Чи можливе відправлення західних військ в Україну: гучну заяву Макрона аналізували експерти

Ілюстративне фото: censor.net

Європейські лідери на неформальній зустрічі в Парижі домовилися про створення коаліції з постачання Україні ракет. Як зазначив президент Франції Еммануель Макрон, ідеться про бомби, а також ракети середньої та великої дальності. Також союзники Києва домовилися наростити свої зусилля в п’яти сферах. 

Крім іншого, західні лідери обговорювали можливість розміщення військ союзників на території України. Це питання викликало низку реакцій у західних країнах, а також у Росії. 

Чи готові західні союзники воювати за Україну? 

Про те, що на зустрічі глав 20 країн-членів ЄС та інших західних чиновників у Парижі зачіпали питання відправки військ союзників на територію України заявив президент Франції Еммануель Макрон

“Сьогодні не було консенсусу з приводу відправки військ на українську землю офіційним, передбачуваним і схваленим способом. Але в динаміці нічого не має бути виключено. Ми зробимо все, щоб Росія не змогла виграти цю війну”, — сказав Макрон.

Відправлення військових в Україну слідом за Макроном не виключив прем’єр Франції Габріель Атталь.

“Ми не можемо змиритися з тим, що Росія повинна виграти цю війну, що авторитарна країна повинна силою взяти під контроль демократичну країну. Тому що за Україною стоїмо ми. Швеція і Фінляндія вступають до НАТО, тому що бачать цю загрозу. Ми підтримуємо Україну з першого дня. Ми будемо продовжувати підтримувати українців”, — цитує прем’єр-міністра Франції видання Ouest France.

Міністр закордонних справ країни Стефан Сежурне заявив, що Франція не буде відправляти свої війська в Україну для безпосередньої участі в бойових діях. 

“Французи не будуть помирати за Україну. Ми не будемо відправляти війська”, — сказав Сежурне.

Про те, що західні лідери не повинні виключати можливість відправки своїх сухопутних військ в Україну, заявила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. За її словами, необхідно всі можливості допомоги Україні обговорити за закритими дверима.  

“Я думаю, що це також сигнали, які ми посилаємо Росії, що ми не виключаємо різні варіанти. Тому що всі країни зрозуміли, що ми повинні зробити все, щоб Україна перемогла, а Росія програла цю війну”, — сказала Кая Каллас.

Підтримує розміщення певного військового контингенту в Україні й міністр оборони Канади Білл Блер. Йдеться про канадських інструкторів, які можуть повернутися в Україну для тренувань українських солдатів за певних умов, але це “має бути зроблено досить обережно й обмежено”.

“Ми тренуємо українців скрізь, але я думаю, що було певне визнання того, що деякі з цих тренувань складні, тому що важко привезти людей з України для проходження тренувань. Тому були деякі дискусії про те, чи можемо ми зробити це більш ефективно, і чи можливо це зробити в Україні”, — сказав Білл Блер. 

Прокоментували висловлювання Еммануеля Макрона також у Польщі, Італії, Великій Британії та Словаччині. Там заявили, що в них немає жодних планів відправляти в Україну своїх солдатів. У Швеції заявили, що ця тема взагалі не повинна обговорюватися. У тому ж дусі висловився генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. За його словами, Альянс не розглядає питання відправки військ в Україну. 

“Союзники по НАТО надають безпрецедентну підтримку Україні. Ми робимо це з 2014 року і посилили підтримку після повномасштабного вторгнення. Але немає жодних планів щодо бойових військ НАТО на місці в Україні”, — сказав Єнс Столтенберг.

А канцлер Німеччини Олаф Шольц узагалі категорично відкинув ідею відправки військ із країн НАТО та ЄС в Україну. 

“Як федеральний канцлер Німеччини я не буду відправляти солдатів наших збройних сил в Україну. НАТО не є — і не буде — однією зі сторін цієї війни. Я не хочу, щоб війна Росії проти України перетворилася на війну між Росією і НАТО. І це означає: Німеччина не братиме участі у війні!”, — наголосив Олаф Шольц. 

Порушену президентом Франції Еммануелем Макроном тему можливості відправки військ західних держав в Україну прокоментували в Білому домі. Ось що заявила прес-секретарка Ради нацбезпеки США Едрієн Вотсон, її цитує агентство Reuters. 

“Президент Байден чітко дав зрозуміти, що США не будуть відправляти війська воювати в Україні”, — сказала Едрієн Вотсон.

Президент України Володимир Зеленський також прокоментував заяви Макрона.

“Я не був на тому саміті (Міжнародній конференції з допомоги Україні 26 лютого в Парижі — ред.). Він (Макрон) сказав, що поговорить про певні нові ідеї, яким чином посилити Україну. І він сказав, що поділиться інформацією зі мною, коли прибуде в Україну. Він буде тут у середині березня”, — заявив Володимир Зеленський на прес-конференції в Албанії.

У Кремлі також відреагували на висловлювання президента Франції про перспективу відправки військ ЄС і НАТО на територію України. 

“Доведеться говорити не про ймовірність, а про неминучість прямого зіткнення Росії і НАТО”, — заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков

Думки експертів

Чому президент Франції Еммануель Макрон зробив таку заяву? Яка ймовірність, що Україну таким чином можуть підтримати західні країни? Чи можливе в майбутньому відправлення військ союзників в Україну і в якому статусі? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олег Шамшур, посол України у Франції (2014-2020 рр.);
  • Андрій Веселовський, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Дмитро Левусь, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.

ОЛЕГ ШАМШУР: Це позитивна еволюція поглядів наших партнерів

— Заява Макрона стала несподіванкою для багатьох, я думаю, зокрема і для нас. Для України це стало позитивною несподіванкою. На мій погляд, те, що сказав Макрон, свідчить про позитивну еволюцію позиції і напряму мислення наших партнерів щодо того, що означає поразка Росії і якою має бути її глибина. 

