Реабілітація військових після поранень: медики допомагають повернутися до звичайного життя (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Військовослужбовцям, які зазнали важких поранень, пройшли через ампутації та зараз докладають максимальних зусиль, щоб знову повернутися до звичайного життя, допомагають медики та великі мультидисциплінарні команди. Вони відновлюють ветеранів не тільки фізично, але й психологічно, повідомляє FREEДОМ.

33-річний Олександр родом із Дніпра. Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії, він добровільно пішов захищати Україну. Потрапив на Донецький напрямок у піхоту, в роту вогневої підтримки. За перший рік війни кілька разів отримував контузії та легкі поранення, після яких знову повертався в стрій, але все змінилося в червні 2023 року.

“Нам треба було вивезти обладнання хлопцям на ніч. Ми виїхали на позиції, вивезли обладнання їм. І коли поверталися — був обстріл артилерії, їхала на першій позиції важка техніка. І був по ній обстріл. І оскільки ми з ними роз’їжджалися, вони в техніку не влучили, а влучили в машину нашу”, — розповів Олександр.

Він каже, коли прийшов до тями, зрозумів, що втратив ногу. Товариші по службі допомогли дістатися в безпечне місце. Відтоді переніс низку операцій, тепер готується до протезування.

Андрій теж став добровольцем у перші дні повномасштабного вторгнення Росії. Майже одразу став командиром роти. За два роки війни отримав три поранення. Перше — легке, тоді швидко одужав і повернувся в стрій. Друге — після розриву гранати під час штурму окопу російських окупантів. Третє поранення отримав у грудні 2024 року. 

“Скид з дрону був. На мене прилетіло з дрона, наклав собі турнікет й чекав на допомогу”, — згадує Андрій. 

У нього був перелом стегнової кістки зі зміщенням, зламана щелепа та велика площа пошкодження м’яких тканин. Переніс чотири операції, тепер проходить реабілітацію в Дніпрі.

“На 20 градусів згиналася нога в коліні, тепер вона згинається на 110. Це дуже суттєво. Я можу її зігнути, можу її підібрати. У мене на вході в гомілку були розірвані м’язи. Перед тим, як їх розтягувати, їх треба ще наростити. Це дає більше можливостей нарощувати м’язи. Вони нарощуються й більше тягнуться. Такий цікавий процес”, — розповів Андрій.

Така позитивна динаміка в Андрія з’явилася лише через два тижні реабілітації.

“У нього, на жаль, сильно пошкоджені м’які тканини стегна, і є місця, де м’язи погано працюють через деформацію, через те, що там були оперативні втручання. Тому ми робимо саме ізолюючі вправи для м’язів нижньої кінцівки”, — сказав фізичний терапевт реабілітаційного центру Михайло.

Індивідуальний комплекс для відновлення медики підібрали й Олександру.

“Як тільки ми закінчимо працювати над ампутованою ногою, коли він стане на протез уже, буде нормально переносити вагу на тому протезі, то ми вже будемо готувати його до операції на правій нозі”, — повідомив фізичний терапевт реабілітаційного центру Олександр.

Попереду у військовослужбовця видалення гомілковостопного суглоба та ще одна реабілітація. Але чоловік упевнений — він повністю відновиться й знову стане на ноги.

Читайте також: Поранених військових реабілітують у Дніпрі: історія бійця (ВІДЕО)

Прямий ефір