Реакція Британії на погрози РФ та “інавгурація” Путіна: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною

Після того, як Велика Британія схвалила удари британською зброєю по об’єктах на території РФ, у Кремлі знову стали погрожувати своєю “зброєю відплати”. Але Лондон у відповідь поставив Москву на місце.

У Кремлі провели “інавгурацію” Путіна. Чому він більше не може називатися легітимним президентом Росії та ким тепер Путіна вважають у світі?

Про все це — в аналізі ключових подій тижня в проєкті “Все так однозначно” телеканалу FREEДОМ.

Ведучий — Єгор Скоріна.

Лондон поставив Москву на місце

Росія стала офіційно погрожувати Великій Британії “ударами відплати”. А все тому, що Лондон упевнено переступає через “червоні лінії” Кремля в питаннях власної безпеки та підтримки України. Лондон не ведеться на погрози Москви та ставить Кремль на місце.

Так, на початку травня під час візиту до Києва глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон заявив, що Україна має право застосовувати британську зброю для ударів по території Росії. У МЗС РФ почали погрожувати, що в разі ударів по військових об’єктах на території Росії буде удар у відповідь по “будь-яких військових об’єктах і техніці Великої Британії на території України та за її межами”. Суть цієї вигадливої логіки російського керівництва: якщо Україна захищатиметься, то ми завдамо удару по тих, хто допомагає їй захищатися.

У Кремлі звикли до безкарності та навряд чи очікували швидкої практичної реакції з боку Лондона, який вдався до рішучих дій після офіційних погроз Москви. Але не до таких, як там очікували.

Велика Британія завдала удару по дипломатичному — читайте “шпигунському” — крилу Росії і висилає російського військового аташе з країни. Як пояснив міністр внутрішніх справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, ці заходи введено у відповідь на російську агресію в Україні, а також шкідливу діяльність Москви у Великій Британії та Європі, зокрема кібератаки і шпигунство.

“Ми не потерпимо такої явної ескалації. Наше послання Росії зрозуміле. Припиніть цю незаконну війну, виведіть свої війська з України, припиніть цю шкідливу діяльність”, — цитує Клеверлі видання Mirror.

За словами міністра, з Британії буде вислано військового аташе, який, за даними Лондона, є офіцером російської військової розвідки. Військові аташе Росії безліч разів виявлялися співробітниками головного розвідуправління РФ, тобто шпигунами.

Наприклад, як пише видання “Важные истории”, 2018 року Естонія вислала військового аташе посольства РФ — він теж був співробітником ГРУ. Його завданням було вербувати людей в Естонії для співпраці зі спецслужбами Росії. А 2019 року Німеччина з цієї ж причини вислала з країни й оголосила персоною нон ґрата російського заступника військового аташе. Він мав лобіювати реалізацію проєкту “Північний потік-2”, вербуючи німецьких чиновників.

Зараз питання російських шпигунів у країнах-союзниках України стоїть гостро. Агенти Москви вербують людей, вчиняють диверсії проти складів з озброєнням, ведуть пропагандистську діяльність, щоб зупинити надання допомоги для України та намагаються втручатися в національні вибори цих країн.

Наприклад, у квітні британцеві висунули звинувачення в тому, що він в інтересах Росії збирався підпалити пов’язаний з Україною комерційний об’єкт у Лондоні.

А наприкінці 2023-го — на початку 2024 року британська влада висунула обвинувачення шістьом громадянам Болгарії, які, імовірно, були учасниками російської шпигунської мережі. Наприкінці квітня британський міністр оборони Грант Шаппс прокоментував ситуацію з російськими агентами в країні.

“Кожен, хто буде викритий у наданні допомоги іноземній розвідці, буде притягнутий до відповідальності. Марні спроби Росії послабити нашу рішучість ніколи не завадять Великій Британії підтримувати Україну”, — цитує Шаппса російська служба BBC.

Історія на військовому аташе, а точніше — агенті ГРУ, не закінчилася. У Великій Британії ще й вирішили відібрати будівлі та візи в російських дипломатів.

“Дипломатичний статус буде знято з низки російських об’єктів нерухомості у Великій Британії, включно з Сікокс Хіз (власність, яка належить Росії в графстві Сассекс), а також із відділенням торгівлі та оборони в Гайгейті, які, імовірно, використовували з розвідувальною метою”, — ідеться в повідомленні уряду.

У британському відомстві заявили, що очікують на істерію з боку російського уряду у зв’язку з такими новинами, а Джеймс Клеверлі тим часом виклав пост у соцмережі Х із порваним російським прапором і написом — “ми захищаємо Сполучене Королівство від російської агресії”.

Цікавий момент, що все це сталося 8 травня. У день підписання капітуляції нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Ймовірно, це така тонка алюзія Лондона, такий собі натяк для Росії, яка зараз є головною загрозою для Європи.

