В Україні немає військ Сполучених Штатів. Безпосередня їхня участь у протистоянні з РФ, ймовірно, призвела б до ескалації і закінчилася б погано для всієї Європи. Однак в Україні мають бути сили спеціального призначення. Мають бути радники спецпризначенців, 10-та група спецпризначенців, які навчалися б в українських військ. Таку думку в програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДОМ озвучив колишній радник головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, президент Американського університету в Києві Деніел Райс.
“Я б сказав, що Сполучені Штати залучені у війну в Україні на 100%. Так, в Україні немає військ США. І я радий, що там немає військ, оскільки це, ймовірно, призвело б до ескалації ситуації і закінчилося б погано для всієї Європи”, — зазначив гість програми.
Райс розповів, що знає американських солдатів, командирів, які хотіли б бути в Україні і битися разом з українцями, але президент не давав їм наказ.
“Я вважаю, що це правильне рішення. Однак я б сказав, що в Україні мають бути сили спеціального призначення. Мають бути радники спецпризначенців, 10-та група спецпризначенців, які здебільшого навчалися б в українських військ. Таким чином, якщо нам коли-небудь доведеться вести подібну боротьбу, американські військові будуть вчитися”, — акцентував Райс.
Він також вважає, що американські військові можуть більш ефективно консультувати щодо зброї, яку вони мають, стосовно того, як її застосовувати.
“Я говорю про все: від танків M1 Abrams (“Абрамс”) до бойових машин Bradley (“Бредлі”), від винищувачів F-16 до HIMARS (“Хаймарс”)”, — уточнив спікер.
Поліпшення двостороннього зв’язку допоможе як Збройним силам України, так і американським військовим, і американській оборонній промисловості, впевнений Райс.
“Насправді США беруть у цьому найактивнішу участь. Я знайомий із командою, яка займається цим у Німеччині. Вони проробляють феноменальну роботу, пов’язану з логістикою, щоб надавати підтримку. В України багато різних систем, думаю, що є близько п’яти основних танкових систем, близько 10 різних бойових машин. Ці системи з різних країн потребують величезної кількості деталей. І постачання деталей повинні підтримувати всі ці країни. Тож Україна виконала неймовірну роботу з адаптації до різних систем”, — зазначив спікер.
На думку Райса, Україна має найбільші та найкращі збройні сили в усій Європі, та найбільш пристосовані, позаяк вони змогли адаптуватися — не тільки навчившись стріляти та застосовувати ці системи, але й ремонтувати їх.
“Коли США вступили у війну під час операції “Буря в пустелі” [в Іраку 1991 року], у нас була одна танкова система, одна бойова машина, і всі наші системи були уніфіковані, щоб їх було легше підтримувати. Зараз — не так, тому що світ об’єднався, щоб підтримати Україну. Але і ланцюжок поставок, і Збройні сили України виконали фантастичну роботу з впровадження складної системи”, — резюмував гість програми.
Повна версія інтерв’ю: Зараз не може бути одного Черчилля: як допомогти перемогти Україні, обговорюємо з колишнім радником головнокомандувача ЗСУ Деніелом Райсом
Нагадаємо, західні лідери обговорювали можливість розміщення військ союзників на території України.