точках світу вони діяли, де вбивали людей. Показати всю їхню палітру дій. 

Читайте також: Що таке ПВК “Редут” і хто фінансує найманців — розбір

Прямий ефір