Росія вже довго погрожує західним країнам вчиненням агресивних дій і навіть ядерною зброєю. Як тільки в Кремлі починають чогось боятися, то одразу йдуть розмови про “ядерку”. Тому міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон закликав країни НАТО проводити більш жорстку зовнішню політику у світі. Кемерон вважає, що Захід зазнає випробувань з боку Ірану, Росії та Китаю і що західним країнам необхідно проявити мужність, бути сміливішими, жорсткішими і реалістичнішими.

“Усе залежатиме від того, хто проявить більшу волю. І Велика Британія, і наші союзники, і партнери в усьому світі, ми всі повинні довести, що наші супротивники помиляються”, — сказав Кемерон, виступаючи в Національному центрі кібербезпеки Великої Британії.

Питання ж завдання ударів британською зброєю по об’єктах на території Росії — важливий сигнал, до якого прислухаються і союзники.

Британія пам’ятає погрози з боку нацистської Німеччини в період Другої світової війни. Британія чітко розуміє погрози Росії для світу сьогодні. Наприклад, навіть якщо не говорити про нинішній уряд Ріші Сунака, британські лейбористи, які мають високі шанси сформувати наступний уряд, обіцяють продовжити нарощувати військові витрати і протистояти Путіну. На думку “тіньового” міністра оборони від Лейбористської партії Джона Гілі, оборона Сполученого Королівства починається в Україні.

Читайте також: “Червоні лінії” Кремля відсуваються: можливість використання британської зброї для ударів по території РФ обговорили експерти

Спеціальна військова “інавгурація”

Путін більше не президент Росії. Після “інавгурації” 7 травня 2024 року він остаточно став узурпатором влади.

Російський диктатор сам себе обрав “президентом” на черговий термін. Спочатку провів фіктивні вибори, які не визнали у світі. А потім організував церемонію самогіпнозу.

7 травня Путін вирішив створити антураж “законності” своєму правлінню шляхом відповідного церемоніалу. Але це той випадок, коли всі навколо розуміють: “цар — несправжній!”

71-річний російський диктатор вп’яте пройшов червоною доріжкою. Таким чином, якщо Путін завершить ще один шестирічний термін у Кремлі, він обжене Йосипа Сталіна, який керував Радянським Союзом майже 30 років.

З моменту приходу Путіна до влади в Україні змінилися 4 президенти: Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко. А наразі президентом є Володимир Зеленський.

За цей час у США змінилося 5 президентів. Путін починав свій шлях при владі в період президентства в США Білла Клінтона. Потім був Джордж Буш, Барак Обама, Дональд Трамп і ось зараз чинним президентом США є Джозеф Байден.

У мережі вже гуляє жарт: “Навіщо росіянам долари? Щоб побачити інших президентів”.

Скільки всього змінилося у світі, а Путін усе ще при владі. Багато хто в РФ за Путіна народився і, судячи з тенденцій, може при ньому зустріти свій кінець.

П’ята “інавгурація” Путіна відрізнялася відсутністю високих гостей. У Кремлі відчайдушно хотіли показати, що Росія нібито не перебуває в ізоляції, а сам Путін, попри ордер на арешт Міжнародного кримінального суду, досі є рукопожатним. Але вийшло з точністю до навпаки.

Так уже заведено, що інавгурації президентів активно відвідують посли іноземних держав або ж особисто їхні лідери. Але величезна кількість країн просто проігнорувала захід Путіна і не відправила своїх представників.

Наприклад, той самий китайський лідер Сі Цзіньпін, який продовжив спілкуватися з Путіним після початку повномасштабної агресії РФ проти України, на момент церемонії перебував зовсім недалеко — у Європі. І все ж до Москви він вирішив не заїжджати.

Не вирушив на церемонію і недавній близький партнер Путіна — прем’єр Вірменії Нікол Пашинян. Сам Пашинян заявив, що його і не запрошували, але в будь-якому разі у нього були не менш важливі справи. Такою “важливою справою” прем’єр Вірменії назвав свою пресконференцію. Це пряме приниження значущості “коронації” Путіна.

Ба більше, Вірменія ще й підготувала своєрідний подарунок для диктатора. Єреван відмовився платити внески до бюджету Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), де головує Росія. Про це повідомила прес-секретар МЗС республіки Ані Бадалян. Раніше ж Вірменія фактично заморозила членство в ОДКБ, перестала брати участь у діяльності блоку, зокрема у спільних військових навчаннях і повернулася в бік Заходу. Сам же прем’єр-міністр Нікол Пашинян неодноразово висловлював невдоволення тим, що Росія при Путіні є ненадійним партнером.