Це дуже складне питання. Ми бачимо, що реакція на заяву Макрона була неоднозначна і всередині Франції, і з боку європейських держав. Але я думаю, позитивний момент, безумовно, є. Почали дебати і відкриті дискусії з цього питання. 

З’явилося питання — в якій формі може бути представлена ця військова допомога, якою буде присутність? Країни НАТО, очевидно, будуть діяти узгоджено, оскільки НАТО — це консенсусна організація. У якій формі це може бути зроблено окремими країнами — питання відкрите. 

Заява прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо була радше негативною. Він говорив, що їде на цей саміт для того, щоб, якщо я не помиляюся, словацькі солдати не опинилися в Україні. Мабуть, дійсно вже було якесь обговорення цього питання. 

АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: У Франції з’явилося розуміння того, що Росія несе загрозу Європі

— Слово — не горобець і цього горобця Макрон випустив не випадково. Ми знаємо певну схильність французьких саме політиків до того, щоб говорити яскраво і привабливо, але це вже надто серйозні питання, для того, щоб вважати, що вони просто для яскравості. 

Очевидно, серед французької еліти склався внутрішньополітичний консенсус про те, що сьогоднішня Росія реально становить небезпеку для Європи. Тільки зараз приходить усвідомлення того, що Російська Федерація загрожує європейській цивілізації. 

Зараз, воюючи проти України, Російська Федерація фактично готується до цього наступного кроку — нападу на країни колишнього соціалістичного табору. І це, нарешті, усвідомили навіть у таких далеко розташованих країнах як Франція.

Для дуже багатьох західних лідерів це стало приводом сказати, що вони особисто свої війська в Україну відправляти не збираються. Але Макрон і не вимагав, щоб хтось із них зараз відправляв війська в Україну. 

Президент Франції висловився досить чітко про те, що може настати такий момент, коли це буде потрібно. Це колосальний перехід мислення французької еліти до усвідомлення реальності того, що дійсно відбувається в Україні. 

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Союзники розуміють, що зараз Україна воює за Європу

— Після конференції 20 країн-членів ЄС були й інші гучні новини – створення далекобійної коаліції. Йдеться про передачу Україні зброї, яка зможе бити вглиб окупованої території. 

Це насправді свідчення того, що відбулися тектонічні зміни. Так, мабуть, ще дуже далеко до ухвалення рішень на кшталт відправки західних військ на територію України. Але раніше про це й мови не могло йти. 

Очевидно, є якась консолідована позиція кількох країн. Інші країни не згодні, але й не категорично проти того, щоб це зробили інші. 

Важливо згадати виступ глави зовнішньої політики ЄС Жозепа Борреля про те, що Європа має зрозуміти, що вона перебуває у стані війни, і оборонно-промисловий комплекс України включено до стратегії оборонного розвитку Європейського Союзу. 

Прийшло розуміння того, що Україна воює не за себе, а за Європу. Є загроза з боку Росії саме для Європи. 

Франція бачить себе десь і лідером у Європі, але без таких рішень — жорстких і неординарних, це неможливо. Також з’явилося розуміння того, що, можливо, роль США в підтримці безпеки може зменшитися. 

Реакція Кремля на заяву Макрона — це маніпуляція. Ми бачили вже багато прикладів, коли проводилися “червоні лінії”. Це один з елементів традиційного залякування — ядерного шантажу, який притаманний Російській Федерації.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Можливо, союзники від обговорень перейдуть до конкретних рішень

— Відправлення сухопутних військ союзників в Україну — це гіпотетична ймовірність на сьогоднішній день. Ми почули роз’яснення міністра закордонних справ Франції, де він говорив про невійськову участь французьких солдатів. Вони можуть виконувати певні функції, які не перетинали б межу бойових дій. 

Те, що ця розмова розпочалася — це вже крок уперед, тому що раніше таке навіть не обговорювалося. Ведеться дискусія, яка має різні оцінки. 

Це те саме “вікно Овертона”, яке дозволяє розраховувати на те, що від обговорення є вірогідність перейти до якихось конкретних рішень. Але коли і за яких умов це станеться — я прогнозувати не беруся. 

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Ми живемо в часи м’яких і нерішучих політиків

— Заява Макрона дуже цікава і неоднозначна. Навіщо війська НАТО в Україні? З якою метою? Яким буде їхній функціонал? Як варіант, утримувати як миротворців лінію зіткнення за принципом блакитних шоломів? 

Я не можу собі уявити сценарій, за якого війська союзників звільняють українську територію від окупантів, за прикладом звільнення Європи від нацистів. 

Можливо, це була емоційна фраза Еммануеля Макрона або в нього є якісь плани на майбутнє щодо розвитку цієї теми. Але на сьогоднішній день у Європейського союзу і у НАТО просто немає єдиної думки щодо питання відправки військ в Україну. 

Ми не живемо за часів Другої світової війни, коли питання щодо тих чи інших диктаторів ухвалювали постійно і жорстко. Ми, на жаль, живемо за часів м’яких і досить нерішучих політиків, від яких не варто очікувати жорстких дій. 

Кого ми можемо побачити в зоні бойових дій в Україні, так це добровольців з Європи. У нашому добровольчому іноземному легіоні люди з усього світу. І це єдина допомога у фізичній силі безпосередньо на полі бою, яку ми можемо відчути і отримати від наших партнерів. 

Все інше — це виключно політична, технічна, фінансова, юридична підтримка. 

Читайте також: “Можуть бути різні сценарії”: пропозицію Макрона про введення сухопутних військ в Україну проаналізував Мусієнко

Прямий ефір