США, Велика Британія, Канада і 20 країн ЄС оголосили про бойкот церемонії “інавгурації” Путіна, хоча деякі держави Євросоюзу і направили своїх послів. Це всього лише 6 країн, які заявили, що хочуть “зберегти відкриті канали діалогу” з диктатором: Франція, Словаччина, Греція, Угорщина, Мальта і Кіпр. Якщо ж дії урядів таких країн, як Словаччина чи Угорщина часто називають проросійськими, то присутність на церемонії Франції була досить несподіваною. Особливо після радикальних заяв Еманнуеля Макрона про можливість використання ядерної зброї для захисту від Росії та введення французької армії в Україну. Імовірно, такі дії Парижа були пов’язані якось із безпекою на Олімпійських іграх, які відбудуться влітку 2024 року у Франції.

Але факт залишається фактом: Європейський Союз в абсолютній більшості своїй проігнорував церемонію Путіна, а Жозеп Боррель, як головний представник відомства, виступив проти присутності європейців на цьому заході.

“Ми вважаємо Путіна відповідальним за війну в Україні… Ми ставимо під сумнів законність виборів, тому що вони не були ні вільними, ні чесними. І бути присутнім на інавгурації — явне протиріччя з цією позицією”, — цитує Жозепа Борреля агентство Agenzia Nova.

Але зате яка геополітична “перемога”: Путіна приїхав привітати особисто глава МЗС африканської країни Сьєрра-Леоне.

Що ж стосується позиції Києва, то вона незмінна. У МЗС України назвали “інавгурацію” спробою створити для всього світу і своїх громадян ілюзію законності влади в Росії.

“Російська влада намагається створити для всього світу і своїх громадян ілюзію законності майже довічного перебування при владі людини, яка перетворила Росію на державу-агресора, а правлячий режим — на диктатуру”, — йдеться в заяві українського МЗС.

Кілька років тому таку реакцію на інавгурацію президента Росії й уявити було складно. На подібні заходи до Путіна колись приїжджало безліч представників країн Заходу, президентів, прем’єр-міністрів.

Зараз картина абсолютно протилежна. Факт відсутності безлічі представників країн дуже впадав у вічі. Це свідчить про те, що позиції глави Кремля у світі сьогодні сильно ослабли. Подібна мізерна “коронація” Путіна стала його черговою міжнародною поразкою. Відмова відвідати подібну дію — це прямий політичний сигнал, який демонструє, що його вже не сприймають як легітимного лідера.

Він став занадто токсичним, і ніхто не хоче мати з ним справу. Сьогодні представник Росії — це військовий злочинець і узурпатор, який захопив владу в країні.

Самі президентські вибори 2024 року в Росії були незаконними і нелегітимними. Це визнав цивілізований світ, це визнала російська опозиція. “Вибори” було проведено з численними порушеннями. Путін склав присягу на переписаній ним же конституції. Цей документ не передбачав можливості для третього, а де-факто — п’ятого президентського терміну. Характер змін і процедурні порушення, допущені під час внесення поправок до основного закону, ставлять під сумнів можливість визнання Путіна легітимним президентом Росії після закінчення терміну його повноважень, здобутих 2018 року.

Ба більше, у переписану конституцію РФ незаконно вписали українські області. А раніше на територіях цих областей незаконно пройшли “вибори” під дулами автоматів. Тому вкрай важливо було вказати, що імітація електорального процесу разом із нинішньою “інавгурацією” для цивілізованого світу виїденого яйця не варті.

В історію Путін увійде як диктатор, убивця, узурпатор. Росія не зможе відмитися від його злочинів найближчі століття. Глава Кремля і свита, що аплодує йому і дала повну згоду на його курс війни, будуть уособлювати абсолютне зло. Перебування Путіна при владі гарантує ще більшу міжнародну ізоляцію Росії. Керівництво держави планує далі продовжувати війну, яка дає йому можливість безконтрольного і стрімкого збагачення.

Але хто сьогодні Путін для світу? Ось, що пише про “коронацію” Путіна лондонське авторитетне видання The Daily Telegraph:

“Минуло понад 24 роки відтоді, як Путін уперше став президентом, у віці всього лише 47 років, з обіцянкою просувати демократію. Він малював таке майбутнє Росії: “вільна, процвітаюча, сильна і цивілізована країна, громадяни якої нею пишаються і яку поважають на міжнародній арені”. Сьогоднішня Росія нічим подібним не відрізняється. Будь-які претензії на свободу давно випарувалися як дим, економіка йде на дно, варварські удари російської армії по цивільному населенню України не залишають жодного шансу говорити про яку б то не було “цивілізованість”, а від своїх найближчих європейських сусідів Росія просто ізольована”.

Президент Європарламенту Роберта Мецола 9 травня відвідала Київ. Вона коротко, але ємко прокоментувала “переобрання” Путіна: “Я не бачу тут легітимності“.

П’ятиметрову фігуру очільника Кремля в кайданках і арештантській робі виставили в Гаазі просто під час його “коронації”. Як кажуть організатори, хотіли показати, що справжнє місце Путіна не в Кремлі. Його місце — за ґратами.

Фото: telegraf.com.ua

Читайте також: “Цар — не справжній!”: навіщо Путіну фарс “інавгурації”

Прямий ефір